100 tysięcy graczy dokonało samowykluczenia w Spelpaus

Odpowiedzialny hazard Ze świata
Wiktor Czerwiński 13/12/2023

Ostatnia aktualizacja: 13 grudnia 2023

Szwedzki organ regulacyjny ds. gier hazardowych Spelinspektionen poinformował, że liczba zarejestrowanych użytkowników Spelpaus, scentralizowanego krajowego systemu samowykluczenia, przekroczyła już 100 000.
W chwili publikowania tego artykułu dokładna liczba wynosiła 102327 osób.

System prowadzony przez Spelinspektionen został uruchomiony na początku stycznia 2019 r., co zbiegło się z wprowadzeniem w Szwecji regulowanych gier hazardowych online.

Szwedzcy operatorzy gier hazardowych online mają obowiązek podłączyć swoje bazy danych do systemu, aby klienci, którzy dokonali samowykluczenia, nie mieli dostępu do swoich produktów i nie otrzymywali komunikatów marketingowych. W ubiegłym roku regulator przeprowadził modernizację strony internetowej Spelpaus i przeprowadził akcje uświadamiające.

Liczba zarejestrowanych w ciągu roku wzrosła o 1/4

Spelpaus 2.0 ma również ulepszone funkcje i weryfikację tożsamości, a strona internetowa zapewnia jaśniejsze wskazówki dotyczące samowykluczenia i skierowania do rodziny. W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba zarejestrowanych osób wzrosła o 25 proc.

Tymczasem rząd zaproponował podwyższenie stawki podatku stosowanej do dochodów brutto z gier hazardowych w Szwecji. Jeśli zostanie zatwierdzona, stawka wzrośnie z 18% do 22% od 1 lipca 2024 r. Rząd szacuje, że zmiana wygeneruje dodatkowe 540 mln SEK (45,5 mln euro) rocznych wpływów podatkowych. Rząd oświadczył, że proponuje zmianę już teraz, ponieważ uważa, że rynek ustabilizował się po otwarciu regulowanych gier hazardowych online na początku 2019 r.
Przeciwko temu protestują sami operatorzy skupieni w szwedzkie stowarzyszeniu hazardu internetowego Branschföreningen för Onlinespel. Opublikowali oni oświadczenie w którym skrytykowali propozycję podniesienia podatków, uważając iż jest to dar dla operatorów z czarnego rynku.

 

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL