Postanowienia nie można zaskarżyć

Okiem eksperta
Bartosz 16/05/2014

Ostatnia aktualizacja: 17 kwietnia 2020

Przedsiębiorca może wnieść sprzeciw od czynności kontrolnych. Na postanowienie wydane przez organ nie przysługuje jednak skarga do sądu administracyjnego.

W restauracji prowadzonej przez spółkę jawną znajdowały się automaty do gier. W trakcie kontroli funkcjonariuszy służby celnej okazało się, że gry były prowadzone bez zezwolenia. Spółka wniosła sprzeciw, ale naczelnik urzędu celnego odmówił jego rozpatrzenia. Czy na takie postanowienie można wnieść skargę do sądu administracyjnego? – pyta czytelnik.

Zgodnie z uchwałą 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego (IIGPS 3/13) przedsiębiorcy nie przysługuje takie uprawnienie. Zasady przeprowadzania kontroli reguluje ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (dalej:u.d.g.).

Jej przepisy (z uwzględnieniem przewidzianych w nim wyłączeń) określają m.in.obowiązki organu kontrolującego przedsiębiorcę w zakresie: zawiadamiania o zamiarze wszczęcia kontroli (art.79 u.d.g.), okazywania przez pracownika organu legitymacji służbowej i doręczania upoważnienia do przeprowadzenia kontroli (art.79a – 79b u.d.g.), czynności kontrolnych w obecności kontrolowanego lub osoby przez niego upoważnionej (art.80 ust. 1 i 2 u.d.g.), zakazu równoczesnego podejmowania i prowadzenia w jednej firmie więcej niż jednej kontroli (art.82 ust. 1 u.d.g.),a także czasu trwania wszystkich kontroli w jednym roku kalendarzowym (art.83 ust. 1 i 2 u.d.g.).

Czytaj całość na: prawo.rp.pl

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL