Związek między loot boxami a problemami z hazardem został udowodniony

Ok. 5% kupujących loot boksy może generować nawet połowę przychodów z nimi związanych. Ofensywa przeciw loot boksom trwa. Ich przyszłość stoi pod znakiem zapytania w Niemczech czy Brazylii, a w kolejnych krajach trwa debata na temat ich obecności w grach dostępnych dla nieletnich.
Problemem ten już od dawna omawiany jest szczególnie w Wielkiej Brytanii, gdzie na ten temat głosy zabierał szereg komisji, członkowie parlamentu czy tamtejsza rzeczniczka praw dziecka. Przeciwko skrzynkom z łupem opowiedziało się również GambleAware, fundacja zajmująca się walką z uzależnieniem od hazardu.
Co więcej:
- Raport wykazał, że około 5% kupujących loot boksy może generować około połowę przychodów ze skrzynek z łupami w branży, a prawie jedna trzecia z nich należy do kategorii „hazardzisty z problemami”.
- Badania wykazały, że młodsi mężczyźni i osoby o niższym poziomie wykształcenia częściej kupują skrzynki z łupami.
Jednocześnie autorzy raportu przygotowali w oparciu o wyniki badań kilka rozwiązań, które mogłyby chociaż częściowo ograniczyć problem:
- Jasna definicja loot boksów
- Oznakowanie gier i możliwe do wyegzekwowania oceny wiekowe
- Pełne ujawnienie szans na zdobycie przedmiotu przedstawione w łatwy do zrozumienia sposób
- Limity wydatków i ceny podane w prawdziwej walucie
W odpowiedzi na działania GambleAware oświadczenie wydało zrzeszające brytyjkie firmy z branży gier The Association for UK Interactive Entertainment. Zaznaczono w nim, że na tamtejszym rynku już wcześniej w życie weszła część z zalecanych rozwiązań:
Brytyjski przemysł gier już wcześniej podjął działania w związku z obawami dotyczącymi loot boksów. Szanse na zdobycie przedmiotu są już pokazywane na głównych growych platformach. Nowy identyfikator płatnych losowych przedmiotów został dodany do systemu klasyfikacji wiekowej PEGI w 2020 roku, aby poinformować graczy o ich obecności w produkcji. Ustawienia we wszystkich głównych urządzeniach do gier – oraz w wielu wiodących grach – już teraz pozwalają graczom zarządzać, ograniczać lub wyłączać wewnątrzgrowe wydatki.
Dowiedzieć się o wszystkich tych środkach, a także o odpowiedzialnym graniu, można na stronie www.askaboutgames.com.
Na podstawie: cdaction.pl