Kolejne stany zbliżają się do zalegalizowania zakładów sportowych

Ostatnia aktualizacja: 30 marca 2023

Stany Oklahoma, Missouri oraz Północna Karolina wykonały w ostatnich dniach kolejne kroki w kierunku legalizacji zakładów sportowych. 

Ustawa o wprowadzeniu zakładów sportowych do Oklahomy przeszła przez Izbę Reprezentantów, zwiększając szanse, że operatorzy plemienni będą mogli oferować zakłady sportowe w najbliższej przyszłości.

House Bill 1027, złożony przez Rep. Ken Luttrell, przeszedł w tym tygodniu przez Oklahoma House 66-26 i teraz przejdzie do Senatu, gdzie zostanie przydzielony do komisji.

W ustawie zaproponowano, aby Komisja Wyścigów Konnych Oklahomy nadzorowała zakłady sportowe, o ile narody plemienne zgodzą się na układ między plemionami a stanem.

Z podatkowego punktu widzenia operatorzy plemienni będą zobowiązani do zapłaty 4% przychodów brutto z gier od pierwszych 5 mln USD rocznych przychodów, 5% od kolejnych 5 mln USD GGR i 6% przychodów powyżej początkowych 10 mln USD.

Stwierdza również, że 12% pobranych podatków trafi do ogólnego funduszu dochodów, a 88% zostanie przeznaczone na Odnawialny Fundusz Reformy Edukacji.

Teraz HB1027 przeszedł przez Izbę, przejdzie do Senatu, gdzie wyląduje na etapie komisji przed udaniem się na głosowanie. Jeśli odniesie sukces w Senacie, stanie się prawem, z zastrzeżeniem komitetu konferencyjnego i podpisu gubernatora Kevina Stitta.

Izba stanowa zatwierdza zakłady sportowe w Missouri

Ustawa o legalizacji hazardu sportowego w Missouri została szybko przyjęta przez Izbę Stanową we wtorek, ale perspektywy  w Senacie są znacznie mniej pewne.

Republikańska Izba Reprezentantów głosowała 118-35 za ustawą, która nakładałaby podatek na zakłady sportowe w wysokości 10%. Dochody z podatków poszłyby na finansowanie edukacji publicznej.

„To jest ustawa, którą zbyt długo staraliśmy się przepchnąć przez legislaturę” – powiedział Demokratyczny Reprezentant Kansas City. Ashley Aune powiedziała podczas debaty w Izbie Reprezentantów. „Nasi wyborcy tego chcą; musimy to załatwić”.

Karolina Północna także zmierza do legalizacji zakładów

Ustawodawstwo zezwalające i regulujące hazard sportowy w Karolinie Północnej przeszło w środę przez dwie kolejne komisje Izby Reprezentantów, kładąc podwaliny pod kluczowe głosowania w całej izbie w przyszłym tygodniu.

Komitety finansów i sądownictwa zatwierdziły projekt dzień po tym, jak panel handlowy Izby przedstawił również szczegóły proponowanej infrastruktury, dzięki której ludzie w całym stanie mogliby obstawiać online oraz na stadionach i arenach sportowych lub w ich pobliżu. Państwowa komisja loterii przyznałaby od 10 do 12 licencji na interaktywne zakłady sportowe.

Chociaż hazard sportowy odbywa się obecnie legalnie w trzech kasynach Indian amerykańskich w stanie, Karolina Północna jest w dużej mierze niewykorzystanym rynkiem w kraju, w którym ponad 30 stanów zezwala na pewnego rodzaju osobiste lub internetowe zakłady sportowe, w tym sąsiednie Wirginia i Tennessee. Demokratyczny rząd Roy Cooper wspiera również legalizację hazardu sportowego.

Ustawa dotycząca hazardu sportowego została pomyślnie przyjęta przez Senat w 2021 r. Jednak wysiłek ten upadł w Izbie Reprezentantów w czerwcu zeszłego roku po tym, jak koalicja konserwatystów społecznych i twardogłowych liberałów osłabiła i ostatecznie pokonała ustawodawstwo. Tegoroczny środek musiałby również przejść przez Senat, zanim trafiłby do Coopera.

Zdeterminowane siły stojące za tym środkiem – wśród nich firmy hazardowe i franczyzy sportowe z Północnej Karoliny – zdecydowanie naciskały na ten pomysł ponownie podczas nowej dwuletniej sesji. Mówią, że taki hazard już się dzieje w stanie za pośrednictwem lokalnych bukmacherów i obejść online.

W Karolinie Północnej było 1,75 miliona prób zalogowania się do zakładów sportowych online w innych stanach w ciągu ostatniego sezonu National Football League, powiedział John Pappas, dyrektor firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem.„Zakłady sportowe są tu już dzisiaj” – powiedział Pappas.

Ponad 50 członków Izby – prawie połowa izby – z obu partii zasponsorowało najnowsze przepisy. A niektórzy dawni przeciwnicy nie są już w legislaturze.

„Jest nowy rok i mamy nowych ustawodawców” – powiedział Rep. Jason Saine, republikanin z hrabstwa Lincoln i główny sponsor ustawy, powiedział w komisji sądowniczej, gdzie środek został przyjęty stosunkiem głosów 7 do 3.

Jeśli ustawa wejdzie w życie, osoby w wieku powyżej 21 lat będą mogły obstawiać zakłady od stycznia przyszłego roku na sporty zawodowe, studenckie i amatorskie, a także wyścigi konne. Obowiązują zakazy obstawiania zakładów sportowych dla szkół średnich i młodzieży. Licencjobiorcy zakładów musieliby zapłacić 1 milion dolarów opłat aplikacyjnych.

Państwo pobierałoby 14% podatek od dochodów brutto operatorów z zakładów, pomniejszonych o wygrane i inne wydatki.

Propozycja budżetu stanowego Coopera przewiduje, że stan zbierze 60 milionów dolarów z zakładów sportowych w roku podatkowym 2024-25. Ale personel fiskalny ustawodawcy maluje bardziej konserwatywny obraz, ze wzrostem dochodów netto o 21 milionów dolarów w latach 2024-25, który podwaja się w ciągu trzech lat.

Dochody stanu miałyby być przeznaczone na lokalne, regionalne i stanowe inicjatywy lekkoatletyczne, programy sportowe w mniejszych szkołach systemu University of North Carolina oraz programy związane z hazardem.

 

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

E-PLAY.PL