Sławomir Mentzen o zmianie statusu pokera w Polsce

Poker Polecane Prawo hazardowe
Wiktor Czerwiński 26/12/2023

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia 2023

Sławomir Mentzen, poseł Konfederacji w swoim wystąpieniu w Sejmie 21 grudnia 2023 roku omawiał temat przyszłorocznego budżetu zaproponowanego przez nową koalicję rządową. Poruszył w nim także temat sytuacji pokera w Polsce.

Mentzen mocno skrytykował projekt przyszłorocznego budżetu, w którym nowy rząd ustalił deficyt budżetowy na poziomie aż 184 miliardów złotych.

W jego opinii aby zapewnić do budżetu państwa dodatkowe dochody należy m.in. zalegalizować i opodatkować poker.

(…)pokerzyści grają mistrzostwa Polski w Pokera w Bratysławie na wyjeździe, a polscy pokerzyści płacą podatki wszędzie, tylko nie w Polsce. Dlaczego tego nie zmienić? Zróbmy normalną ustawę hazardową (…) i opodatkujmy normalnie hazard, z tego są miliardy złotych, które można włożyć do budżetu” – powiedział Mentzen.

Do tematu pokera włączył się też Janusz Korwin Mikke, który na swoim koncie na platformie X opublikował wpis w którym wyjaśnił dlaczego poker tak naprawdę nie jest stricte grą hazardową, w przeciwieństwie np. do lotto czy ruletki i porównał go do brydża oraz szachów.

To znaczy: jest (grą hazardową dop. redakcji), ale w dystansie zawsze i tak wygrywa lepszy. W pokerze liczy się pamięć, liczenie szans, psychologia, odwaga, zdolność ponoszenia ryzyka – cechy, które są młodemu człowiekowi bardzo potrzebne – napisał Janusz Korwin Mikke.

Podkreślił, że w pokerze decydują w bardzo dużym stopniu umiejętności gracza, i ocenił je na 40%.

Status pokera w Polsce

Czy 2024 rok przyniesie nam korzystne zmiany jeśli chodzi o status pokera w Polsce? Przypomnijmy, iż status pokera określa ustawa o grach hazardowych z dnia 19 listopada 2009 roku, uchwalona przez rząd Donalda Tuska.

Ustawa ta pozwala na organizację turniejów pokera jedynie w legalnych kasynach naziemnych, bez żadnych ograniczeń co do puli nagród. Podatek od wygranej wynosi 25%.

Turnieje mogą odbywać się także poza kasynem, jeśli do wygrania są jedynie nagrody rzeczowe o wartości nieprzekraczającej kilku tysięcy złotych (w 2023 roku to 3282,72 złotych), a organizatorzy spełnią szereg dodatkowych wymagań takich jak wysłanie zgłoszenia do izby skarbowej, zaakceptowanie przez ministra finansów regulaminu turnieju czy zainstalowanie w miejscu gry systemu audiowizyjnego…

W teorii zatem poker w Polsce może być organizowany poza kasynami, lecz w praktyce ze względu na wszystkie obostrzenia takie turnieje nie są organizowane.

Ze względu na wysokie 25% opodatkowanie, w legalnych kasynach nie odbywają się jednak żadne duże turnieje pokerowe i dlatego mistrzostwa Polski są organizowane w nieodległej Bratysławie.

Poker online w Polsce jest nielegalny i dlatego legalni polscy bukmacherzy nie oferują na swoich stronach tej formy rozrywki.

zdjęcie:youtube.com/@SlawomirMentzen

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

LEGIA

10:10
30/12/2023

CZEKAMY NA ZMIANY
E-PLAY.PL