[SKANDAL] Laboratoria celne nie mają akredytacji do badań automatów do gier

Najczęściej czytane
Bartosz 23/03/2016

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia 2020

Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 17 lutego 2016 roku Laboratorium Celne Izby Celnej w Przemyślu nie spełnia ustawowych warunków jednostki badającej upoważnionej do badań technicznych automatów i urządzeń do gier.

Pomimo tego otrzymało upoważnienie Ministra Finansów i w najlepsze przeprowadza badania zatrzymanych automatów.

Sprawa, której dotyczy wyrok zaczyna się w roku 2010 kiedy to funkcjonariusze Urzędu Celnego zatrzymują automaty do gier pod zarzutem nie spełniania wymogów ustawy o grach hazardowych. Maszyny zostają poddane badaniu sprawdzającemu przez Wydział Laboratorium Celne Izby Celnej w Rzeszowie, które stwierdza, że automaty nie spełniają warunków w zakresie maksymalnej stawki i jednorazowej wygranej.

Następnie Urząd Celny postanawia obciążyć kosztami badania sprawdzającego spółkę, która jest właścicielem rzeczonych urządzeń. Nic nie dają odwołania prawników spółki do Dyrektora Izby Celnej ani skierowanie sprawy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego aż wreszcie sprawa staje przed NSA.

I tu zdarza się coś zaskakującego: Naczelny Sąd Administracyjny potwierdza, że pomimo posiadania upoważnienia Ministra Finansów Laboratorium Celne nie spełnia wymagań formalnych do przeprowadzania badań sprawdzających automatów do gier!

Art. 23 b ust. 1 Ustawy o Grach Hazardowych stanowi, że upoważnienie Ministra Finansów może uzyskać jedynie jednostka posiadająca akredytację wydaną m.in. przez Polskie Centrum Akredytacji. Laboratorium przy Izbie Celnej posiada taką akredytację lecz uprawniającą do badań m.in. chemikaliów, kosmetyków, farb lub nawozów… Ani słowa o automatach do gier.

Jak podkreśla Sąd trudno wymagać, że będą uznane za wiarygodne i będą rodziły niezbędne zaufanie wyniki badań automatów automatów do gier przeprowadzone przez jednostkę upoważnioną przez Ministra Finansów, która nie posiada akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji w zakresie badania takich urządzeń, a posiada akredytację obejmującą np. artykuły rolno-spożywcze lub chemikalia.

Przyjrzyjmy się zatem pozostałym jednostkom badającym upoważnionych przez Ministra Finansów pod względem posiadanych akredytacji. Zacznijmy od naszych ulubionych laboratoriów znajdujących się przy Izbach Celnych:

Wydział Laboratorium Celne Izby Celnej w Białymstoku (numer akredytacji: AB501).

Chemia, żywność, tytoń… hemoglobina, taka sytuacja…

Wydział Laboratorium Celne Izby Celnej w Gdyni (numer akredytacji: AB907).


No tu jest poważniejsze laboratorium bo dochodzą jeszcze pasze dla zwierząt a także wyroby z tworzyw sztucznych i gumy. Dalej ani śladu akredytacji do badań automatów do gier…

I teraz niespodzianka: z wszystkich jednostek upoważnionych przez Ministra Finansów do badań automatów do gier znaleźliśmy tylko 1 (słownie: jedną!), która posiada akredytacją Polskiego Centrum Akredytacji w jakiś sposób związaną z urządzeniami elektromechanicznymi. Jest to Zespół Laboratoriów Instytutu Elektrotechniki w Warszawie.


Niepokój wzbudzają w nas jedynie metody badania wyrobów elektrotechnicznych wyszczególnione w szczegółowym zakresie akredytacji:


Badanie rozżarzonym drutem? Próba wciskania kulki? Gdzie?

WYROK NSA Z 17 lutego 2016 Sygn. II GSK 1595/14

WYKAZ JEDNOSTEK UPOWAŻNIONYCH PRZEZ MINISTRA FINANSÓW DO BADAŃ AUTOMATÓW

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Urszula Walczak

08:12
29/03/2016

Autor artykułu nie sprawdził wszystkich jednostek badających. GLI Austria sp. z o.o. Oddział w Polsce posiada wszystkie potrzebne akredytacje do przeprowadzania badań. Jako oddział posiadamy wszelkie potrzebne dokumenty wydane przez ministerstwo Austrii (Związkowe Ministerstwo do Spraw Gospodarki, Rodziny i Młodzieży). Na tej podstawie, po dostarczeniu dokumentów,oraz przetłumaczenie ich na język polski(wymóg) - wydawane jest także pozwolenie na następny okres czasu przez polskie Ministerstwo Finansów. Niestety autor artykułu jak widać zadał sobie niewielki trud sprawdzając wybiórczo tylko niektóre jednostki.

Red. E-PLAY

08:38
29/03/2016

Szanowna Pani, autor artykułu skupił się na jednostkach badawczych zlokalizowanych przy Izbach Celnych i to było głównym tematem artykułu. Jeśli Pani dokładnie się wczyta to zobaczy Pani, że nigdzie nie jest kwestionowane posiadanie przez GLI Austria sp. z o.o akredytacji do badań automatów wydanej przez austriackie ministerstwo (co oczywiście jest jak najbardziej zgodne z przepisami ustawy) a jedynie brak akredytacji wydanej przez Polskie Centrum Akredytacji. Z wyrazami szacunku. Redakcja E-PLAY

U. Walczak

10:07
29/03/2016

Szanowni Państwo, Z tego co się orientuję, Instytut Elektrotechniki nie jest jednostką badawczą zlokalizowaną przy Izbach Celnych. A artykuł jest tak napisany,że sugeruje kompetencje tylko jednej jednostki badającej. z wyrazami szacunku Urszula Walczak

Instytut

18:27
29/03/2016

To zle sie Pani orientuje. Zanim sie cos napisze wczesniej trzeba sprawdzic.

Instytut

21:15
29/03/2016

Uściślając Instytut nie jest oczywiscie zlokalizowany przy Izbach Celnych ale jest jedyną polską jednostką posiadającą akredytacje. To mieliśmy na myśli..

xXx

13:58
31/03/2016

Czy ktokolwiek w tym chorym kraju, posiada niezbędną wiedzę, by takich badań dokonać. Pomijam oczywiście różne durne akredytacje i certyfikaty.

Stefan

22:13
31/03/2016

Tak na prawde to tylko GLI Austria ma wszystkie wymagane prawem europejskim i miedzynarodowym dokumenty do badania losowosci automatow.
E-PLAY.PL