Elżbieta II nie żyje. Brytyjska królowa zmarła w wieku 96 lat

Do szkockiego zamku Balmoral, gdzie przebywała królowa, w pośpiechu przybyli kolejni członkowie rodziny królewskiej. Wśród nich brytyjski następca tronu książę Karol wraz z żoną księżną Camillą oraz jego syn książę William.

Niestety potwierdziły się najgorsze informacje. Królowa Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat.

Informacja o śmierci królowej podały służby prasowe rodziny królewskiej. „Odeszła w spokoju” – podano w komunikacie.

Królowa urodziła się 21 kwietnia 1926 w Londynie. Była najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Władzę objęła w wieku 25 lat, po śmierci swojego ojca Jerzego VI. Jej pełna przepychu koronacja obyła się jednak 16 miesięcy później i była wielkim wydarzeniem medialnym. Po raz pierwszy w historii ceremonię pokazała na żywo brytyjska telewizja. Szacuje się, że transmisję oglądało ok. 40 proc. Brytyjczyków, a kolejne 32 proc. słuchało relacji radiowej.

W 1947 r. Elżbieta poślubiła Filipa, księcia Edynburga. Jej rodzice długo byli przeciwni związkowi (Filip uchodził za playboya, a jego rodzina miała związki z nazistami), jednak ostatecznie wyrazili zgodę na małżeństwo. Elżbieta i Filip mają czwórkę dzieci: Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda.

9 kwietnia 2021 r. w wieku 99 lat zmarł książę Filip. Śmierć wywołała międzynarodowe poruszenie, a uroczystości pogrzebowe śledziło w telewizji ponad 10 mln Brytyjczyków. Podczas nabożeństwa za Filipa królowa siedziała sama z powodu pandemicznych ograniczeń.

Choć ich małżeństwo wzbudzało przez lata wiele kontrowersji, Elżbieta i Filip byli razem ponad 70 lat. W 2017 r. zostali pierwszą królewską parą w historii, która obchodziła „platynowe gody”.

Świat jest pogrążony w żałobie.

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.