2,8% spadek przychodów z zakładów sportowych online w 2022 r. w Danii

Ostatnia aktualizacja: 23 maja 2023
Danish Gambling Authority (DGA) opublikował raport, z którego wynika, że przychody brutto z gier hazardowych (GGR) w Danii spadły o 2,8% w 2022 roku.
W 2022 r. całkowity przychód z gier brutto wygenerowany na duńskim rynku gier hazardowych wyniósł 10,1 mld DKK, co oznacza spadek o 2,8% w porównaniu z 10,4 mld DKK w 2021 r., a w latach 2018 i 2019 z 10,8 mld DKK.
Rozbijając te liczby według pionów, sektory automatów do gier i kasyn naziemnych były jedynymi dwoma obszarami, w których odnotowano wzrost kwoty wygenerowanego GGR rok do roku, wzrosły one odpowiednio o 36,9% i 47,9%.
Wzrosty kwot wygenerowanych w duńskich sektorach naziemnych były bezpośrednio związane z pandemią COVID-19, ponieważ zarówno w 2020, jak i 2021 r. firmy zostały zamknięte na dłuższy czas. Do 2022 r. wpływ blokad związanych z pandemią znacznie spadł, ponieważ firmy były zamknięte tylko przez pierwszy miesiąc roku.
W międzyczasie pion loterii, który jest największym segmentem rynku pod względem GGR, spadł o 8,2% do 3,38 mld DKK, podczas gdy pion kasyn online i zakładów bukmacherskich spotkał podobny los, spadając odpowiednio o 4,2% i 10,8%. Zmniejszone przychody w sektorze online mogły być również związane z COVID-19, ponieważ wydatki na hazard online wzrosły, podczas gdy inne opcje rozrywki i wypoczynku dla Duńczyków były ograniczone.
Zakłady online vs stacjonarne
W pierwszym roku po uruchomieniu rynku zaledwie 31% przychodów z gier hazardowych pochodziło z sektora online, podczas gdy liczba ta stale rosła od tego czasu do 63% w 2022 r., po osiągnięciu szczytowego poziomu 65% w 2021 r. w wyniku COVID-19.
GGR online po raz pierwszy przekroczył poziom stacjonarny w 2018 roku i od tego czasu nadal rośnie.
Inne dane opublikowane przez DGA wykazały, że w 2022 r. 70% przychodów z gier online pochodziło z urządzeń mobilnych, a 30% od użytkowników komputerów. Liczba ta stanowi największy w historii odsetek GGR online pochodzący z urządzeń mobilnych, po rozpoczęciu z udziałem w rynku wynoszącym zaledwie 11% w 2012 roku.
Urządzenia mobilne po raz pierwszy wyprzedziły komputery jako główne źródło GGR online w 2017 roku, podczas gdy gwałtowny wzrost tego formatu wydaje się nieco spowolnić w późniejszych latach.
Dane demograficzne
DGA zaoferowało również wgląd w dane demograficzne graczy, określając liczbę kont hazardowych online należących do klientów pogrupowanych według wieku i płci, wykorzystując dane z 2021 roku.
Zdecydowanie największą indywidualną grupą demograficzną pod względem liczby kont w kasynach online są mężczyźni w wieku od 18 do 25 lat, którzy łącznie stanowią 24% wszystkich kont. Kobiety w tej samej grupie wiekowej stanowią zaledwie 4% kont w kasynach online.
Wraz ze wzrostem wieku odsetek kont przypisanych do każdej grupy maleje, przy czym klienci w wieku 46 lat i starsi stanowią łącznie 29% kont, a osoby w wieku 45 lat lub młodsze stanowią 71%.
Mężczyźni posiadają większy odsetek kont we wszystkich przedziałach wiekowych, z wyjątkiem najwyższego, czyli klientów w wieku 76 lat i starszych.
W branży zakładów online można zaobserwować ten sam wzorzec, choć jest on jeszcze bardziej wypaczony na korzyść mężczyzn. Kobiety w wieku powyżej 56 lat stanowią zaledwie 1% kont bukmacherskich, podczas gdy mężczyźni w wieku poniżej 55 lat stanowią 74%. Ogólnie rzecz biorąc, około 85% kont bukmacherskich online i 72% kont kasyn online należało do mężczyzn w 2021 roku.
Dania vs reszta Europy
Określając wydatki na hazard na osobę dorosłą w szeregu krajów europejskich, DGA oferuje porównanie duńskiej aktywności hazardowej z resztą kontynentu. Dania zajmuje 12. miejsce na liście najwyższych wydatków na hazard na osobę dorosłą, ze średnimi wydatkami w wysokości 2 343 DKK na osobę dorosłą rocznie. To stawia Danię przed krajami takimi jak Estonia, Holandia i Hiszpania, ale znacznie za krajami o najwyższych wydatkach, takimi jak Irlandia, Islandia i Włochy.
W 2022 r. Duńczycy wydali na hazard około 59% więcej niż Irlandczycy, którzy byli krajem o najwyższych wydatkach na osobę dorosłą na liście. Poziom wydatków na osobę dorosłą w Danii był zasadniczo zgodny z poziomem na Malcie, w Szwecji, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Grecji, gdzie średnie wydatki wynosiły od 320 do 336 euro na osobę dorosłą rocznie.