Sejm o zmianach w ustawie o grach hazardowych

Najczęściej czytane
Bartosz 12/09/2016

Ostatnia aktualizacja: 12 września 2016

Sejm na rozpoczynającym się we wtorek (13 września) posiedzeniu zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o grach hazardowych, który wprowadza bardziej liberalne uregulowanie rynku gier.

Posiedzenie Sejmu zaplanowano na dwa dni.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o grach hazardowych, liberalizuje ustawę z 2009 roku, a zarazem wprowadza silną kontrolę państwa na gry na automatach. Przygotowany przez resort finansów projekt ma doprowadzić, do zmniejszenia „szarej strefy” w grach hazardowych, „zwłaszcza w obszarze gier na automatach i w internecie”. Minister finansów Paweł Szałamacha mówił ostatnio, że dzięki nowelizacji, resort finansów spodziewa się pozytywnych skutków dla budżetu w wysokości 1,5 mln zł rocznie.

harmonogram

Obecnie obowiązuje w Polsce ustawa przyjęta po wybuchu tzw. afery hazardowej w 2009 roku. Zakłada ona m.in. zakaz urządzania wideoloterii i gier na automatach do hazardu poza kasynami.

Projekt proponuje bardziej liberalne uregulowanie rynku gier hazardowych; będzie można urządzać gry na automatach także poza kasynami gier czy grać w pokera przez internet. Prawo do oferowania gier na automatach poza kasynami ma być kontrolowane przez państwo. Jednocześnie projekt wprowadza zakaz lokowania salonów gier na automatach w miejscach, w których w ciągu ostatnich 5 lat urządzano nielegalne gry na automatach.

Projekt przewiduje również możliwość blokowania dostępu do nielegalnych stron internetowych oraz „utrudnianie wykonywania płatności na rzecz podmiotów oferujących nielegalne gry hazardowe w internecie”. Projekt wprowadza dodatkowy mechanizm kontrolny dotyczący przyznawania koncesji lub zezwolenia na prowadzenie działalności w obszarze gier hazardowych. Minister finansów będzie bowiem występował do ABW, CBA, policji i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej z wnioskiem o informację dotyczącą podmiotów ubiegających się o przyznanie koncesji lub zezwolenia na organizację gier hazardowych.

Źródło: PAP

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzisiaj

12:55
14/09/2016

Nie maja koncesji bo jej nie potrzebuja, firmy dzialaja na podstawie ustawy o swobodzie gospodarczej - sady juz dawno ugruntowaly ten stan na podstawie orzeczen Trybunalu Sprawiedliwosci UE ...i pan z Pisu ktory referowal projekt w sejmie sam to przyznal: najpierw mowil ze nie w Polsce legalnego automatu a pozniej twierdzil ze ustawa wchodzac 1 stycznia 2017 w koncu je zdelegalizuje - to teraz sa nielegalne czy nie? ps. Zwracam uwage na czesc wypowiedzi w ktorej posel Pis opisywal jak to zadano pytanie jak ma wygladac rynek i odpowiedz padla - monopol - czemu nie powiedzial komu zadal pytanie i od kogo je uzyskal ? ...kazdy wie:)

Norek

23:25
13/09/2016

Oj co ty za brednie piszesz ! Nie ma w tej chwili firmy która miałaby koncesja na automaty czyli takiej która działałaby w sposób legalny w tej branźy w Polsce . Więc jakie straty ? Z nielegalnej działalności? Okres przejściowy skończył się . Więc nowa ustawa i Państwo wchodzi na dziwiczy grunt . Nie rozumiecie tego .

do pl

19:57
13/09/2016

Niech podatki będą takie jak w większości normalnych krajów UE, to wtedy zagraniczne firmy zapłacą je z pocałowaniem ręki.

pl

15:47
13/09/2016

Dobrze, że w końcu rząd zainteresował się tym bublem prawnym, jakim jest ustawa z 2099 roku. W żadnej strefie gospodarki nie ma tak ogromnej szarej strefy. Niech firmy, które chcą oferować gry hazardowe w Polsce płacą w Polsce podatki.

IGPiOUR

13:56
13/09/2016

Ustawa jest w notyfikacji w Komisji Europejskiej. Branża automatów do gier złożyła swoje oficjalne stanowisko, w którym podważa zasadność wprowadzenia monopolu państwa na rynku automatów do gier. Mimo, że procedura notyfikacji ma zakończyć się do końca października, Sejm rozpoczął już prace nad projektem. Brak notyfikacji może być podstawą dla przedsiębiorców do procesów sądowych i roszczeń wobec skarbu państwa. W stanowisku przedsiębiorcy wskazują na brak dowodów świadczących o skuteczności monopolu państwa w ochronie graczy przed niebezpieczeństwami hazardu, a m.in. takim argumentem Ministerstwo Finansów uzasadnia wprowadzenie monopolu. Tymczasem doświadczenia innych państw europejskich pokazują, że cel ochrony graczy zdecydowanie lepiej realizowany jest w systemach licencyjnych gdy państwo skupia się na kontroli i prewencji, a nie organizowaniu hazardu. Brak podstaw do wprowadzenia monopolu na rynku hazardowym potwierdza też szerokie orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE. Więcej: http://izbagospodarcza.pl/czy-ue-zakwestionuje-monopol-w-ustawie-hazardowej/

gonzo

12:03
13/09/2016

Zawsze możesz wrzucić "piątkę" do urny a świeca ci zapłonie... w kościele oczywiście ;)

anonymous

09:24
13/09/2016

Reżim pisu zaczyna się na dobre, zakaz gier w internecie , zakaz handlu w niedziele, to dopiero początki... a będzie jeszcze gorzej jeszcze gorzej..
E-PLAY.PL