Mężczyźni bardziej cierpią z powodu uzależnienia od hazardu niż kobiety

Artykuły Badania i Raporty
Iwo 21/09/2022

Ostatnia aktualizacja: 4 grudnia 2023

Naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego stwierdzili, że objawy uzależnienia od hazardu są silniejsze wśród mężczyzn. Dla wielu osób dużym zaskoczeniem będzie informacja, że kobiety i mężczyźni są niemal w równym stopniu uzależnieni od gier. Jednak dziewczęta są rzadziej uzależnione od gier, a przynajmniej objawy nie są tak wyraźne u kobiet.

Naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego obserwowali grupę fokusową 815 Polaków uzależnionych od gier w wieku od 18 do 35 lat. W badaniu stwierdzono, że objawy uzależnienia wśród mężczyzn są bardziej wyraźne, a mężczyźni generalnie spędzają więcej czasu na graniu w gry.

Jako przyczynę naukowcy podają różne sposoby radzenia sobie ze stresem wśród kobiet i mężczyzn. Ponadto na predyspozycje do uzależnienia ma wpływ stan psychiczny. Jeśli dana osoba przeżywa epizod depresyjny lub doświadcza silnego lęku i samotności, będzie spędzać więcej czasu na graniu w gry.

Naukowcy odkryli również, że gatunek gier, który preferuje użytkownik, wpływa na stopień uzależnienia. Na przykład u graczy, którzy regularnie grają w strzelanki, strategie turowe i gry akcji, wzrastają szanse na wystąpienie objawów uzależnienia od gier. Nie jest jeszcze określone, czy darmowe bonusy dawane graczom wpływają na pojawienie się uzależnienia. Wielu użytkowników spędza cały swój wolny czas szukając bonusów do gier online.

Naukowcy zauważyli również, że problemy psychologiczne mogą prowadzić do niewłaściwej konsumpcji mediów i treści rozrywkowych. Gdy osoba staje się niespokojna, ciągnie ją do kolejnych gier lub oglądania youtube. Z czasem użytkownik traci kontrolę nad grą, co prowadzi do uzależnienia.

Ta wiedza może się przydać w leczeniu uzależnień. Hazardzistów trzeba nauczyć alternatywnych metod radzenia sobie ze stresem. Na przykład spacerów na świeżym powietrzu lub uprawiania sportu.

Źródło:  pozatorun.pl

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL