Ostatnia aktualizacja: 20 kwietnia 2024
Steve Levitt, znany ekonomista z Chicago University oraz autor światowego bestsellera 'Freakonomics’ podważa zasadność zakazu gry w pokera online wprowadzonego w Stanach Zjednoczonych w 2006 roku.
Steve Levitt, światowej klasy ekonomista z Chicago University oraz autor bestsellera „Freakonomics”, przeprowadził badania wskazujące na przeważającą rolę umiejętności nad losowością w pokerze. W analizach zatytułowanych „Rola umiejętności a rola szczęścia w pokerze: przykład World Series of Poker” oraz „Czy Texas Hold’em to gra szczęścia? Analiza prawna i ekonomiczna”, które ukazały się w wysoko cenionych publikacjach naukowych, Levitt przekonuje, że poker jako gra umiejętności powinien być legalny i dostępny dla społeczeństwa.
Na stronie Levitta Freakonomics.com ukazała się rozmowa pt. „Dlaczego poker powinien być legalny?”, w której naukowiec podaje wnioski płynące z wykonanych przez niego badań ukierunkowanych na znalezienie różnic pomiędzy wpływem umiejętności i szczęścia na wynik gry w Texas Hold’em. Do ich przeprowadzenia posłużył się 4 różnymi testami i przeanalizował tysiące rąk rozegranych online na wysokich stawkach przed wprowadzeniem zakazu gry w pokera online w Stanach Zjednoczonych. Wyniki każdego z przeprowadzonych testów pokazały, że umiejętności mają istotny wpływ na ostateczny wynik gry i przeważają nad losem.
Tym samym Levitt podważył zasadność wprowadzonego przez amerykański Kongres w 2006 roku zakazu gry w pokera online. Według niego, podejmując tę decyzję, rząd w dużej mierze opierał się na błędnym założeniu, że w pokerze przede wszystkim liczy się element szczęścia, a nie umiejętności.
Mimo że badania tego typu są często ignorowane w sprawach sadowych, w tym wypadku stało się inaczej. W wyroku wydanym niedawno przez Sąd Federalny w Nowym Jorku w sprawie Lawrenca DiCristiniego, który w 2011 roku został aresztowany i oskarżony o organizowanie nielegalnych gier hazardowych, sędzia Jack Weinstein oparł się właśnie na wynikach badań Levitta, orzekając, że poker jest w przeważającej mierze grą umiejętności, a nie hazardem w rozumieniu amerykańskiej ustawy Ilegal Gambling Business Act (IGBA). Między innymi na podstawie tych badań DiCristina został uniewinniony. Wyrok wydany przez sędziego Weinsteina skomentował m.in. New York Times w artykule zatytułowanym „Koniec z blefowaniem”, pisząc, że poker jest typową amerykańską grą umysłową, głęboko zakorzenioną w kulturze, języku i gospodarce tego kraju.
Przy okazji przeprowadzonych badań Levitt wspomina także swoje pierwsze doświadczenia z pokerem. Mój ojciec rozbudził we mnie zainteresowanie grą. Kiedy miałem nie więcej, niż 5 czy 6 lat wychodził grać ze swoimi znajomymi i za każdym razem, kiedy wygrywał, zostawiał pięciodolarowy banknot w dziurce od klucza moich drzwi. A kiedy przegrywał, nie zostawiał nic. Tak, więc bardzo wcześniej nauczyłem się pozytywnie kojarzyć grę w karty, mówi.
Całej rozmowy nt. wyższości umiejętności nad szczęściem w pokerze można wysłuchać na stronie Levitta: https://web.archive.org/web/20160417153943/http://freakonomics.com:80/2012/09/20/why-online-poker-should-be-legal-a-new-marketplace-podcast/
źródło: Grayling
"oszkan lottery Brtani składan żazalen o kdwania bilety zkpione onilne steaciłe lottery 2.04b castro illonos 1.37i 1.34b lottery Maine 1.35b kalforni 1,08b powerboll NUROR1.13 B MAM WSZTKIE OŻCZNIA WSŁANE DO USA LOTTERY"
"Jestem bardzo ciekawy, czym aktualnie zarządzający tzw. Totalizatorem Sportowym będą się tłumaczyć z dokonywanych oszustw w trakcie losowań? A ich ewentualne idiotyczne tłumaczenia, że to wina PiS-u, że takie programy za miliony $ zakupili w Stanach Zjednoczonych pozostaną tylko ośmieszającym ich rechotem przez oceniających stopień i wielkość zarzutów. Może zawczasu lepiej będzie przemianować TS jako Totalny Szwindel, grać będą tylko desperaci i absolwenci szkół specjalnych, a Pierre de` Coubertin przestanie się w grobie ze wstydu przewracać!"
"Do Użytkownika "hazard" Jak Państwo nie ma nic z kasyn legalnych? Przecież kasyna naziemne płacą ogromny 50% podatek od zysku."
"zawsze mówiłem , co państwowe to niczyje !!! Tak było , jest i będzie . Brak konkurencji wpływa na demoralizację Zarządów i korupcję . Tak było i jest nadal. Brak doświadczenia w branży źle wpływa na pracę TS . Firma hazardowa to firma hazardowa . Praca w bankach to praca w bankach ."
"Nie da się zamknąć dochodowej świni jaką jest Lotto pomimo, że dymają naród to odprowadzają do budżetu państwa spore dochody. Generalnie działają jak kasyna. Urabiają klientów, rżną na kasę i zostawiają w skarpetach."