EGBA wzywa do ujednolicenia przepisów w Europie

Prawo hazardowe
Iwo 18/03/2019

Ostatnia aktualizacja: 22 kwietnia 2024

Maarten Haijer, sekretarz generalny Europejskiego Stowarzyszenia Gier i Zakładów (EGBA), wezwał UE do harmonizacji przepisów dotyczących hazardu we wszystkich państwach członkowskich. Zaproponował również więcej regulacji, aby skuteczniej zarządzać transgranicznymi platformami internetowymi.

Haijer przedstawił swoje propozycje w artykule dla politycznego portalu informacyjnego, politico.eu. Powiedział, że decydenci UE potrzebują transgranicznych ram regulacyjnych, które obejmowałyby ochronę konsumentów, zabezpieczenia i standardy na platformach hazardowych online. Około 12 milionów graczy online w UE doświadczało złej obsługi z powodu niespójnej polityki krajowej.

Sekretarz generalny powiedział:

„Wyzwania są oczywiste. Internet nie ma granic państwowych, co oznacza, że ​​Europejczycy mogą łatwo grać na stronach hazardowych w krajach innych niż te, w których mieszkają. Jednak jakość krajowych przepisów dotyczących hazardu w UE jest bardzo zróżnicowana i nie ma między nimi spójności. ”

Według badań przeprowadzonych przez City University London w 2018 r. tylko Dania w pełni wdrożyła wytyczne dotyczące hazardu opracowane przez Komisję Europejską. Wytyczne zostały opracowane w 2014 r. i miały zostać poddane przeglądowi w 2017 r. Przegląd jednak nie nastąpił.

Haijer powiedział, że poważnym problemem jest to, że tylko 14 krajów UE zapewniło graczom możliwość samowykluczenia. Zauważył, że rejestry samowykluczenia są wyłącznie krajowe, umożliwiając hazardzistom problemowym grę na platformie z innego kraju.

Dodał, że UE ma także tylko 13 krajów członkowskich, które „wymagają zakazu uprawiania hazardu przez osoby niepełnoletnie przez reklamę hazardu” – i jest to proste i zdrowe rozwiązanie zdroworozsądkowe.

Kolejnym problemem, powiedział, jest to, że „tylko połowa państw członkowskich pozwala na wykorzystanie identyfikacji elektronicznej lub publicznych baz danych do weryfikacji tożsamości graczy, zwiększając ryzyko oszustw i nieletnich znajdujących sposoby uprawiania hazardu online”.

Potrzeba więcej regulacji

Haijer powiedział:

„Są to poważne niedociągnięcia w wysiłkach na rzecz zapewnienia obywatelom i graczom w Europie bezpieczeństwa w Internecie – i można ich łatwo uniknąć. Nawet niektóre podstawowe zabezpieczenia nie są dostępne w całej UE. Dlatego EGBA apeluje o bardziej wspólne unijne przepisy i zabezpieczenia, aby lepiej chronić ponad 12 milionów europejskich graczy online. Wspólny zbiór przepisów ustanowiłby silne i spójne zabezpieczenia potrzebne do ochrony obywateli Europy, w szczególności grup szczególnie wrażliwych, takich jak nieletni oraz hazardziści problemowi”.

Sekretarz generalny EGBA zwrócił również uwagę, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości zaprzestał egzekwowania przepisów UE dotyczących przepisów dotyczących gier hazardowych w 2017 r. ETS orzekł, że to właśnie rządy krajowe są odpowiedzialne za określanie standardów i polityki.

Dodał: „Jest rok 2019: jeśli UE naprawdę poważnie myśli o tym, aby jednolity rynek cyfrowy działał na korzyść swoich konsumentów, nie ma powodu, dla którego gracze internetowi mieszkający w jednym państwie członkowskim powinni być mniej chronieni niż ci, którzy żyją w innym. Czas działać.

Co proponuje EGBA?

EGBA opublikowało swój Manifest – unijne ramy hazardu online 2.0 w grudniu 2018 r. Dokument ten został przedstawiony Komisji Europejskiej do rozważenia. W lutym Haijer wypowiedział się także na temat wykorzystania sztucznej inteligencji (AI) jako narzędzia pomagającego chronić hazardzistów w UE.

AI jest obecnie przedmiotem zainteresowania Komisji Europejskiej w zakresie określania polityki w zakresie badań i inwestycji w przyszłości.

Haijer wierzy, że sztuczną inteligencję można wykorzystać w branży hazardowej, aby pomóc w weryfikacji tożsamości, ochronie graczy i zapobieganiu oszustwom. Naukowcy zajmujący się danymi mogliby również wykorzystać go do stworzenia lepszych modeli zachowań predykcyjnych, aby wcześniej wykryć problemowych hazardzistów.

Dane są już gromadzone „ze względu na zgodność z przepisami i ze względów prawnych”, zauważył Haijer, ale mogą „zidentyfikować potencjalne problemy związane z hazardem, zanim się pojawią – i umożliwić klientowi ochronę i terminową interwencję”.

Haijer stwierdził jednoznacznie:

„Wraz z rosnącymi obowiązkami, aby zapewnić lepszą ochronę naszym klientom, sztuczna inteligencja może stać się przełożonym w identyfikacji klientów, solidniejszych zabezpieczeniach ochrony konsumentów i, ogólnie, lepszym i bezpieczniejszym produktem. Dlatego uważamy, że europejska polityka w zakresie sztucznej inteligencji powinna być priorytetem dla kolejnej komisji i parlamentu. Taka polityka powinna uwzględniać korzyści płynące z sztucznej inteligencji dla konsumentów i zapewniać, aby narzędzia sztucznej inteligencji były rozwijane w bezpieczny i rozsądny sposób. ”

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL