KE aktualizuje listę krajów wysokiego ryzyka

Okiem eksperta
Iwo 26/04/2022

Komisja Europejska zaktualizowała swoją listę krajów wysokiego ryzyka, których obywatele muszą podlegać bardziej rygorystycznym kontrolom przez operatorów gier hazardowych. Nowe pozycje na liście to Maroko, Birma, Filipiny i Senegal.

Organ wykonawczy Unii Europejskiej po raz pierwszy opublikował swój wykaz w 2016 r. na podstawie unijnej dyrektywy 2015/849, art. 9, który od tego czasu był kilkakrotnie aktualizowany. Identyfikuje kraje wysokiego ryzyka, które mają uchybienia w swoich podejściach do przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu zgodnie z kryteriami określonymi przez Grupę Specjalną ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF).

Operatorzy hazardowi z siedzibą w Unii Europejskiej, którzy oferują usługi w krajach znajdujących się na liście lub mają klientów z tych krajów, muszą przeprowadzać dokładniejsze kontrole. Nowe kraje dodane do listy to Burkina Faso, Kajmany, Haiti, Jordania, Malo, Maroko, Birma, Filipiny, Senegal i Sudan Południowy.

Na liście znalazły się już Afganistan, Barbados, Kambodża, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, Iran, Jamajka, Birma, Nikaragua, Pakistan, Panama, Syria, Trynidad i Tobago, Uganda, Vanuatu, Jemen i Zimbabwe.

Dodając kraje do listy, KE określa ich profil ryzyka i poziom zagrożenia oraz analizuje lokalne ramy prawne i ich zastosowanie w ośmiu obszarach. Obejmuje to kryminalizację prania pieniędzy i przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu, wymogi należytej staranności wobec klienta, prowadzenie dokumentacji i zgłaszanie podejrzanych transakcji finansowych. Ocenia również procedury i sankcje nakładane w przypadku naruszeń.

W marcu FATF zdecydował się pozostawić Maltę na swojej szarej liście jurysdykcji niewiarygodnych. Sugeruje jednak, że kraj ten jest bliski zniknięcia z listy. Uznał, że Malta dokonała znaczących reform w ramach swojego planu działania po tym, jak w zeszłym roku znalazła się na szarej liście, i zwiększyła wykorzystanie usług Jednostki Analityki Finansowej (FIU) do ścigania spraw dotyczących prania pieniędzy i karnych podatków. Organ stwierdził jednak, że przed usunięciem Malty z szarej listy konieczny byłby przegląd na miejscu, aby zapewnić wdrożenie środków przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Tymczasem kilka jurysdykcji ostrzegło operatorów, aby nasilili kontrole po inwazji Rosji na Ukrainę. Zarówno Malta Gaming Authority, jak i brytyjska Komisja ds. Hazardu ostrzegły operatorów, aby dopilnowali, aby stosowali kontrole w celu przestrzegania sankcji wobec Rosji po inwazji na jej sąsiada.

EGBA tworzy grupę ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa

W zeszłym miesiącu European Gaming and Betting Association utworzyło nową grupę ekspertów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego, aby ułatwić wymianę informacji na temat cyberzagrożeń i ataków wśród swoich członków oraz promować współpracę w celu śledzenia i rozwiązywania incydentów oraz identyfikowania i rozwiązywania luk w zabezpieczeniach.

W skład grupy wejdą eksperci ds. cyberbezpieczeństwa z operatorów członkowskich EGBA, posiadający protokół ustaleń umożliwiający wymianę danych między różnymi operatorami. Udział będzie otwarty dla wszystkich członków. Grupa będzie również dążyć do badania i wdrażania najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL