Laboratorium w Podkarpackim Urzędzie Celno-Skarbowym w Przemyślu

Wykonywane przez laboratorium badania obejmują m.in.: wyroby spirytusowe i inne towary zawierające w składzie alkohol etylowy, chemikalia organiczne i produkty na ich bazie, substancje psychoaktywne, w tym środki odurzające, substancje psychotropowe, dopalacze oraz automaty do gier.

Jak poinformowała PAP kierownik działu Laboratorium Celno-Skarbowego Ilona Kućmierczyk, w przemyskim laboratorium są badane m.in. artykuły rolno-spożywcze, produkty zawierające alkohol etylowy, napoje bezalkoholowe, substancje narkotyczne czy tworzywa sztuczne.

„To nie wszystko, bo badamy również ceramikę, środki ochrony roślin, wyroby przemysłu tekstylnego i skórzanego, substancje perfumeryjne, płyny do papierosów elektronicznych czy leki. Trafiają do nas również metale, dokumenty oraz urządzenia i automaty do gier”

– wyliczyła Ilona Kućmierczyk i podkreśliła, że jedną z ciekawszych próbek, które trafiły do laboratorium był pierwiastek chemiczny gal w postaci ciała stałego, mającego kształt plastikowych butelek, w których był przewożony.

„Badaliśmy również susz konopi indyjskich umieszczony w hermetycznie zamkniętych puszkach, opisanych jako tuńczyk. Oprócz suszu w puszkach znajdowały się obciążniki ołowiane w postaci kulek lub spiral, dzięki którym masa puszki była zgodna z podaną na opakowaniu”.

Średni czas badania próbek, które trafiają do laboratorium to ok. 10 dni.

Badane są tutaj również zatrzymane przez funkcjonariuszy KAS automaty i urządzenia do gier. Chodzi o analizę, czy służą one do nielegalnego hazardu.

Od początku istnienia Laboratorium Celno-Skarbowe w Przemyślu przebadało ok. 23 tys. próbek z zakresu badań fizykochemicznych oraz ok. 8,5 tys. automatów lub urządzeń do gier. Obecnie w przemyskim laboratorium zatrudnionych jest 13 funkcjonariuszy i dwóch pracowników cywilnych.

Źródło PAP

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.