Gibraltar ma zastąpić opłaty licencyjne systemem wielopoziomowym

Gibraltar jest gotowy do wdrożenia nowego, wielopoziomowego systemu opłat za licencje hazardowe, co oznacza, że ​​więksi operatorzy będą płacić więcej, a mniejszym mniej, w ramach pakietu reform dla rynku punktów zaopatrzenia.

Brytyjskie Terytorium Zamorskie rozpoczęło konsultacje w sprawie nowych opłat licencyjnych, zgodnie z wcześniejszą propozycją nowej ustawy o grach hazardowych. Wcześniej operatorzy zakładów zdalnych, gier zdalnych, innych produktów zdalnych, gier stacjonarnych i zakładów detalicznych musieli co roku płacić 100 000 GBP opłaty licencyjnej. W międzyczasie dostawcy B2B musieli zapłacić 85 000 GBP rocznej opłaty.

Jednak w swoich konsultacjach rząd stwierdził, że „opłaty licencyjne dla operatorów rozpoczynających działalność i małych operatorów, którzy budują wzrost, mogą być nieproporcjonalnym kosztem na wczesnych etapach cyklu życia firmy”.

W rezultacie firma zdecydowała się na nowy, wielopoziomowy system licencjonowania zakładów i gier na odległość, oparty na rocznym zysku brutto z hazardu (GGY).

Ponieważ operatorzy muszą ubiegać się o oddzielną licencję dla każdej głównej branży hazardowej, w której działają, poziomy opierają się na zysku brutto z hazardu w ramach tych poziomów. W rezultacie przychody operatora z zakładów sportowych nie wpływają na poziom, na którym znajduje się licencja na gry. Zarówno w przypadku zakładów, jak i gier operatorzy z rocznym GGY przekraczającym 300 milionów funtów w ramach tej branży muszą uiścić opłatę licencyjną w wysokości 200 000 funtów. Dla tych, którzy wnoszą do 300 milionów funtów, ale więcej niż 20 milionów, opłata wynosi 100 000 funtów. Dla operatorów z GGY do 20 mln GBP opłata wynosi 50 000 GBP.

Kolejną zmianą w strukturze licencji jest wprowadzenie licencji pośrednika w zakładach dla giełd i podobnych firm. Będzie to wiązać się z opłatą licencyjną w wysokości 100 000 GBP, niezależnie od wielkości firmy. Loterie również będą miały własną licencję, która ponownie wynosi 100 000 funtów, niezależnie od wielkości.

Licencjonowanie afiliacyjne

Nowy rodzaj licencji zostanie wprowadzony dla dostawców usług marketingowych, w tym podmiotów stowarzyszonych. Będzie to wiązać się z roczną opłatą w wysokości 50 000 GBP.
Jednak będzie dotyczyć tylko firm, które prowadzą usługi marketingowe „na Gibraltarze lub z Gibraltaru”, a nie będą dotyczyć jakiegokolwiek podmiotu stowarzyszonego, który ma na celu promowanie witryn B2C na licencji Gibraltaru.

Opłaty licencyjne B2B

Kolejne zmiany ulegnie struktura licencji B2B. Zamiast jednej licencji dostawcy agregatorzy i dostawcy oprogramowania będą mieli różne rodzaje licencji.

Agregatorzy w ramach jednej branży – takiej jak zakłady, RNG Gaming, loteria lub kasyno na żywo – zapłacą 85 000 GBP rocznie plus 1% przychodów z działalności posiadaczy licencji na Gibraltarze.

„Ma to na celu uchwycenie dodatkowego dochodu z opłat z przychodów samych dostawców treści, więc propozycja zakłada, że ​​agregatory przekażą to swoim dostawcom treści hostowanych za pośrednictwem ich mechanizmu pobierania opłat. Cieszymy się z dyskusji z agregatorami na temat wpływu modelu biznesowego”

– powiedział rząd Gibraltaru.

Jeśli oferują więcej niż jedną branżę hazardową, agregatorzy będą musieli zapłacić dodatkowe 15 000 GBP.
Dostawca oprogramowania, w tym dostawca platform bukmacherskich lub gier (ale z wyłączeniem firm B2C, które korzystają z własnej platformy) również będzie miał dostęp do trzech poziomów licencji.
Licencja trzeciego poziomu pozwoliłaby na platformy o wartości sprzedaży mniejszej niż 200 000 GBP od licencjobiorców Gibraltaru lub nie więcej niż dwie zatwierdzone integracje z B2C na licencji Gibraltaru. Kosztowałoby to 20 000 funtów rocznie.

Licencja drugiego poziomu — z roczną opłatą w wysokości 50 000 GBP — umożliwia sprzedaż do 550 000 GBP lub nie więcej niż trzech zatwierdzonych integracji. Jeśli dostawca platformy przekracza te progi, musi złożyć wniosek o licencję pierwszego poziomu, za którą płaci roczna opłata w wysokości 85 000 GBP.

Dostawcy danych o zakładach i dostawcy innych usług B2B, takich jak zgodność lub produkty zapobiegające oszustwom, będą mieli własne licencje, z jedną opłatą roczną w wysokości 50 000 GBP, niezależnie od wielkości firmy.

Inne licencje

Gdzie indziej „podmioty holdingowe” z siedzibą na Gibraltarze – w przypadku firm prowadzących działalność w innym miejscu – również podlegają opłacie licencyjnej w wysokości 50 000 GBP. Rząd powiedział, że jest to „niezależnie od tego, gdzie w strukturze własności występuje podmiot holdingowy powiązany z Gibraltarem”.

Podmioty, które posiadają lub zarządzają środkami klientów – ale nie są w inny sposób objęte jednym z pozostałych rodzajów licencji – muszą również uiścić opłatę licencyjną w wysokości 50 000 GBP.
Reformy punktów zaopatrzenia

Nowa ustawa o grach hazardowych zaproponowana w czerwcu skupiała się głównie na ustanowieniu lokalnej obecności dla licencjobiorców Gibraltaru, w tym wymogu, aby licencjobiorcy mieli „wystarczającą obecność merytoryczną” na Gibraltarze.

Pojawia się, gdy inne główne rynki punktów zaopatrzenia rozważają własne reformy. Na Curaçao trwają prace nad całkowitą zmianą całego systemu hazardu online, z wyższymi barierami wejścia i możliwością współpracy z innymi organami regulacyjnymi w celu rozwiązania problemu nielegalnego hazardu, a także zniesieniem licencji głównych.

Tymczasem Malta ma nadzieję wprowadzić „szczegółowe wytyczne dotyczące ochrony graczy dla licencjobiorców”, otwierając konsultacje na ten temat.

Na podstawie igamingbusiness.com

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.