Obawy EGBA dotyczące licencjonowania hazardu online we Włoszech

Okiem eksperta
Iwo 16/06/2021

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca 2021

Władze włoskie powinny powiadomić Komisję Europejską o nowym projekcie ustawy, w którym proponuje się zmniejszenie liczby licencjobiorców gier hazardowych online w kraju o dwie trzecie. Zgłoszenie umożliwia Komisji zbadanie i ustalenie, czy proponowane przepisy krajowe są w pełni zgodne z prawem UE.

Władze włoskie pracują obecnie nad nowym przetargiem na koncesje na gry hazardowe online, który ograniczy liczbę licencjobiorców gier hazardowych online w kraju do 40 i zwiększy opłaty licencyjne do co najmniej 2,5 mln EUR od 2023 r. Projekt ustawy nie został jeszcze zgłoszony do Komisji Europejskiej, wbrew wymogom tzw. dyrektywy notyfikacyjnej[1], proces, który ma na celu zapewnienie pełnej zgodności proponowanych przepisów krajowych z prawem UE. EU EGBA skontaktowało się z włoskim organem ds. gier hazardowych, aby podzielić się swoimi obawami i przypomniało mu o obowiązku zgłoszenia swojego wniosku Komisji Europejskiej.

Propozycja przetargowa zmniejszyłaby obecny limit 120 licencjobiorców gier hazardowych online w kraju do 40, co stanowi znaczną redukcję o dwie trzecie, i ma na celu zwiększenie opłat licencyjnych do co najmniej 2,5 miliona euro, 10 razy więcej niż poprzednie opłaty licencyjne w tym kraju. Opłaty licencyjne byłyby również ustalane w drodze procesu aukcyjnego, a nie poprzez stałą opłatę licencyjną, jak w innych krajach europejskich. Propozycja wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2023 r., z końcem obecnego okresu licencjonowania, i będzie obowiązywać przez 9 lat. Chociaż EGBA docenia, w pewnych granicach, swobodę państw członkowskich w ustalaniu kosztów licencji na gry hazardowe w ich jurysdykcji, jest to niezwykle wysoka opłata koncesyjna, która w połączeniu z drastycznym zmniejszeniem liczby licencjobiorców gier hazardowych online byłaby bariera dla dobrze funkcjonującego rynku.

Zdaniem EGBA mogłoby to również potencjalnie osłabić rentowność regulowanego i licencjonowanego rynku hazardu online w tym kraju na korzyść nielicencjonowanych operatorów, których gracze we Włoszech mogą łatwo znaleźć online.

Gdyby nowy przetarg wszedł w życie w niezmienionej formie, dla graczy we Włoszech mogłoby stać się znacznie atrakcyjniejszym poszukiwanie i granie z nieuregulowanymi operatorami, którzy mieliby znacznie lepsze oferty i kursy bukmacherskie, ponieważ nie będą musieli płacić tych opłat i podatków. Gracze ci nie byliby już chronieni przez włoskie przepisy dotyczące ochrony konsumentów i gier hazardowych, co byłoby sprzeczne z określonym celem regulowanego rynku gier hazardowych online we Włoszech.

„Poprosiliśmy władze włoskie o należyte zgłoszenie projektu ustawy Komisji Europejskiej. Powiadomienie jest wymagane przez prawo europejskie, a niespełnienie tego obowiązku spowoduje, że prawo nie będzie miało zastosowania do firm z licencją włoską i ich obywateli. Potrzebna jest uważna analiza tego wniosku przez Komisję, aby upewnić się, że projekt przepisów nie będzie sprzeczny z celami ochrony konsumentów określonymi we włoskim prawodawstwie dotyczącym hazardu online” – Maarten Haijer, sekretarz generalny EGBA.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL