„Tracimy kilkadziesiąt milionów rocznie”

Artykuły
Bartosz 08:56 15/02/2014

Ostatnia aktualizacja: 24 czerwca 2024

Jak pomóc polskim legalnym bukmacherom, którzy mają związane ręce w rywalizacji z konkurencją? Jak sprawić, by zagraniczne firmy bukmacherskie legalnie rejestrowały się w Polsce i płaciły tu podatki?

Na te i inne pytania próbowała odpowiedzieć firma Roland Berger w niedawnym raporcie na temat oceny rynku sponsoringu sportowego przed i po wprowadzeniu ustawy hazardowej.

Polski sport traci kilkadziesiąt milionów rocznie przez to, że firmy bukmacherskie nie mogą swobodnie reklamować się w naszym kraju – alarmuje raport Rolanda Bergera. W szczytowym okresie działań marketingowych zagranicznych operatorów w Polsce wartość umów sponsorskich wynosiła 40 mln zł.

Pieniądze z tego tytułu otrzymywała wówczas np. Pierwsza Liga Piłkarska, Lech Poznań czy Wisła Kraków. Bukmacherzy wspomagali też organizacje takich imprez jak Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem.

Po wejściu w życie ustawy hazardowej w 2010 roku wartość rynku sponsorskiego spadła i wynosi obecnie ok. 10 mln zł. W Europie taka praktyka jest zupełnie normalna. Aż 16 klubów Premier League ma podpisane umowy z 111 różnymi firmami bukmacherskimi.

W Polsce obecnie mamy dwa znaczące kontrakty sponsoringowe. Mowa o umowie Fortuny z Legią Warszawa i firmy STS z Lechem Poznań. Największe kluby piłkarskie z tytułu takich umów zgarniają kilkanaście milionów euro rocznie. Potentaci na światowym rynku bukmacherskim nie chcą jednak działać legalnie. Gigantyczne podatki i ograniczona możliwość reklamy sprawiają, że jest to zwyczajnie nieopłacalne. Najgorszy jest jednak fakt, że mimo to te firmy i tak cieszą się największą popularnością wśród bukmacherów, którzy często nie wiedzą nawet, że grają nielegalnie. Firmy takie jak Fortuna czy STS, które działają w pełni zgodnie z prawem, posiadają jedynie 9% obrotów na rynku. Reszta należy do największych światowych bukmacherów zarejestrowanych w rajach podatkowych jak np. Malta. Fakt, że istnieją głównie w internecie, sprawia, że i tak prężnie działają na polskim rynku, nie płacąc u nas żadnych podatków. Tym samym oferują klientowi lepsze warunki, co sprawia, że mało kto gra już w legalnych firmach oferujących zakłady wzajemne.

Czytaj całość na: sport.pl

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL