Badania: Duże bonusy przyciągają do nielegalnych serwisów

Badania i Raporty Odpowiedzialna gra
Wiktor Czerwiński 16/01/2024

Ostatnia aktualizacja: 16 stycznia 2024

Szwedzki Urząd ds. Hazardu opublikował badanie na temat hazardu internetowego w Danii. Duńskie badanie opierało się na ankiecie internetowej opracowanej przez krajowy organ regulacyjny Spillemyndigheden we współpracy z duńskim urzędem statystycznym. Grupę docelową stanowili obywatele Danii, którzy w dniu 1 października 2022 r. ukończyli 15 lat, co dało w sumie próbę netto wynoszącą 30 070 osób.

Badanie przeprowadzone przez Urząd ds. Hazardu we współpracy z duńskim urzędem statystycznym skupia się szczególnie na hazardzie, jaki Duńczycy uprawiają na stronach internetowych bez pozwolenia na oferowanie gier hazardowych w Danii.

Badanie wykazało, że w zeszłym roku 21,7% duńskich graczy w próbie grało na pieniądze w Internecie. Odpowiada to szacunkowej liczbie 1 mln 82 tysięcy Duńczyków.

Chociaż w Danii górna granica wieku, w której można grać na pieniądze w Internecie, wynosi 18 lat, w ubiegłym roku 15 % osób w wieku 15–17 lat grało na pieniądze w Internecie. Odpowiada to ok. 32 000 młodych ludzi.

Większość gra na licencjonowanych stronach

Ankieta pokazuje, że większość gier hazardowych odbywa się na stronach internetowych, które mają licencję na oferowanie gier w Danii.

Tylko 3,8 % graczy grało w ciągu ostatniego roku na pieniądze w witrynach bez pozwolenia. Na tych stronach grali głównie w kasynie online i zakładach bukmacherskich.

8,6 % graczy nie wie jednak, czy strony, na których grali, są objęte licencją. 91 % graczy, którzy grali na stronach bez pozwolenia, grało także na stronach z pozwoleniem.

Około 2/3 graczy, którzy świadomie grali na nieautoryzowanych stronach, znalazło te witryny, samodzielnie przeszukując sieć. Dwie trzecie graczy oglądało filmy i transmisje streamingowe. Połowa graczy słyszała o tych stronach od rodziny, przyjaciół i znajomych.

Kuszą wyższe wygrane i lepsze bonusy

Ponad połowa graczy, którzy w ciągu ostatniego roku grali na pieniądze w nieautoryzowanych witrynach, grała na nich celowo. Jako powody, dla których warto grać na tych stronach ankietowani wspominają, że można grać w inne typy gier, a także jest wyższy zwrot oraz bonusy.

Połowa Duńczyków, którzy w ciągu ostatniego roku grali na pieniądze w Internecie, celowo grała na licencjonowanych stronach. Osoby te jako powody grania na tego typu stronach wymieniają kontrolę i nadzór, wiarygodność i powagę oraz język duński.

Loterie to najpopularniejszy rodzaj gier hazardowych online

Loterie i zdrapki to najpopularniejszy rodzaj produktów hazardowych. 13,4% Duńczyków w wieku 15 lat i więcej wzięło w zeszłym roku udział w loteriach internetowych i kupiło zdrapki przez internet, co stanowi statystycznie istotnie wyższy odsetek proporcji niż w przypadku innych rodzajów produktów hazardowych. W przypadku zakładów sportowych to 8,7%, a 4,1% grało w kasynach online.

0,7% Duńczyków brało udział w zakładach typu skin. Zakłady typu skin obejmują różne rodzaje działalności hazardowej, takie jak zakłady, gry kasynowe i loterie, których wspólną cechą jest to, że depozyt i/lub wygrana stanowią skin. Na przykład skórka jest ozdobą broni lub awatara w grze wideo. W Danii nie ma operatorów gier hazardowych posiadających licencję na oferowanie zakładów typu skin. Zakłady typu skin mogą odbywać się wyłącznie na nielicencjonowanych stronach internetowych.

25% osób, które w zeszłym roku uprawiały hazard online, wzięło udział w co najmniej dwóch z powyższych rodzajów gier hazardowych w tym okresie, natomiast 5% brało udział w  co najmniej trzech rodzajach działalności hazardowej.

Metoda ankiety

Badanie opiera się na kwestionariuszu z danymi zebranymi przez DST Survey, duński urząd statystyczny dla Urzędu ds. Hazardu. Kwestionariusz został wysłany do losowo wybranej próby 30 070 Duńczyków w wieku 15 lat i starszych. W okresie od 24 listopada 2022 r. do 15 stycznia 2023 r. zebrano online 7637 odpowiedzi. Odpowiedzi są ważone na podstawie różnych informacji ogólnych o respondentach, co gwarantuje, że wyniki są reprezentatywne dla populacji Danii.

Pełen raport jest dostępny po kliknięciu w obrazek poniżej.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL