Tysiące Polaków uzależnionych od hazardu

Artykuły Odpowiedzialna gra
MDM 21/07/2022

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia 2022

Zgodnie z danymi CBOS 37% Polaków powyżej 18 r.ż. uprawia hazard. Należy nadmienić, że jednocześnie widoczny jest wzrost w kategorii hazardzistów grających tylko w jedną zabawę hazardową. Najczęściej grają na pieniądze Polacy, odpowiadające poniższym charakterystykami:

  • mężczyźni;
  • wiek od 18 do 34 lat;
  • mieszkańcy dużych miast;
  • mają dobrze wykształcenie;
  • mają stałe zarodki;
  • oceniają swoją status materialny jako dobry.

W wyniku epidemii częstotliwość grania w kasynach stacjonarnych spadła. Jednak branża hazardowa w internecie szybko się rozwija. Wygoda, szybkość rozgrywki, anonimowość i mobilność sprawiają, że coraz więcej osób uprawia hazard w sieci. To z kolei powoduje uzależnienie od hazardu.

Najpopularniejsze gry hazardowe wśród hazardzistów z Polski to: zdrapki (ok. 16,3%), gry liczbowe – gry dostępne w Totalizator Sportowy (ok. 27,4%), konkursy/loterie SMS-owe (ok. 6,3%) i automaty do gry (ok. 3,8%). Warto nadmienić, że obecnie zaobserwowane jest zwiększenie odsetka Polaków, którzy grają w zdrapki, przy tym zainteresowania loteriami i konkursami SMS-owymi spada.

Kryteria uzależnienia od hazardu

Niestety, uzależnienie od hazardu jest chorobą i często osoba, u której wystąpiły jej objawy, nie jest w stanie samodzielnie jej pokonać. Zgodnie z definicją WHO uzależnienie od gier to:

  1. Utrata kontroli nad rozgrywką.
  2. Przedkładanie zabawy nad inne zainteresowania.
  3. Kontynuacja rozgrywki pomimo wystąpienia negatywnych skutków.
  4. Znaczące upośledzenie w sferze osobistej, społecznej, rodzinnej, edukacyjnej, zawodowej i innych istotnych obszarach.
  5. Chęć grania o coraz wyższe stawki.
  6. Niepokój i drażliwość przy próbach ograniczenia lub zaprzestania gry.
  7. Powtarzające się nieudane próby kontrolowania hazardu.
  8. Silna psychiczna koncentracja na hazardzie.

Uzależnienie od hazardu definiuje się jako niekontrolowany stan patologiczny podczas gry: osoba nie może przestać grać i zająć się czymś innym. Hazard w kasynach jest tak uzależniający, że człowiek traci kontakt z realnym światem. Wydaje mu się, że wszystko, co dzieje się w grze, jest prawdziwe. Przestaje zwracać uwagę na świat zewnętrzny: nie zauważa swoich bliskich, nie słyszy, co do niego mówią.

Powody uzależnienia od gier hazardowych

Istnieje kilka czynników, które wpływają na pojawienie się uzależnienia od gier hazardowych. Wśród nich należy wymienić następujące:

  • nieukształtowana lub niestabilna psychika;
  • niezadowolenie z życia realnego;
  • brak umiejętności samokontroli;
  • chęć kompensacji niezrealizowanych potrzeb czynią osobę bardziej podatną na rozwój uzależnienia od gier hazardowych.

Zaburzenia psychiczne też są przyczyną powstawania uzależnienia od gier hazardowych. Są to rozmaite stany lękowe, fobie społeczne oraz skłonność do depresji. Zanurzenie się w maszyny wirtualne pomaga osobom z zaburzeniami psychopatycznymi chronić przed światem zewnętrznym, czuć się bardziej wartościowym i osiągnąć psychiczny dobrostan, choć krótkotrwały.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL