Powiązania między Allwyn a Rosją, czyli kłopoty UKGC

Loterie Polecane Ze świata
Wiktor Czerwiński 17/03/2024

Ostatnia aktualizacja: 19 marca 2024

Z  informacji opublikowanych przez dziennik „The Guardian” wynika, że firma Allwyn, pożyczyła miliony od dwóch największych rosyjskich pożyczkodawców, VTB i Sbierbanku. Choć spółka nie naruszyła sankcji, najnowsza kontrowersja budzi obawy o przejrzystość branży hazardowej i może podważyć stanowisko Brytyjskiej Komisji ds. Hazardu (UKGC).

Według raportu The Guardian Allwyn pożyczył aż do 545 milionów funtów, dwa lata przed tym, jak operator został uznany za „preferowanego oferenta”, w największym przetargu w sektorze publicznym, na loterię narodową o wartości 6,5 miliarda funtów.

Pożyczki od Sbierbanku i VTB udzielone w grudniu 2020 roku sfinansowały szerszą grupę Allwyn, która jest właścicielem firm loteryjnych i hazardowych w całej Europie.

Nic nie wskazuje na to, że Allwyn, którego ostatecznie właścicielem jest czeski miliarder Karel Komárek, złamał sankcje lub że na ofertę miała wpływ Rosja. Nie ma również dowodów wskazujących, że rosyjskie pożyczki zostały wykorzystane bezpośrednio do sfinansowania udziału w przetargu, chociaż według The Guardian fundusze pomogły wesprzeć grupę w czasie, gdy była ona w trakcie kosztownego procesu przetargowego.

Pożyczki od należącego do Kremla Sberbanku i VTB, udzielone za pośrednictwem europejskich spółek zależnych odpowiednio w Czechach i Niemczech, obowiązywały przez prawie miesiąc, po tym jak obaj pożyczkodawcy stanęli w obliczu sankcji ze strony brytyjskiego rządu. NA VTB sankcje nałożono 24 lutego, a na Sbierbank 1 marca.

Operator oświadczył, że poinformował Komisję ds. Hazardu o pożyczkach i zamiarze ich spłaty w dniu 28 lutego, zgodnie z wytycznymi dotyczącymi sankcji skarbowych.

Kiedy 15 marca UKGC wybrała Allwyn jako preferowanego dostawcę, pożyczki nie zostały jeszcze spłacone.

Cała część kredytu przypadająca na VTB i Sbierban została spłacona w dniach 22 i 25 marca 2022 roku.

Powiązania Allwyn z Rosją, które nie interesowały UKGC

Pożyczki budzą jednak wątpliwości, czy parlamentarzyści otrzymali potrzebne informacje podczas posiedzeń komisji specjalnej badającej powiązania biznesowe Komárka z Rosją.

Poseł Partii Pracy Clive Efford, członek komisji specjalnej ds. kultury, mediów i sportu, powiedział, że nie może zrozumieć, dlaczego Komisja ds. Hazardu nie wspomniała o pożyczkach podczas sesji dowodowej w czerwcu 2022 r.

„To niedopuszczalne, że Komisja zdecydowała się nie poinformować nas, że wiedziała, że Allwyn posiada pożyczki w dwóch bankach powiązanych z państwem rosyjskim w momencie, gdy wybierali ją jako preferowanego oferenta w brytyjskiej loterii. Z tych dowodów jasno wynika, że Komisja ds. Hazardu nie udzieliła pełnych i szczerych odpowiedzi na pytania dotyczące tego, co wie o powiązaniach Allwyna z Rosją Putina.  – stwierdził Efford.

Konserwatywny poseł Iain Duncan Smith, wiceprzewodniczący ogólnopartyjnej grupy parlamentarnej ds. szkód związanych z hazardem, również zapytał, dlaczego pożyczki nie wyszły wcześniej na światło dzienne.

 „Być może nie było nic niepokojącego w związku z tą pożyczką, ale jeśli tak, to dlaczego nie powiedziano o tym parlamentarzystom i społeczeństwu? Zamówienie w sektorze publicznym tej wartości i znaczenia powinno podlegać najwyższym wymogom przejrzystości. Komisja ds. hazardu musi przedstawić pilne wyjaśnienia.” – powiedział poseł Iain Duncan Smith

Nieudokumentowane wcześniej powiązania Allwyna z kremlowskimi bankami wyłoniły się dzięki analizie ogólnodostępnych rejestrów korporacyjnych w Czechach, gdzie Komárek dorobił się fortuny w czasach poradzieckich.

Pytania parlamentarzystów dotyczyły też magazynu gazu w Czechach, który do lutego był współwłasnością holdingu Komárka KKCG i należącego do Kremla Gazpromu.

W czerwcu 2022 r. Komisja ds. Hazardu powiedziała parlamentarzystom z Komisji Kultury, że nie interesuje ją powiązanie z Gazpromem.

Komisja ds. Hazardu stwierdziła, że „wymagała od wszystkich wnioskodawców zadeklarowania wszelkich źródeł finansowania, które miały zostać wykorzystane zarówno w związku ze złożonym wnioskiem, jak i organizacją loterii ogólnokrajowej.

„Byliśmy – i nadal jesteśmy – usatysfakcjonowani, że w finansowanie Allwyn nie są zaangażowane żadne podmioty objęte sankcjami”.

Oczekuje się, że specjalna komisja ponownie przesłucha Komisję ds. Hazardu w kwietniu.

Przetarg na prowadzenie loterii narodowej

Pożyczki od Sbierbanku i VTB udzielone w grudniu 2020 r. sfinansowały szerszą grupę Allwyn, która jest właścicielem firm loteryjnych i hazardowych w całej Europie. Grupa kontroluje brytyjską firmę Allwyn Entertainment Ltd, która rozpoczęła prowadzenie loterii w lutym po bardzo konkurencyjnej wojnie przetargowej.

Komisja ds. hazardu oficjalnie ogłosiła konkurs w sierpniu 2020 roku, rozpoczynając kosztowną bitwę, w wyniku której Allwyn i rywalizujący oferenci wydali miliony na konsultantów, prawników, weteranów z zarządów i dyrektorów ds. PR, aby wesprzeć ich oferty w ramach kontraktu, który według szacunków będzie wart 6,5 miliarda funtów w ciągu najbliższych lat. 10 lat.

Pożyczki zostały pierwotnie zabezpieczone przez Sazka Group Financing, oddział Sazka Group, która w maju 2022 r. zmieniła nazwę na Allwyn International. Ze sprawozdania finansowego Sazka Group Financing za 2021 r. wynika, że grupa „była odpowiedzią na sankcje nałożone przez państwa członkowskie Unii Europejskiej na Rosję w związku z rosyjskim sektor bankowy.”

Rachunki szerszej Grupy Sazka odnoszą się do wcześniejszej spłaty kredytu w marcu 2022 r., która wyniosła blisko 60 mln euro. Kwota ta stanowi około 14% z 450 mln euro, które Sazka Group Financing pożyczyła od konsorcjum na koniec 2020 r., oraz 3% jego długu zagranicznego.

W październiku 2021 r., ponad rok po rozpoczęciu konkursu na licencję na loterię, ale przed decyzją o przyznaniu licencji Allwyn, firma zgodziła się na oddzielny kredyt w wysokości 380 mln funtów na sfinansowanie swojej inwestycji w loterię, chociaż firma stwierdziła, że nie była zależna od środków zewnętrznych na samą ofertę.

Allwyn odżegnuje się od oskarżeń o współpracę z Rosją

Rzecznik Allwyn powiedział, że „nigdy nie zaciągała ona pożyczek od żadnego banku z naruszeniem ograniczeń wynikających z sankcji” oraz że kredyt na 2021 rok „nie obejmował środków z żadnego rosyjskiego banku”.

Rzecznik Allwyn dodał także  „jak tylko Rosja najechała Ukrainę i zanim Komisja ds. Hazardu określiła go jako preferowanego wnioskodawcę… Allwyn i jego doradcy prawni rozpoczęli proces spłaty pożyczek udzielonych przez europejskie oddziały VTB (z siedzibą we Frankfurcie w Niemczech ) i Sberbank (z siedzibą w Pradze, Czechy) w ramach [wcześniejszego] szerokiego finansowania bankowego konsorcjalnego w 2020 r.

„Allwyn niezwłocznie poinformował Komisję ds. Hazardu, a proces ten został przeprowadzony w pełnej zgodności z wytycznymi dotyczącymi likwidacji opublikowanymi przez HM Treasury. Do 25 marca 2022 r., zaledwie miesiąc po inwazji na Ukrainę, Allwyn spłacił wszystkie kwoty należne VTB i Sbierbankowi.”

„Allwyn wielokrotnie wyrażał swoje przerażenie inwazją Rosji” – powiedział rzecznik, dodając, że jakakolwiek sugestia, że Rosja odegrała rolę w staraniach Allwyn o udział w loterii lub jakikolwiek wpływ na firmę, byłaby „nieuzasadnioną oszczerstwem”.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL