UKGC: Widoczne zmiany w grach online

Artykuły Odpowiedzialna gra
Katarzyna Meryk 29/06/2023

Ostatnia aktualizacja: 29 czerwca 2023

Komisja ds. Hazardu opublikowała swoją ocenę zmian w projektowaniu gier online, które zostały wprowadzone w październiku 2021 r.

Zmiany Komisji koncentrowały się na automatach do gier online i obejmowały ograniczenie prędkości obrotów, zakaz funkcji przyspieszających rozgrywkę i zakaz automatycznej gry, z których wszystkie uważano za zwiększające intensywność gry, a tym samym odpowiadające jej ryzyko dla graczy. Zmiany w projektowaniu gier online weszły w życie 31 października 2021 r. po konsultacjach publicznych w 2020 r.

Po wprowadzeniu zmian Komisja odnotowała zmianę postaw związanych z hazardem. Kluczowe skutki obejmują m.in.:

  • Zmniejszenie intensywności gry na automatach online

W raporcie stwierdzono, że od czasu wprowadzenia zmian nastąpił spadek hazardu w grach na automatach, a także zmniejszenie liczby zgłaszanych gier hazardowych w wielu grach lub zakładkach jednocześnie. Odsetek sesji trwających dłużej niż godzinę spadł z 7,8% do 6,9%, natomiast ogólne zaangażowanie w gry na automatach wzrosło, ponieważ stały się one bardziej popularne: średnia miesięczna po zmianach wzrosła z 32,6 mln sesji do 39,2 mln sesji.

  • Zmniejszenie wielkości stawek po wprowadzeniu zmian

Komisja zaobserwowała ogólne zmniejszenie wielkości stawek po wprowadzeniu zmian. W przypadku stawek powyżej 2 GBP odnotowano spadek o ponad 165 milionów obrotów sześć miesięcy po wprowadzeniu zmian oraz spadek o 9,5 miliona obrotów w przypadku stawek powyżej 10 GBP. Na najwyższych poziomach stawek liczba stawek powyżej 100 GBP zmniejszyła się o ponad połowę, pomimo wzrostu liczby zdarzeń na automatach w tym samym okresie.

  • Uzależnienie od gier

Badania Komisji wykazały, że odsetek respondentów doświadczających uzależnienia w grach na automatach online pozostał stabilny. Odsetek graczy wydających więcej na automaty online niż mogą sobie pozwolić na przegraną nieznacznie spadł, odnotowano spadek odsetka graczy na automatach w ciągu ostatnich czterech tygodni, którzy stwierdzili, że wydali więcej niż mogą sobie pozwolić na przegraną.

  • Świadomość konsumentów utrzymuje się na wysokim poziomie

Zgłaszane poziomy świadomości konsumentów w zakresie poświęcanego czasu i pieniędzy, a także liczba skarg, pozostały w większości niezmienione. Jednocześnie Komisja poinformowała, że nie ma istotnych dowodów sugerujących, że zmiany miały znaczący negatywny wpływ na zadowolenie graczy.

Co dalej?

Komisja ma nadzieję, że długoterminowe konsekwencje zmian w projektowaniu gier online poprawią poziom zaufania do branży hazardowej, który już wzrósł zgodnie z najnowszym kwartalnym badaniem telefonicznym.

Zmiany w projektowaniu gier online poprzedzają inne zmiany regulacyjne, które od tego czasu pojawiły się w branży hazardowej, w tym wprowadzenie dobrowolnego limitu stawek dla automatów do gier oraz opublikowanie dokumentu Departamentu Kultury, Mediów i Sportu dotyczącego reformy hazardu w erze cyfrowej. W związku z tą dynamiką Komisja planuje dalsze rozważanie ustaleń zawartych w raporcie na temat wpływu projektowania gier online w przyszłych propozycjach reform dotyczących innych produktów i gier online. Komisja zamierza przeprowadzić konsultacje w sprawie dalszych propozycji latem tego roku.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL