Rekordowe kwota za prawa do wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii

Bukmacherzy Wyścigi Konne
Wiktor Czerwiński 02/10/2023

Ostatnia aktualizacja: 3 października 2023

Brytyjscy bukmacherzy są na dobrej drodze, aby w przyszłym roku wnieść rekordowy wkład w wyścigi konne – prognozuje się, że rachunek za prawa medialne wzrośnie o prawie 30 milionów funtów.

Pięciu największych członków Rady ds. zakładów i gier zajmujących się zakładami na wyścigi konne, Entain, Flutter, bet365, 888/William Hill i Betfred, spodziewa się rekordowego wzrostu kosztów transmisji wyścigów.

Jak podaje na swojej stronie Betting and Gaming Council( BGC) jej członkowie w 2022 roku zapłacili 270,1 mln funtów za prawa do transmisji wyścigów na żywo dla klientów i pokazywania ich u bukmacherów.

Przewiduje się jednak, że koszt ten wzrośnie w tym roku do 285,3 mln funtów, co oznacza wzrost o 5,6%, przy czym członkowie szacują dalszy wzrost do 315,2 mln funtów w 2024 r., co oznacza dalszy wzrost o 10,5%.

Obecnie oczekuje się, że łączny wzrost kosztów praw medialnych w latach 2022–2024 wzrośnie o 16,7%.

Liczby opierają się na danych dostarczonych przez pięciu największych członków Rady ds. Zakładów i Gier w zakresie zakładów na wyścigi konne, a następnie skorygowane w celu uwzględnienia mniejszych operatorów, którzy muszą również płacić za prawa medialne.

Departament Kultury, Mediów i Sportu zobowiązał się do dokonania przeglądu opłaty związanej z wyścigami konnymi do przyszłego roku.

Opłata za wyścigi konne, administrowana przez Radę ds. opłat za zakłady na wyścigi konne, ma na celu poprawę sportu, hodowli i poprawę opieki weterynaryjnej.

Prognozowane koszty pojawiają się po tym, jak BGC ogłosiło, że jej członkowie w zeszłym roku bezpośrednio wpłacili 384 miliony funtów na brytyjskie wyścigi konne w formie opłat, praw medialnych i umów sponsorskich.

Liczby te wykazały wzrost w stosunku do poprzednich szacunków dotyczących wkładu sektora regulowanego, który wynosił około 350 milionów funtów rocznie.

Ponadto bukmacherzy wydali 125 milionów funtów na marketing promujący wyścigi i zakłady poprzez reklamy i partnerstwa, co pomaga zapewnić istotny zasięg naziemny tego sportu i zwiększyć przychody z tytułów gazet drukowanych.

Jak podaje Horserace Betting Levy Board, oprócz zwiększonych kosztów praw medialnych, przewiduje się, że opłaty z tytułu składek wyniosą 99 mln funtów w roku 2022/2023 – w porównaniu z 50 mln funtów w roku 2016/2017.

Ta rekordowa inwestycja umożliwiła także wyścigom konnym wykorzystanie części tych przychodów na dostarczenie rekordowych nagród pieniężnych w wysokości 179,3 mln funtów w 2022 r.

Wyścigi konne tracą na popularności

Wyścigi konne to drugi co do wielkości sport w Wielkiej Brytanii, zaraz po piłce nożnej, w którym ponad 5 milionów widzów uczestniczy rocznie w około 1400 wydarzeniach na 59 torach wyścigowych.

Jednak jego popularność spada. W 2007 r. 17% populacji obstawiało zakłady na wyścigi konne w roku poprzednim, ale w 2018 r. odsetek ten spadł do 10%.

Tymczasem piłka nożna wyprzedziła zakłady na wyścigi konne mniej więcej w tym samym czasie w latach 2017/2018.

Przyszłość wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii

Operatorzy zakładów ściśle współpracują z Brytyjskim Urzędem Wyścigów Konnych i zainteresowanymi stronami zajmującymi się wyścigami nad bardzo potrzebnymi reformami terminarza i programu wyścigów, które powinny zwiększyć zyski komercyjne z opłaty i praw medialnych.

Regulowana branża zakładów w pełni popiera tę zdarzającą się raz na pokolenie szansę na modernizację wyścigów konnych, aby mogły one w pełni wykorzystać swój potencjał komercyjny.

BGC ściśle współpracuje również z rządem nad proponowanymi reformami zawartymi w Białej księdze, aby zapewnić osobom lubiącym zakłady bukmacherskie możliwość dalszego korzystania z zakładów bez niepotrzebnej ingerencji, wprowadzając jednocześnie ulepszone zabezpieczenia dla mniejszości borykającej się z trudnościami.

Michael Dugher, dyrektor generalny Betting and Gaming Council, powiedział: „Członkowie BGC wnoszą już rekordowy wkład w wyścigi konne, a te liczby pokazują, że ten wkład będzie tylko rósł.

„Dzieje się tak pomimo spadku obrotów w zakładach na wyścigi konne w ciągu ostatnich pięciu lat i niepokojącego spadku ogólnego udziału w zakładach na wyścigi konne.

„Wyścigi konne pozostają niezwykle ważnym, wiodącym na świecie sportem, którym cieszą się miliony fanów i podobnie jak branża bukmacherska nadal zapewnia dużą liczbę miejsc pracy.

„Wiem, że wyścigi próbują się unowocześnić i dotrzeć do nowych fanów, a jednocześnie próbują odbić się od pandemii Covida i uporać się z trudnymi wiatrami gospodarczymi, a także poradzić sobie z trudnościami w finansowaniu spowodowanymi przez rząd. Branża bukmacherska zmaga się z wieloma podobnymi presjami na nasze przychody i koszty.

„BGC i nasi członkowie pozostają w pełni zaangażowani we współpracę z kierownictwem sportu, w tym z BHA i innymi, aby zapewnić lepszą przyszłość wyścigom. Nie można jednak zignorować faktu, że osiągamy rekordowy i rosnący wkład w ten sport.

 

 

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL