Filipiny na czarnej liście u Chińczyków

Rząd chiński oficjalnie dodał Filipiny do czarnej listy destynacji turystycznych ze względu na obawy związane z nielegalną działalnością w branży gier hazardowych na morzu.

Przez lata filipińscy operatorzy gier hazardowych na morzu (POGO) korzystali z łagodniejszych przepisów dotyczących gier hazardowych na Filipinach i naciskali na większą liczbę chińskich klientów – co doprowadziło do dodania kraju do czarnej listy podróżnych.

Juan Miguel Zubiri, prezydent Senatu Filipin, powiedział podczas przesłuchania w Senacie:

„Ambasador Huang powiedział, że Filipiny znajdują się teraz na czarnej liście miejsc turystycznych, ponieważ nie wiedzą, czy turysta dołączy do operacji POGO i nie wiedzą jeśli ich obywatele, którzy udają się na Filipiny, będą bezpieczni przed nielegalną działalnością prowadzoną przez triadę, przez syndykaty działające w POGO. Mogą też zostać porwani, mylnie uważani za operatorów POGO”.

Rząd Filipin ogłosił niedawno, że deportuje 40 000 chińskich pracowników i zamknie 175 organizacji POGO w ramach nowej rozprawy z nielegalnymi operatorami. Jednak Mike Danganan ze Stowarzyszenia Dostawców Usług i POGO twierdził, że posunięcie to spowoduje utratę dochodów przez tysiące ludzi. Szacuje się, że około 23 000 straci „dobrze płatne miejsca pracy”, jeśli polityka będzie kontynuowana.

Liczba Chińczyków odwiedzających Filipiny drastycznie spadła w ostatnich latach ze względu na skutki chińskiej polityki zerowego Covida – w 2019 r. do kraju przybyło 1,7 mln chińskich turystów, w porównaniu z 22 236 w 2022 r. Posunięcie to ma miejsce w związku ze wzrostem na Filipinach w azjatyckim sektorze hazardowym, który przejął znaczną część działalności Makau po wielokrotnych blokadach chińskiego centrum hazardowego.

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.