Regiony chwalą się kasą z Lotto

Ostatnia aktualizacja: 21 marca 2013

Po ogłoszeniu przez Totalizator Sportowy ostatnich danych finansowych dowiadujemy się, kto i ile pieniędzy z puli przeznaczonej na sport i kulturę dostał. Przedstawiamy entuzjastyczne materiały z kilku regionalnych pism.

Gazeta w Lublinie pisze:

Totalizator Sportowy chwali się, że w zeszłym roku przekazał na Lubelszczyznę rekordową sumę. To ponad 18 milionów złotych
TS podsumował właśnie 2012 rok. Okazał się on jednym z najlepszych dla właściciela popularnego „Totka”. Firma zanotowała 318 mln zł zysku.

A to oznacza, że większe też pieniądze poszły na rozwój sportu. W ramach Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej lubelskie otrzymało dokładnie 18 mln 325 tys. 316 zł.

Za te pieniądze zrealizowano 21 inwestycji (m.in. pięć hal sportowych, sześć sal gimnastycznych, dwa boiska sportowe, dwa stadiony). Tylko na ten cel poszło 10,6 mln zł.

Kolejne sumy zasiliły tzw. wojewódzkie wieloletnie plany rozwoju bazy sportowej. Dzięki tym funduszom powstała m.in. sala gimnastyczna z łącznikiem w Zespole Szkół Publicznych w Podhorcach oraz sala gimnastyczna w Zespole Szkół Publicznych.

Dodatkowo ponad 3,5 mln zł przeznaczono na promocję literatury i czytelnictwa, organizację wydarzeń artystycznych oraz rozwój infrastruktury kultury w regionie. To np. modernizacja Chełmskiego Domu Kultury, organizacja Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej „Open City/Otwarte Miasto” w Lublinie czy wyposażenie Państwowej Szkoły Muzycznej w Zamościu.

Gazeta w Kielcach:

Ponad 13,5 mln zł dotacji dostały świętokrzyskie instytucje od Totalizatora Sportowego w 2012 roku. W regionie padło też 6 wysokich wygranych – podsumował organizator takich gier jak Lotto.
Ubiegły rok okazał się jednym z najlepszych w historii Totalizatora Sportowego. Właściciel marki Lotto zanotował rekordowy zysk sięgający 318 mln zł i sprzedaż na poziomie ponad 3,4 mld zł. Część tych pieniędzy zgodnie z prawem trafia do funduszy celowych wspierających sport i kulturę.

Na realizację inwestycji sportowych w województwie świętokrzyskim Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej przekazał w zeszłym roku z dopłat pochodzących z Totalizatora Sportowego blisko 12,2 mln zł. Część tej kwoty, 6,5 mln zł przekazano na 11 inwestycji – budowę trzech hal sportowych, dwóch sal gimnastycznych, trzech boisk sportowych, boiska wielofunkcyjnego, krytej pływalni oraz kompleksu sportowo-rekreacyjnego. Dofinansowano m.in. krytą pływalnię z halą sportową w Powiatowym Centrum Sportowym w Staszowie oraz zadaszone lodowisko stałe w Skarżysku- Kamiennej. Pozostałe 5,7 mln zł przekazano na wieloletnie plany rozwoju bazy sportowej.

Z Funduszu Promocji Kultury, z dopłat pochodzących od Totalizatora Sportowego, na realizację projektów w województwie świętokrzyskim przekazano 1,5 mln zł. Środki te przeznaczono na 22 projekty promujące m.in. literaturę, czytelnictwo, edukację kulturalną. Najważniejsze z nich to zakup elementów akustycznych wraz z montażem w Państwowej Szkole Muzycznej w Kielcach za 170 tys. zł oraz zakup obrazu „Polowanie” Franciszka Kostrzewskiego dla Muzeum Narodowego w Kielcach za 180 tys. zł.

W regionie świętokrzyskim padło w zeszłym roku 6 wysokich wygranych – od 100 tys. zł do 1 mln zł. Najwyższe wygrane odnotowano w kolekturach w Busku-Zdroju i Opatowie, gdzie szczęśliwcy wygrali po milion złotych.

oraz Gazeta w Rzeszowie:

Ponad 16 mln zł Podkarpacie wykorzystało w ub. r. na rozwój kultury fizycznej i promocję kultury. Pieniądze przekazał Totalizator Sportowy.
Ubiegły rok okazał się jednym z najlepszych w historii Totalizatora Sportowego. Właściciel marki Lotto zanotował rekordowy zysk sięgający 318 mln zł i sprzedaż na poziomie ponad 3,4 mld zł.

Tak wysokie wyniki sprzedaży przekładają się na zwiększenie dopłat na rozwój polskiego sportu i kultury wypłacanych przez fundusze celowe. Województwo podkarpackie w minionym roku wykorzystało ponad 11 mln zł ze środków przekazanych przez Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej i ponad 5,3 mln zł ze środków Funduszu Promocji Kultury.

Na realizację inwestycji sportowych w województwie podkarpackim w 2012 r. Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej z dopłat pochodzących z Totalizatora Sportowego przekazał łącznie 26 656 480 zł.

Według danych przedstawionych przez Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej, który zajmuje się przydziałem środków, rozliczono i zakończono realizację 18 zadań inwestycyjnych – sześciu hal sportowych, 11 sal gimnastycznych i krytej pływalni. Na te cele przekazano ponad 13,5 mln zł.

W 2012 r. realizowano także wojewódzkie wieloletnie plany rozwoju bazy sportowej, na co przeznaczono blisko 10 mln zł. Dzięki tym funduszom powstała m.in. kryta pływalnia z zapleczem w Sokołowie oraz rozbudowano i zmodernizowano halę sportową w Przemyślu. Natomiast 3 mln zł przeznaczono na realizację inwestycji strategicznych w województwie podkarpackim. Na wniosek władz Przemyśla przebudowano tamtejszą arenę lekkoatletyczną stadionu Juwenia.

Równocześnie w 2012 r. Fundusz Promocji Kultury, z dopłat pochodzących od Totalizatora Sportowego na realizację projektów w województwie podkarpackim przekazał 5 535 149 zł. Pieniądze przeznaczono na promocję literatury i czytelnictwa, organizację wydarzeń artystycznych, ochronę dziedzictwa kulturowego, wspieranie działań muzealnych oraz rozwój infrastruktury kultury w regionie.

W ramach dofinansowania zrealizowano łącznie 48 projektów. Najważniejsze z nich to konserwacja muzealiów do rozbudowy wystaw stałych (80 tys. zł.) w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, system stacjonarnych audioprzewodników (62 tys. zł) dla Muzeum Zamek w Łańcucie oraz realizacja projektu „W poszukiwaniu utraconych światów. 65 lat od Akcji Wisła” (49 tys. zł) dla Stowarzyszenia Ukraiński Dom Narodowy w Przemyślu.

Totalizator Sportowy kojarzy się nam głównie z Lotto. W ub.r. suma wygranych przekroczyła 1,7 mld zł. Podkarpacie również miało milionerów. W naszym regionie padło aż 12 wysokich wygranych – od 100 tys. zł do ponad 7,5 mln. 26 spośród 486 kolektur okazało się szczęśliwych. Najwyższa wygrana w 2012 r. na Podkarpaciu padła w kolekturze w Stalowej Woli przy ul. KEN 11. Jej zdobywca wzbogacił się o 7 697 861 zł.

Wszystkie materiały pochodzą z regionalnych mutacji Gazety Wyborczej.

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

E-PLAY.PL