El Niño hojne w Hiszpanii

Deszcz 840 milionów euro spadł w niedzielę na szczęśliwców w wielu regionach Hiszpanii, którzy wykupili wygrane losy w loterii „El Niño” (Dzieciątko) organizowanej co roku w święto Trzech Króli.


Za kupon trzeba było zapłacić 20 euro, a maksymalna wygrana – dla każdego kuponu o numerze 30 875 – wynosiła 200 tys. euro. Druga wygrana – 100 tys. euro – była zarezerwowana dla posiadaczy losów z numerem 46 674.

W niedzielę radosny tłum zebrał się przed kolekturą w Alcorcon, na przedmieściu Madrytu, gdzie sprzedano aż 200 wygranych kuponów na łączną sumę 40 milionów euro.

Jedną z nagród wygrała urzędniczka, która w grudniu z powodu cięć budżetowych nie otrzymała bożonarodzeniowego dodatku.

Robotnik, który także kupił szczęśliwy los, mówił hiszpańskim mediom: „Moja żona i trzy córki są bezrobotne. Teraz chcę po raz pierwszy zabrać rodzinę w podróż”.

W przeciwieństwie do poprzednich lat, kiedy zwycięzcy marzyli o własnym domu albo drogim aucie, dziś wielu mówi: „Tą wygraną chcę spłacić długi”.

W tym roku po raz pierwszy szczęśliwcy nie odbiorą jednak nagrody w całości. W ramach programu oszczędności rząd Hiszpanii przewidział w budżecie na 2013 rok 20-procentowy podatek od wygranych w loteriach powyżej 2,5 tys. euro.

Największa hiszpańska loteria – „El Gordo” (Grubas) – odbywa się co roku 22 grudnia. W ostatniej edycji rozdzielono ponad 2,5 mld euro.

(PAP)

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.