Dania. Raport na temat nielegalnego hazardu w 2023 roku

Badania i Raporty Ze świata
Wiktor Czerwiński 02/04/2024

Ostatnia aktualizacja: 2 kwietnia 2024

Duński urząd ds. gier hazardowych Spillemyndigheden opublikował raport na temat nielegalnego hazardu w 2023 roku. Jedną z inicjatyw, o której można przeczytać w raporcie, jest nawiązanie przez Urząd współpracy z Apple, Facebookiem i Google. Współpraca daje możliwość zgłaszania nielegalnych treści związanych z grami m.in. aplikacje bezpośrednio do trzech firm, które mogą następnie usunąć aplikacje z App Store i Google Play. Dzięki temu duńscy użytkownicy nie będą już narażeni na nielegalne treści.

Wstęp

Jednym z zadań nadzorczych Duńskiego Urzędu ds. Hazardu jest monitorowanie nielegalnego hazardu rynku w Danii, chroniąc w ten sposób uczestników rynku i zapewniając im dobrze regulowany rynek tych którzy posiadają licencję na organizowanie gier hazardowych w Danii.
Raz w roku Duński Urząd ds. Hazardu publikuje raport na temat swoich działań mających na celu zapobieganie nielegalnym hazardom hazard. Koncentrujemy się szczególnie na operatorach gier hazardowych online, których celem są gry hazardowe: kieruje się do Danii i nie posiada duńskiego prawa jazdy.
W pierwszych kilku częściach raportu krótko wyjaśniono zasady obowiązujące w tym obszarze. To jest ważne by się wdrożyć, zanim skupimy się na zadaniach, które wykonał Duński Urząd ds. Hazardu w związku z nielegalnym hazardem w 2023 r.

1. Czym jest nielegalny hazard?

1.1 Kiedy gra jest nielegalna?

Gra jest oferowana z naruszeniem Ustawy o grach hazardowych, jeżeli:
• Gra jest oferowana bez licencji wydanej przez Duński Urząd ds. Hazardu oraz
• Operator gier hazardowych skupia swoją ofertę gier na duńskich graczach.

1.2 Które gry wymagają licencji?
Duński Urząd ds. Hazardu monitoruje duński rynek gier hazardowych, aby upewnić się, że żadne produkty hazardowe oferowane są z naruszeniem przepisów ustawy o grach hazardowych. Licencja na świadczenie hazardu jest wymagana w Danii, jeśli:
• Uczestnik musi wpłacić depozyt (pieniężny lub o podobnej wartości ekonomicznej),
• Uczestnik ma szansę na wygraną poprzez wpłatę (dowolny rodzaj nagrody mającej wartość ekonomiczną) oraz
• Produkt hazardowy zawiera element przypadku

1.3 Kiedy produkt hazardowy jest kierowany do Danii?
Oferta może być skierowana do Danii, jeżeli spełniony jest jeden lub więcej z poniższych elementów znaleziony na stronie:
• Język duński
• Duńska waluta
• Karty płatnicze działające wyłącznie w Danii
• Duńska obsługa klienta
• Platforma gier wideo Steam jako login
• Na stronie internetowej w procesie rejestracji wstępnie wypełniono dane dotyczące Danii, języka duńskiego itp
• Oferty hazardowe, które w swojej kompozycji są skierowane bezpośrednio na rynek duński
Podobnie możesz kierować reklamy na rynek duński, nawet jeśli żaden z powyższych warunków nie jest spełniony, jeśli kierujesz swoją ofertę bezpośrednio do duńskich graczy.
W odniesieniu do zakładów typu skin 6 lutego 2018 r. sąd orzekł, że strony internetowe korzystające z platformy gier wideo Steam jako loginu są uważane za skierowane do Danii.

1.4 Komunikacja i promocja gier bez licencji

Informowanie o dostępie lub reklamowanie operatorów gier hazardowych bez licencji jest sprzeczne z ustawą o grach hazardowych. Nacisk kładzie się na to, czy komunikacja/reklama jest skierowana na rynek duński. Komunikacja to każda działalność, której celem jest ustanowienie gier hazardowych lub oferowanie udziału w grach hazardowych bez licencji, oferowanych w formie elektronicznej lub innej. Mogą to być na przykład linki do stron internetowych operatorów gier hazardowych, którzy nie posiadają licencji na oferowanie gier hazardowych zgodnie z duńską ustawą o grach hazardowych.
Reklama różni się od „komunikacji” tym, że reklama to mniej lub bardziej ogólny branding operatora gier hazardowych, obejmujący środki mające na celu zwiększenie świadomości operatora gier hazardowych.

1.5 Opcje sankcji duńskiego urzędu ds. gier hazardowych

Kiedy Duński Urząd ds. Hazardu dowie się o stronie internetowej zawierającej nielegalny hazard lub nielegalną komunikację, wysyłamy żądanie do właścicieli tej witryny. W tym miejscu zwracamy uwagę na naruszenie i instruujemy ich, aby zaprzestali nielegalnej oferty lub komunikacji.
W kilku przypadkach dialog oparty na tym żądaniu wystarczy, aby zaprzestać naruszenia.
W przypadku, gdy oferta nielegalnych gier hazardowych nie zostanie wstrzymana, nie otrzymamy wiadomości od właścicieli lub nie będziemy mogli ich znaleźć, mamy możliwość zablokowania witryny internetowej przez duńskich dostawców usług internetowych za pośrednictwem sądu rejonowego.
Dodatkowo mamy możliwość zgłoszenia właścicieli strony na policję, po czym odpowiedzialność za dalszy proces przechodzi na policję.

2. Prace Duńskiego Urzędu ds. Hazardu w związku z nielegalnym hazardem w 2023 roku

2.1 Wyszukaj potencjalnie nielegalne strony internetowe
W 2023 r. Duński Urząd ds. Hazardu we współpracy z jednostką ds. zwalczania nadużyć finansowych Duńskiego Urzędu Skarbowego przeprowadził trzy przeszukania potencjalnie nielegalnych stron internetowych. Ponadto zespół analiz rynku Duńskiego Urzędu ds. Hazardu uczestniczy w wyszukiwaniu potencjalnie nielegalnych stron internetowych.
Podobnie jak w latach poprzednich, w 2023 r. duński urząd ds. gier hazardowych nakazał sąd zablokowanie przez sąd szereg nielegalnych witryn hazardowych. W 2023 r. zablokowano 49 nielegalnych witryn hazardowych, w tym score.com, jednego z największych międzynarodowych operatorów gier hazardowych.
Sprawa dotycząca blokady na rok 2023 została ponownie rozstrzygnięta w formie pisemnej, co sprawia, że cały proces jest nieco szybszy. Duński Urząd ds. Hazardu wszczął pod koniec 2023 r. kolejną sprawę blokującą, w sprawie której właśnie zapadła decyzja. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj, na naszej stronie internetowej: Duński Urząd ds. Hazardu blokuje nielegalne strony internetowe.
Oczekuje się, że kolejna sprawa blokująca zakończy się w 2024 r.

2.2 Efekt blokad
Duński Urząd ds. Gier Hazardowych zakłada, że gracze będą próbować ominąć blokady DNS, dlatego też Duński Urząd ds. Hazardu przeprowadza dalsze badania ruchu internetowego na stronach internetowych, które zostały zablokowane przez DNS. Odbywa się to między innymi za pomocą danych o ruchu internetowym z Semrush.
Trudno jest zmierzyć wpływ blokad DNS w 2023 r., ponieważ strony internetowe nie były blokowane przez cały 2023 r. Badanie ogranicza się zatem do 227 stron internetowych, które Duński Urząd ds. Hazardu zablokował przed 2023 r.
W 2017 r. zablokowano jedynie niewielką część z 227 stron internetowych, które łącznie wygenerowały 15,8 mln odwiedzin Duńczyków. Do 2023 r. łączna liczba wizyt Danii w tych obiektach spadła do 1,8 mln, co oznacza spadek o 89%.
Liczby pokazują zatem, że blokowanie miało znaczący wpływ na ograniczenie liczby wizyt Duńczyków na nielegalnych stronach internetowych.

2.3 Raport dotyczący informowania o dostępie do nielegalnego hazardu
W zeszłorocznym raporcie Duński Urząd ds. Hazardu stwierdził, że policji zgłoszono 27 stron internetowych zawierających nielegalne komunikaty na temat hazardu. Wspólną cechą tych stron internetowych było w szczególności to, że ich nazwy domen informowały graczy, jak grać, jeśli są zarejestrowani w ROFUS (rejestrze graczy, którzy sami się wykluczyli, prowadzonym przez duński urząd ds. gier hazardowych), np. poprzez wpisanie „Graj bez ROFUS”, tak jak przekazali dostęp do stron internetowych, na których podpisy cyfrowe nie są zintegrowane z procesem rejestracji, np. „Graj bez NemID”.
Stanowi to wyraźne naruszenie celu ustawy o grach hazardowych, którym jest między innymi ochrona młodych ludzi lub innych osób bezbronnych przed uzależnieniem od hazardu oraz zapewnienie, że gry hazardowe są oferowane w sposób uczciwy, odpowiedzialny i przejrzysty. W związku z tym przepisy dotyczące gier hazardowych wymagają również utworzenia rejestru umożliwiającego indywidualnym osobom wykluczenie się z gier hazardowych oraz wymogu możliwości identyfikacji osób uprawiających hazard online.
Witryny informujące o dostępie do gier hazardowych są skierowane do graczy, którzy chcą móc grać bez weryfikacji za pomocą unikalnego identyfikatora, np. graczy, którzy zdecydowali się zarejestrować w ROFUS i osób niepełnoletnich. Należy zatem założyć, że strony internetowe są szczególnie skierowane do osób mających problemy z hazardem i nieletnich. Aby zabezpieczyć względy ochronne wynikające z ustawy, wysokim priorytetem było zgłoszenie 27 nielegalnych witryn udostępniających informacje o dostępie do nielicencjonowanych witryn hazardowych.
Pod koniec 2023 r. jedna osoba została ukarana grzywną w łącznej wysokości 100 000 DKK za korzystanie z witryn internetowych.

2.4 Współpraca z Google, Facebookiem i Apple
Duński Urząd ds. Hazardu walczy z nielegalnym hazardem i nielegalnym komunikowaniem na temat gier hazardowych na wielu frontach. W ramach nadzoru duńskiego urzędu ds. gier hazardowych zaobserwowaliśmy, że nielegalne gry hazardowe są oferowane za pośrednictwem aplikacji w sklepie App Store, a dostęp do tych aplikacji i reklamy są zapewniane na Facebooku i Google.
Dlatego też Duński Urząd ds. Hazardu nawiązał współpracę z firmą Apple, która daje nam specjalny dostęp do zgłaszania nielegalnego hazardu w aplikacjach w sklepie Apple App Store. Apple może następnie usunąć aplikację z duńskiego App Store, jeśli zawiera nielegalne treści związane z hazardem.
W zeszłorocznym raporcie informowaliśmy, że duński urząd ds. gier hazardowych jest w trakcie nawiązywania współpracy z Google i współpraca ta stała się już rzeczywistością. Dlatego współpracujemy w podobny sposób z Google, gdzie uzyskaliśmy również możliwość zgłaszania firmie Google nielegalnego hazardu w aplikacjach w Google Play, która może następnie usunąć nielegalne treści.
Ponadto partnerstwo z Google zapewnia bezpośredni dostęp do zgłaszania nielegalnych treści hazardowych w serwisie YouTube oraz linki sponsorowane w wyszukiwarce Google.
Dzięki naszej współpracy z Facebookiem mamy dostęp do zgłaszania nielegalnej komunikacji i reklamowania nielegalnych treści związanych z hazardem Facebookowi, który może następnie usunąć nielegalne treści ze swoich platform na Facebooku i Instagramie.
Zanim nielegalne treści związane z hazardem zostaną usunięte z któregokolwiek z powyższych mediów, Duński Urząd ds. Hazardu przedstawił dowody, odniesienie do podstawy prawnej i naszą ocenę nielegalnych treści, aby Facebook, Google i Apple mogły usunąć te treści w sposób świadomy i na udokumentowanej podstawie. Duński Urząd ds. Hazardu pracuje nad nawiązaniem większej współpracy z innymi mediami, w przypadku gdy zauważymy nielegalny hazard lub nielegalne komunikowanie na temat hazardu. Jeśli jako obywatel chcesz pomóc Duńskiemu Urzędowi ds. Hazardu w sprawowaniu przez nas nadzoru, zachęcamy Cię do udokumentowania oferty hazardowej zdjęciami lub filmami oraz linkami do dowolnych stron internetowych, grup na Facebooku, aplikacji itp.

2.5 Współpraca międzynarodowa
Duński Urząd ds. Hazardu aktywnie uczestniczy we współpracy międzynarodowej, w której uczestniczymy. W marcu 2023 r. GREF (Grupa Europejskich Organów Regulacyjnych ds. Hazardu) opublikowała deklarację w sprawie naszej wzmożonej współpracy w walce z nielegalnym hazardem. W deklaracji podkreślono, że organy odpowiedzialne za hazard powinny udostępniać więcej informacji na temat nielegalnych operatorów, najlepszych praktyk i współpracować w celu nawiązania współpracy z zainteresowanymi stronami, takimi jak media społecznościowe.

2.6 Sankcje w wyniku monitorowania nielegalnego hazardu
Oprócz możliwości blokowania nielegalnych systemów hazardowych przez DNS, Duński Urząd ds. Hazardu zgłasza policji również nielegalne gry hazardowe, o czym można również przeczytać w sekcji 2.3. Duński Urząd ds. Hazardu zgłasza policji nielegalne działania związane z hazardem, jeżeli uzna, że jest to szczególnie poważny przypadek lub gdy dochodzi do powtarzających się naruszeń.
W 2021 r. Duński Urząd ds. Hazardu otrzymał zapytania od obywateli dotyczące nielegalnej oferty loterii. Zgodnie z duńską ustawą o grach hazardowych licencję na oferowanie loterii można udzielić wyłącznie firmie Danske Spil A/S, natomiast nie można udzielić licencji na oferowanie zakładów na wynik loterii.
Liczne zapytania obywateli doprowadziły do kontroli loterii, w wyniku której Duński Urząd ds. Hazardu zgłosił policji firmę oferującą loterię oraz firmę obsługującą płatności za nielegalną loterię, w tym nielegalne przetwarzanie płatności.
W wyniku raportu policja skonfiskowała 174 000 DKK i nałożyła grzywnę w wysokości 250 000 DKK na nielegalnego dostawcę usług płatniczych.
Duński Urząd ds. Hazardu również zgłosił na policję dużego nielegalnego operatora gier hazardowych, a sprawa jest obecnie rozpatrywana przez policję. Dodatkowo strona operatora została zablokowana przez DNS.

2.7 Multidyscyplinarny nadzór nad transmisją strumieniową
Duński Urząd ds. Hazardu zakończył duży projekt kontrolny dotyczący marketingu i komunikacji na temat nielegalnego hazardu w serwisach transmisji strumieniowej Twitch, YouTube Gaming, Facebook Gaming i Kick. Celem nadzoru był przegląd usług dla oferowania i/lub marketingu gier hazardowych skierowanych na rynek duński oraz to, czy oferowane lub promowane były nielegalne witryny hazardowe.
Podczas projektu monitorowania nie stwierdzono żadnego dostarczania ani wprowadzania do obrotu nielegalnych produktów hazardowych skierowanych na rynek duński. Dotyczy to zarówno duńskich, jak i angielskich streamerów we wspomnianych usługach przesyłania strumieniowego. Podczas innej kontroli na początku tego roku Duński Urząd ds. Hazardu odkrył, że streamer w swoich transmisjach na żywo komunikował się ze stronami hazardowymi i reklamował je bez licencji, w związku z czym Duński Urząd ds. Hazardu zgłosił sprawę policji. Policja uznała, że streamer naruszył ustawę o grach hazardowych i został ukarany grzywną. Jest to pierwszy raz, kiedy Duński Urząd ds. Hazardu zgłosił nadawcę streamera w sprawie nielegalnego komunikowania na temat gier hazardowych, a od tego czasu Duński Urząd ds. Hazardu zgłosił policji dwa dodatkowe przypadki dotyczące streamerów, którzy informowali o dostępie do usług hazardowych i reklamowali je bez licencji.

2.8 Loterie i inne gry w pubach
W 2023 r. Duński Urząd ds. Hazardu kontynuował fizyczne kontrole pubów. W 2023 roku przeprowadziliśmy 34 kontrole, z czego 2 z nich zakończyły się zgłoszeniem na policję w sprawie urządzania nielegalnych gier hazardowych, w tym loterii. Przy oferowaniu loterii obowiązują szczególne zasady, gdyż w Danii istnieje monopol na loterię, z wyjątkiem loterii charytatywnych. Loteria charytatywna może być organizowana legalnie na podstawie licencji lub jeśli jest prowadzona przez zamknięte stowarzyszenie. Muszą jednak zostać spełnione różne warunki, m.in. to, że podstawowa działalność
stowarzyszenie nie ma na celu organizowania loterii. Celem loterii charytatywnych jest zbiórka pieniędzy na szczytny cel, z którego skorzysta szersza społeczność. Dochód z loterii nie może trafiać do samego stowarzyszenia, np. na imprezy towarzyskie dla członków stowarzyszenia.
Duński Urząd ds. Hazardu zdaje sobie sprawę, że definicja loterii i zasady oferowania loterii charytatywnych mogą być trudne do zrozumienia. Dlatego też podczas inspekcji zawsze zachęcamy organizatorów, aby dzwonili do naszych kierowników spraw w celu uzyskania dalszych wskazówek.

2.9 StyrPåSpillet – platforma edukacyjna na temat hazardu i problemowego hazardu

W dniu 1 grudnia 2023 r. Duński Urząd ds. Hazardu uruchomił platformę edukacyjną StyrPåSpillet.dk (styrpaaspillet.dk).
StyrPåSpillet koncentruje się szczególnie na związkach dzieci i młodych ludzi z hazardem i jest skierowany do rodziców i specjalistów (np. nauczycieli), ale platforma jest przydatna dla każdego, kto szuka ogólnej wiedzy na temat hazardu lub konkretnych narzędzi radzenia sobie z hazardem.
Na stronie znajdują się wszystkie istotne informacje na temat hazardu i hazardu kompulsywnego, w tym artykuły, opracowania, materiały edukacyjne i podcast „Vi snakker om przelew” („Rozmawiamy o hazardzie”). Duża część materiału dotyczy uzależnienia od hazardu; czym jest, jak się rozwija i jakie narzędzia są dostępne, aby jej zapobiegać i leczyć.

Znajdziesz tu także artykuły wyjaśniające, kiedy hazard jest nielegalny w Danii i jakie elementy ochrony konsumenta muszą posiadać operatorzy posiadający licencję wydaną przez Duński Urząd ds. Hazardu. W słowniku hazardowym platformy użytkownicy mogą przeczytać definicje „szarych” i „czarnych” witryn hazardowych.
StyrPåSpillet dostarcza zarówno ogólnych informacji na temat hazardu, jak i konkretnych informacji na temat nielegalnej oferty hazardu.

2.10 Prezentacje w szkołach średnich
Od wielu lat Duński Urząd ds. Hazardu oferuje w szkołach średnich prezentacje poświęcone między innymi nielegalnemu hazardowi i różnicom między grą a hazardem. Jednym z celów tej inicjatywy było zwiększenie świadomości uczniów na temat naszej marki, a tym samym zwiększenie ich zrozumienia różnicy pomiędzy rynkiem regulowanym i nieregulowanym. W 2022 roku zwiększyliśmy wysiłki na rzecz poszerzenia zasięgu.
W 2023 r. działania te zostały jeszcze bardziej skoncentrowane, m.in. skontaktowano się z wieloma szkołami średnimi. Odzew był bardzo pozytywny, czego efektem były łącznie 24 prezentacje klasowe. Ponadto zorganizowano prezentację dla profesjonalistów z gminy oraz prezentację dla loży w Kopenhadze.
Prezentacje w szkołach średnich spotykają uczniów na poziomie oczu. Bardzo świadomie unikaliśmy „wskazywania palcami”, zakazów i taktyk zastraszania, a opinie zarówno uczniów, jak i nauczycieli były bardzo pozytywne, ponieważ prezentacje postrzegano jako wyważone.

Uczestnicy wykazują duże zaangażowanie w prezentacje, które wykorzystują zarówno elementy wizualne, jak i fizyczne. Na przykład fizyczna ruletka pomaga uwidocznić takie fakty, jak RTP (zwrot dla gracza) i prawdopodobieństwo wygranej.
Dotychczasowe prezentacje obejmowały:
• Definicje hazardu
• Motywacje do hazardu
• Wariancja i prawdopodobieństwo
• RTP
• Utrata kontroli
• Etykieta Duńskiego Urzędu ds. Hazardu
Biorąc pod uwagę wiele pozytywnych doświadczeń zdobytych dotychczas podczas tych prezentacji, wysiłki te będą kontynuowane w 2024 r.

3. Nielegalny hazard naziemny

3.1 Nielegalnie zainstalowane automaty do gier i terminale bukmacherskie

Jeśli Duński Urząd ds. Hazardu dowie się o możliwej nielegalnej instalacji i obsłudze pokera, automatów do gier lub terminali bukmacherskich, zgłosimy to policji. Zawsze chętnie pomożemy policji, jeśli o to poprosi.
W 2023 r. Duński Urząd ds. Hazardu był zaangażowany w sprawy dotyczące 17 witryn hazardowych, w których bez zezwolenia ustawiono pokera, automaty do gier lub terminale bukmacherskie.

3.2 Gry w pokera bez licencji
Poker może być rozgrywany jako publiczne turnieje pokerowe zgodnie z zasadami określonymi w Ustawie o pokerze. Duński Urząd ds. Hazardu wydaje licencje i nadzoruje organizację publicznych turniejów pokerowych.
Jeżeli w gry w pokera bez licencji można uzyskać niemałe wygrane finansowe, nie stanowi to naruszenia ustawy o pokerze ani ustawy o grach hazardowych, ale raczej art. 203 i 204 Kodeksu karnego. Dlatego to nie duński urząd ds. gier hazardowych, ale policja jest uprawniona do odwiedzania witryn hazardowych bez zezwolenia. Jednakże Duński Urząd ds. Hazardu może zaoferować pomoc w inspekcji.
Jeśli Duński Urząd ds. Hazardu dowie się o istnieniu nielegalnych klubów pokerowych, informujemy policję. Duński Urząd ds. Hazardu pomógł policji w jednym przypadku podczas kontroli nielicencjonowanego klubu pokerowego w 2023 r.

3.3 Nielegalne loterie charytatywneW 2023 roku

W 2023 roku Duński Urząd ds. Hazardu kontynuował rozpoczęty w 2019 roku projekt nadzoru nad salami bingo.
Duński Urząd ds. Hazardu zainicjował nadzór nad 126 stowarzyszeniami prowadzącymi bingo. Złożono 38 zgłoszeń dotyczących prowadzenia nielegalnych loterii charytatywnych, które są rozmieszczone geograficznie w okręgach policyjnych w całym kraju.
Projekt będzie kontynuowany w roku 2024.

Pełen raport dostępny jest tutaj. 

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL