Kara za automat bezprawna

Ostatnia aktualizacja: 11 września 2012

Gazeta Prawna: Izba celna nie mogła nałożyć na podatnika kary pieniężnej za to, że ten postawił w lokalu, w którym prowadził działalność gastronomiczną, automat do gry bez zezwolenia. Decyzja wymierzająca 12 tys. zł kary do zapłaty była niezgodna z prawem.

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny, utrzymując w mocy korzystny dla podatnika wyrok sądu wojewódzkiego. Sąd uznał jednak, że uchylenie decyzji organów powinno nastąpić z innych przyczyn i powołał się przy tym na ostatni wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Fortuna (C-213/11) z 19 lipca 2012 r.

Podatnik postawił automat do gry, kupiwszy go od osoby, która zapewniała, że nie jest do tego konieczne żadne zezwolenie. W istocie przepisy ustawy hazardowej określają, że działalność w zakresie gier na automatach może być prowadzona wyłącznie w formie spółki akcyjnej lub spółki z o.o., czyli przez podmiot zbiorowy. Jak się okazało, sprzedający został później skazany wyrokiem karnym, a podatnik podkreślał, że został wprowadzony w błąd. Dlatego też posiadał automat w pizzerii jedynie przez cztery miesiące. Uważał więc, że wymierzona sankcja jest niewspółmierna do popełnionego czynu.

czytaj wszystko na gazetaprawna.pl

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

E-PLAY.PL