Automaty do gier – nostalgiczna historia branży rozrywkowej

Nadmorskie miejscowości i wakacyjne kurorty w okresie sezonu urlopowego do dziś nie mogą istnieć bez salonów gier na automatach. Choć obecnie są to w większości automaty zręcznościowe, niegdyś królowały ogromne maszyny z kineskopowymi ekranami, do których wrzucało się złotówki, by móc chwilę pograć. Zobaczcie nasze zestawienie najlepszych z nich.

Automat do gier, czyli arcade machine

Automaty do gier były dużymi maszynami, których celem było odtwarzanie jednej gry i zarabianie pieniędzy. Często były wyraźnie sygnowane tytułem produkcji, w która można było na niej zagrać, by z daleka przyciągać rzeszę chętnych wraz z ich monetami. Wiele popularnych dziś serii zyskało rozgłos dzięki właśnie odsłonom wydanym na automaty, gdyż w tamtych czasach była to dla wielu osób jedyna opcja na obcowanie z grami wideo.

Automaty arcade składały się zazwyczaj z:

  • Kineskopowego ekranu,
  • Dwóch gałek kierunkowych,
  • Dwóch zestawów przycisków,
  • Wrzutnika na monety lub żetony

Dlaczego gry i automaty do gier zniknęły z rynku?

Powód jest bardzo prosty – komputery i konsole domowe. Z czasem, gdy na polski rynek wchodziły coraz nowsze sprzęty ludzie mogli oddać się rozrywce przed własnym telewizorem, leżąc wygodnie na kanapie. Z czasem zanikała potrzeba wydawania dziesiątek złotych na automaty z grami, w które często mogliśmy już pograć w domu. Salony gier z czasem zaczęły stawiać przede wszystkim na gry zręcznościowe, których nie sposób było przenieść na urządzenia konsumenckie.

Obecnie sezonowe salony gier oferują przede wszystkim Air Hockey, zwany potocznie cymbergajem oraz zręcznościowe gry, w których do zdobycia są bilety. Za określoną pulę biletów w kasie salonu można otrzymać określone przedmioty. Niestety inne automaty jak symulatory, flippery, łapy szczęścia czy popularne telewizyjne strzelanki powoli są rarytasem w miejscowościach wypoczynkowych. Powodem jest wszechstronna dostępność gier wideo na smartfonach i tabletach.

Źródło:  gra.pl

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.