Sąd obniżył poręczenie majątkowe wobec Jacka K.

Jacek Kapica

Z 500 tys. zł do 100 tys. zł Sąd Rejonowy w Białymstoku obniżył w środę wysokość poręczenia majątkowego wobec byłego wiceministra finansów i szefa Służby Celnej Jacka Kapicy – poinformowano w sądzie.

Sąd obniżył kwotę poręczenia „częściowo” uwzględniając zażalenie złożone przez obrońcę podejrzanego Jacka Kapicy na postanowienie Prokuratury Okręgowej w Białymstoku.

„Podstawą decyzji sądu była sytuacja materialna podejrzanego oraz konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania” – podał sąd w informacji prasowej na swojej stronie internetowej.

Rzeczniczka Sądu Rejonowego w Białymstoku sędzia Beata Wołosik poinformowała, że kwotę poręczenia, podejrzany – zgodnie z ustalonym przez sąd terminem – ma wpłacić do 30 kwietnia.

Zarzuca mu się niedopełnienie obowiązków służbowych

Jacek Kapica był 29 marca zatrzymany przez CBA. Prokuratura Okręgowa w Białymstoku zarzuca byłemu wiceministrowi finansów i byłemu szefowi Służby Celnej niedopełnienie obowiązków służbowych w latach 2008-2015 „w celu osiągnięcia korzyści majątkowej dla innych osób, w łącznej kwocie ponad 21 mld zł”. To zarzuty w sprawie tzw. afery hazardowej.

Wobec podejrzanego zastosowano 500 tys. zł poręczenia majątkowego (sąd teraz to zmienił), nakaz powstrzymania się od działalności związanej z udzielaniem porad i konsultacji w zakresie urządzania i prowadzenia gier hazardowych oraz zakładów wzajemnych, a także zabezpieczenie na mieniu w kwocie 500 tys. zł, poprzez ustanowienie hipotek na dwóch nieruchomościach. Nie było wniosku o areszt.

Kapica nie przyznał się do stawianych mu zarzutów, złożył krótkie wyjaśnienia.

Zarzuty związane są z rejestrowaniem automatów do gry o niskich wygranych, tzw. jednorękich bandytów. Według śledczych, w rzeczywistości pozwalały one na grę o wysokie stawki, mimo że – zgodnie z prawem – dopuszczalne były jednorazowe wygrane jedynie o wartości kilkudziesięciu złotych. Straty Skarbu Państwa z tytułu różnicy w opodatkowaniu automatów dających niskie i wysokie wygrane, które to podatki nie zostały zapłacone przez użytkowników takich urządzeń, szacują na ponad 21 mld zł.

Śledztwo w sprawie tzw. afery hazardowej trwa od kilku lat. Badano w nim m.in., czy w latach 2006-2009 urzędnicy Ministerstwa Finansów doprowadzili do rejestracji, wbrew obowiązującym wówczas przepisom, tysięcy automatów do gier hazardowych. Ostatecznie zostało umorzone, ale po analizie zasadności tej decyzji, Prokuratura Krajowa zdecydowała o konieczności wznowienia postępowania. Prowadzi je obecnie Prokuratura Okręgowa w Białymstoku; Jacek Kapica jest pierwszą osobą z zarzutami.

Rozpoznanie zażalenia obrońcy podejrzanego Jacka K. – IIIKp 710/18

Sąd Rejonowy w Białymstoku w dniu 18 marca 2018 r. rozpoznawał zażalenie obrońcy podejrzanego Jacka K. na postanowienie Prokuratury Okręgowej w Białymstoku z 29 marca 2018 roku w sprawie PO II Ds. 4.2018 o zastosowaniu wobec podejrzanego Jacka K. środków zapobiegawczych w postaci m in poręczenia majątkowego w kwocie 500.000 złotych.

Sąd uznał, że zażalenie obrońcy podejrzanego częściowo zasługuje na uwzględnienie i zmienił zaskarżone postanowienie w ten sposób, że wysokość orzeczonego wobec podejrzanego Jacka K. środka zapobiegawczego w postaci poręczenia majątkowego określił na kwotę 100.000 (sto tysięcy) złotych, którą podejrzany winien wpłacić na wskazany w zaskarżonym postanowieniu rachunek bankowy do dnia 30 kwietnia 2018 roku.

Podstawą decyzji Sądu była sytuacja materialna podejrzanego oraz konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania.

1 komentarz w “Sąd obniżył poręczenie majątkowe wobec Jacka K.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *