Dlaczego najsłabiej zarabiający Amerykanie grają najwięcej?

Loterie USA
Wiktor Czerwiński 13/05/2023

Ostatnia aktualizacja: 13 maja 2023

Amerykanie wydają więcej na losy na loterię niż na filmy, gry wideo i koncerty razem wzięte. Przodują gospodarstwa domowe o najniższych dochodach, które wydają około 412 dolarów rocznie, czterokrotnie więcej niż gospodarstwa domowe o najwyższych dochodach. 

Badanie wykazało również, że osoby o 5 tej najniższej  pozycji społeczno-ekonomicznej grały na loterii przez 26 dni w roku. Druga najniższa piąta robiła to przez 18 dni. Wszyscy inni grali dziesięć dni lub mniej.

Jak napisał pisarz finansowy Morgan Housel w swojej popularnej książce z 2020 r., The Psychology of Money”, ten nawyk wydawania pieniędzy wśród najbiedniejszych Amerykanów wydaje się absurdalny: „Czterdzieści procent Amerykanów nie ma 400 dolarów w przypadku nagłych sytuacji. [Gracze loterii o niskich dochodach] marnują swoje zabezpieczenia na coś, co ma jedną na milion szans na trafienie.

W rzeczywistości bilety na loterię zdrapek zwracają średnio około 50%.  Za każde 10 dolarów wydane przez gracza prawdopodobnie „wygra” 5 dolarów. Krajowe loterie, takie jak Mega Millions czy Powerball, mają jeszcze gorsze prawdopodobieństwo zwrotu. Podczas gdy gracz może od czasu do czasu mieć szczęście i wyjść na prowadzenie, im więcej gra w czasie, tym bardziej prawdopodobne jest, że jego straty pieniężne osiągną zamierzoną średnią. Losy na loterię to przegrana propozycja.

Dlaczego najbiedniejsi wydają najwięcej?

Dlaczego więc osoby żyjące w najbardziej napiętych warunkach wydają na nie o wiele więcej? Osoby obeznane z finansami mogą sądzić, że takie zachowanie wynika wyłącznie z ignorancji, ale Housel i badacze naukowi wskazują na alternatywne wyjaśnienia psychologiczne, z którymi większość ludzi może wczuć się w empatię. Na przykład w jednym badaniu naukowcy zwrócili uwagę na nierówności obecne w Stanach Zjednoczonych i zauważyli, że gracze o niskich dochodach mogą uważać loterie za „wyrównywacz społeczny”, w którym każdy ma równe szanse na wygraną w innym sfałszowanym systemie.

W badaniu przeprowadzonym w Niemczech naukowcy przeprowadzili ankietę wśród graczy loterii i odkryli coś podobnego: „Ludzie grają w lotto w zależności od… chęci uczestniczenia w świecie normalnie poza ich zasięgiem i napięć, jakie odczuwają z powodu odległości między ich aspiracjami a faktycznym pozycję społeczną” – napisali. „Chociaż szanse na wygraną są niewielkie, gra w lotto przynajmniej daje nadzieję na poprawę materialną i wyższy status społeczny, którego nie można osiągnąć konwencjonalnymi kanałami”.

Potężne Jackpoty pobudzają wyobraźnię.

Czy to naprawdę takie niedorzeczne, że osoba pracująca na linii produkcyjnej przez 50 godzin tygodniowo, zarabiająca 20 dolarów na godzinę, wydaje 10 dolarów tygodniowo na losy na loterię, aby choć przez chwilę zaspokoić marzenie o wzbogaceniu się? Milioner, który decyduje się wydać jedną dziesiątą swoich oszczędności na motorówkę, prawdopodobnie podejmuje gorszą decyzję finansową. To samo można powiedzieć o pracowniku biurowym, który zarabia 100 000 dolarów i wydaje 200 dolarów tygodniowo na posiłki poza domem.

Wszyscy robimy szalone rzeczy z pieniędzmi, ponieważ wszyscy jesteśmy stosunkowo nowi w tej grze i to, co dla ciebie wygląda na szalone, dla mnie może mieć sens.

Jak wskazuje Housel w swojej książce, niezliczone sposoby wydawania pieniędzy, a nawet sam nowoczesny system monetarny istnieją tylko przez ewolucyjne mrugnięcie oka. Powszechne korzystanie z długów konsumenckich — kredytów hipotecznych, kart kredytowych, kredytów samochodowych — stało się popularne dopiero po drugiej wojnie światowej. Plany emerytalne 401(k) uruchomiono w 1978 roku. Inwestowanie w oprogramowanie oferujące zasadniczo darmowe transakcje dla każdego istnieje od mniej niż dekady. Nasze wolno adaptujące się systemy myślenia są źle przygotowane do podejmowania solidnych decyzji finansowych w szybko zmieniającym się świecie.

Wszyscy robimy szalone rzeczy z pieniędzmi, ponieważ wszyscy jesteśmy stosunkowo nowi w tej grze, a to, co wydaje ci się szalone, dla mnie może mieć sens” – napisał Housel. „Ale nikt nie jest szalony — wszyscy podejmujemy decyzje w oparciu o własne unikalne doświadczenia, które wydają się mieć dla nas sens w danym momencie”.

Pod tym względem wszyscy jesteśmy równi, od graczy lotto o niskich dochodach do wysoko zarabiających osób wydających pieniądze na luksus.

Artykuł ukazał się oryginalnie w portalu BigThink.com

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL