Senat stanu Georgia przyjął ustawę o zakładach sportowych

Prawo hazardowe USA
Wiktor Czerwiński 02/02/2024

Ostatnia aktualizacja: 3 lutego 2024

W czwartek 1 lutego 2024 Senat stanu Georgia większością 35 do 15 głosów przyjął ustawę Senatu nr 386 proponującą uregulowanie zakładów sportowych, także tych online. Teraz czas na dalszą drogę proceduralną.

Senat głosami 35 do 15 przyjął ustawę Senatu nr 386 reprezentowaną prze senatora Billy Hickman’a, wysyłając ją do Izby w celu dalszej debaty.

Jednak 34 senatorów sprzeciwiło się woli sponsora, dołączając wymóg wprowadzenia poprawki w odrębnym głosowaniu. Wymagałoby to dodatkowej nowelizacji konstytucji, która wymagałaby poparcia co najmniej 38 senatorów, co poddaje w wątpliwość ostateczny zapis.

Duże rozbieżności wśród prawodawców

Manewry pokazują, że wielu prawodawców ze stanu Georgia popiera rozwój legalnego hazardu, ale nie zgadza się co do tego, jak powinien zostać wprowadzony lub jaką metodą prawną.

To torpeduje wprowadzenie prawa rok po roku, w tym w 2023 roku gdy dwie odrębne ustawy przepadły w Izbach.

Sala Izby Reprezentantów w budynku Kapitolu stanu Georgia, w Atlancie.

„Ta kwestia jest frustrująca, ponieważ tak wielu z nas ogólnie się z nią zgadza, ale rok po roku zauważamy, że utknęła w martwym punkcie” – powiedział senator Jason Esteves, demokrata z Atlanty.

Zwolennicy przyjęcia ustawy bez poprawek twierdzą, że zakłady sportowe powinny być dozwolone w ramach Georgia Lottery. Wyborcy zatwierdzili loterię w ogólnostanowym referendum w sprawie poprawki do konstytucji w 1992 r. Oznaczałoby to, że dochody będą zgodnie z prawem przeznaczane na zajęcia w przedszkolu i stypendia HOPE dla uczniów, którzy osiągnęli średnią co najmniej „B” w szkole średniej.

Senator Clint Dixon, republikanin z Buford, stwierdził, że „bardzo potrzebne jest więcej pieniędzy na oba programy”, twierdząc, że zakłady sportowe mogą generować co najmniej 100 milionów dolarów wpływów z podatków stanowych rocznie. Ustawa Dixona wymagałaby również od loterii stopniowego wydawania znacznej części z 2 miliardów dolarów rezerw, co jeszcze bardziej zwiększyłoby finansowanie.

W miarę ewolucji naszego państwa niezwykle istotne jest uznanie istniejącego krajobrazu, w którym sąsiednie stany już angażują się w tę działalność”  –  powiedział senator Clint Dixon podczas czwartkowej sesji na parkiecie

Regulowane zakłady bukmacherskie w Georgia generowałyby dodatkowe dochody, które są tracone w wyniku nielegalnych zakładów.

„Mam wiadomość; zakłady sportowe już mają miejsce tutaj, w Georgi. Są nieuregulowane i łatwo dostępne dla nieletnich. Brakuje im zabezpieczeń w zakresie odpowiedzialnej gry i generują zerowe przychody dla stanu Georgia.” – powiedział podczas sesji senator Jason Esteves.

„Wszyscy wiecie, że musimy inwestować we wczesną edukację i że musimy inwestować, aby zapewnić każdemu dziecku możliwość opłacenia studiów. Dochody wygenerowane z tej ustawy dadzą nam większe możliwości, aby to zrobić”.– dodał Esteves

Jednak wielu głosujących za projektem ustawy poparło także poprawkę do konstytucji, która umożliwiłaby przeznaczanie dochodów ze sportowych gier hazardowych na inne cele, takie jak stypendia zależne od potrzeb.

Demokraci się targują

W szczególności Demokraci nalegali na stypendia zależne od potrzeb. Ich poparcie jest kluczowe, ponieważ niektórzy Republikanie moralnie sprzeciwiają się hazardowi. Demokraci w ostatnich latach wstrzymywali się od głosowania, próbując targować się w innych kwestiach.

Inni popierają poprawkę do konstytucji, ponieważ twierdzą, że wyborcy w Gruzji nigdy nie chcieli, aby zakłady sportowe były uwzględniane podczas głosowania na loterii w 1992 r. Głównym zwolennikiem takiego stanowiska jest senator Bill Cowsert, ateński republikanin. Nazwał odmowę głosowania w całym stanie „podstępem” i zasugerował, że skarga sądowa pokona każdą ustawę uchwaloną bez towarzyszącej jej poprawki do konstytucji.

„Moja rada brzmi: nie wydawaj tego miliona dolarów i nie zaczynaj w to inwestować, dopóki nie będziesz mieć pewności, że jest to zgodne z konstytucją. Będzie wiele wyzwań”. – powiedział Cowsert.

Proponowane licencje i podatki

Jeśli chodzi o podatek to przyjęta w czwartek ustawa ma pobierać 20% wpływów po wypłaceniu nagród graczom.

Propozycja 385 proponuje udostępnienie 16 licencji typu 1, z czego osiem będzie przypisanych do profesjonalnych organizacji sportowych, w tym Atlanta Braves z MLB, Atlanta Falcons z NFL, Atlanta Hawks z NBA, Atlanta Dream z WNBA i Atlanta United z Major League Soccer. Inne licencje przypadłyby torowi Atlanta Motor Speedway należącemu do NASCAR oraz golfowemu Augusta National i PGA.  Oprócz jednej powiązanej z loterią Georgia Lottery oferowanych będzie kolejnych siedem licencji samodzielnych.

Operatorzy musieliby zapłacić 100 000 USD (ok 92 tys. EUR) oraz roczną opłatę za przedłużenie w wysokości 1,0 mln USD.

Posiadacze licencji typu 1 mogą współpracować z jednym zatwierdzonym dostawcą usług. Dostawcy ci musieliby uzyskać licencję na świadczenie usług, która będzie kosztować 10 000 USD i będzie wymagać rocznej opłaty za przedłużenie w wysokości 100 000 USD.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL