Co podlega ustawie hazardowej?

Artykuły Prawo hazardowe
Marek 12/03/2012

Ostatnia aktualizacja: 19 kwietnia 2024

Podatki.biz: Pytanie podatnika: Czy opisana we wniosku działalność podlega regulacjom ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych? Czy opisane powyżej turnieje stanowią gry losowe lub zakłady wzajemne, w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych?

Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) Minister Finansów, wobec stwierdzenia nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z dnia 12 sierpnia 2011 r. Nr IPPP2-443-621/11-2/MM, wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, na wniosek Spółki z dnia 18 maja 2011 r. (data wpływu 23 maja 2011 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie uznania organizacji turnieju logicznego i zręcznościowego za czynność niepodlegającą ustawie z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540, z późn. zm.), zmienia ww. interpretację z urzędu, stwierdzając, że interpretacja indywidualna z dnia 12 sierpnia 2011 r. Nr IPPP2-443-621/11-2/MM jest nieprawidłowa, gdyż została wydana bez podstawy prawnej, a w związku z tym nie wywołuje skutków prawnych.

UZASADNIENIE

W dniu 23 maja 2011 r. do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w indywidualnej sprawie w zakresie uznania organizacji turnieju logicznego i zręcznościowego organizowanego przez Wnioskodawcę za czynność niepodlegającą przepisom ustawy o grach hazardowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka z o.o. prowadzi działalność w zakresie:
•PKD 62.01.Z – działalność związana z oprogramowaniem,
•PKD 62.02.Z – działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki,
•PKD 63.12.Z – działalnośc portali internetowych.

Spółka prowadzi serwis internetowy. Serwis przeznaczony jest do organizacji i obsługi turniejów wiedzy na pieniądze pomiędzy użytkownikami. Turnieje mają charakter konkursów wiedzy ogólnej, jak i specjalistycznej. Pytania są tekstowe lub zawierające elementy graficzne.

Każdy użytkownik, po uprzednim założeniu konta na serwisie, w zamian za wpłacone przelewem bankowym pieniądze, otrzymuje odpowiadającą im ilość punktów. Tą ilość punktów ma możliwość wykorzystać do brania udziału w turniejach. Każdy gracz, jeśli chce wziąć udział w turnieju, pokrywa ze swojej ilości punktów wymaganą stawkę turnieju. Suma stawek turnieju wniesionych przez uczestników składa się na pulę wygranej, którą zdobywa gracz, który prawidłowo odpowie na największą liczbę pytań w najkrótszym czasie. Serwis pobiera 25% prowizji od wygranej w turnieju na poczet kosztów prowadzenia serwisu. Rywalizacja między użytkownikami polega na odpowiadaniu na postawione pytania. Największa ilość poprawnych odpowiedzi oznacza wygraną w turnieju. Zgromadzona ilość punktów może być dalej użyta do dalszej gry lub po przeliczeniu na równowartość pieniężną wypłacona przelewem na konto bankowe użytkownika.

Dla takiej formy działania serwis uzyskał pozytywną interpretację indywidualną, tzn. że nie podlega ona pod ustawę o grach i zakładach wzajemnych – data otrzymania interpretacji: 11.02.2009, numer interpretacji: IPPP2/443-1666/08-5/ASL.

Obecnie Spółka planuje wyjście na rynki zagraniczne oraz rozszerzenie zakresu działania serwisu, poprzez organizację w nim oprócz turniejów wiedzowych, również turniejów logicznych i zręcznościowych. Użytkownicy będą mogli ze sobą konkurować w grach logicznych i zręcznościowych na pieniądze. Użytkownik będzie logował się w serwisie, wyszukiwał innego użytkownika lub użytkowników, chcących się z nim zmierzyć w danej grze, ustawiał wysokość wygranej, a potem grał. Proponowane przez Spółkę gry będą typowymi grami logicznymi i zręcznościowymi, np. szachy, warcaby, „Tetris”, „Pac Man”, układanki logiczne, wyścigi samochodowe i inne gry, w których wynik zależy wyłącznie od logicznego rozumowania i zręczności użytkownika, przykładowo analogicznymi, jak w zagranicznych serwisach takich jak: king.com, gameduell.com, czy inne podobne. Wynik pojedynku użytkowników będzie uzależniony całkowicie od ich zdolności logicznego myślenia oraz umiejętności. Turnieje nie przewidują żadnej losowości, przypadkowości, szczęścia, np. wiatr, nierówna nawierzchnia, plamy ropy na drodze itp. Tak jak w przypadku uruchomionych ponad 2 lata temu turniejów wiedzowych, tu również, każdy użytkownik, po uprzednim założeniu konta na serwisie, w zamian za wpłacone przelewem bankowym pieniądze otrzymuje odpowiadającą im ilość punktów. Tą ilość punktów, ma możliwość wykorzystać do brania udziału w turniejach. Każdy gracz, jeśli chce wziąć udział w turnieju, pokrywa ze swojej ilości punktów wymaganą stawkę turnieju. Suma stawek turnieju wniesionych przez uczestników składa się na pulę wygranej, którą zdobywa gracz, który zdobędzie największą ilość punktów, np. za ukończenie gry w najkrótszym czasie. Zgromadzona ilość punktów może być dalej użyta do dalszej gry lub po przeliczeniu na równowartość pieniężną, wypłacona przelewem na konto bankowe użytkownika.

W związku z powyższym zadano Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie następujące pytania:

1.Czy opisana we wniosku działalność podlega regulacjom ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych…
2.Czy opisane powyżej turnieje stanowią gry losowe lub zakłady wzajemne, w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych…

W opinii Spółki opisana działalność nie podlega regulacjom ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Opisane turnieje nie są grami losowymi w rozumieniu ustawy – choć są grami o wygrane pieniężne, a ich warunki gry określa regulamin, to jednak ich wynik nie zależy od przypadku, lecz jedynie od zdolności logicznych i umiejętności manualnych gracza. Spółka podkreśla, że gry nie są także zakładami wzajemnymi, bowiem nie polegają na odgadywaniu wyników sportowego współzawodnictwa ani na odgadywaniu zaistnienia różnych zdarzeń. Jak twierdzi Spółka ustawodawca wyraźnie odróżnia klasyczny hazard, gdzie wygrana zależy od czynników niezależnych od gracza (szczęście/los), od normalnego konkurowania za pieniądze w różnych dyscyplinach elektronicznych, gdzie wpływ na wynik mają jedynie umiejętności, zdolności gracza, a nie przypadek.

Zdaniem Spółki obecny stan prawny wprowadza możliwość prowadzenia w Polsce powyżej opisanej działalności gospodarczej bez obowiązku przestrzegania bardzo rygorystycznych przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych i jest zgodny z ustawodawstwem innych krajów Unii Europejskiej.

czytaj dalej na podatki.biz

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zygzag

18:10
12/03/2012

a szli na gielde... wyglada na to ze taki sam final czeka podstawa prawna firmy opisywanej tutaj: https://e-play.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=2083:b%C4%99bny-kr%C4%99c%C4%85-si%C4%99-na-gie%C5%82dzie&Itemid=70&tmpl=component&print=1 czyli tak dynamicznie rozwijajacego sie "forexa" w automatach tak to jest jak sie ignoruje zapisy ustawy

bw

18:39
12/03/2012

ktoś się tym zajmuje kiedy to wejdzie na rynek jestem zainteresowany. prosze o jakies info [email protected]
E-PLAY.PL