MGM Grand i Cosmopolitan zapłacą 7,45 mln dolarów za współpracę z lokalnym „Bookie”

Polecane Prawo hazardowe USA
Wiktor Czerwiński 26/01/2024

Ostatnia aktualizacja: 27 stycznia 2024

Dwa kasyna w Las Vegas, MGM Grand i The Cosmopolitan, zapłacą łącznie 7,45 mln dolarów za naruszenie wymogów AML związanych z nielegalnymi zakładami sportowymi.

Jak informuje KTNV Las Vegas, Biuro prokuratora USA w Centralnym Okręgu Kalifornii szczegółowo poinformowało wczoraj, że kasyna nie spełniły wymogów ustawy o tajemnicy bankowej (BSA) w zakresie zgłaszania podejrzanych transakcji.

Scott Sibella, były prezes MGM Grand, dzień wcześniej przyznał się do niezgłoszenia „podejrzanych transakcji” podczas pełnienia funkcji kierowniczych w korporacji od sierpnia 2017 r. do lutego 2022 r.

Pierwszy zastępca prokuratora Stanów Zjednoczonych, Joseph McNally, zauważył:

„Instytucje finansowe mają zgodnie z prawem obowiązek zgłaszania przestępczej lub podejrzanej działalności występującej w instytucji za pośrednictwem SAR.

„Nasze biuro będzie agresywnie ścigać dyrektorów korporacji i pracowników, którzy przymykają oczy na przestępców deponujących nielegalne środki w kasynach i instytucjach finansowych”.

Śledczy twierdzą, że w tym czasie wiedział, że klient kasyna Wayne Nix, miejscowy „Bookie” prowadził nielegalną firmę bukmacherską. Sibell pozwoliła Nixowi grać w MGM Grand i powiązanych obiektach za nielegalne dochody generowane z nielegalnej działalności hazardowej bez powiadamiania działu zgodności kasyna.

Sibella rzekomo umożliwił także Nixowi otrzymywanie bezpłatnych korzyści w kasynie, w tym posiłków, pokoju, wyżywienia i wyjazdów golfowych z wyższą kadrą kierowniczą i innymi zamożnymi klientami.

Ponadto, zgodnie z ujawnionymi w czwartek dokumentami, w 2022 r. Sibella przyznał przed organami ścigania, że miał podejrzenia, że Nix był zamieszany w nielegalne zakłady bukmacherskie, ale

„nie chciałem tego (oficjalnie  dop. red.) wiedzieć ze względu na moje stanowisko… Jeśli wiemy, nie możemy im pozwalać obstawiać. Nie pytałem, nie chciałem tego wiedzieć, chyba dlatego, że on nie zrobił nic, żeby oszukać kasyno”. – powiedział w zeznaniach Sibella.

Zezwalając Nixowi na grę w Grand, kierownictwo kasyna nie spełniło wymogów kontroli źródła środków (SOF) i mogło umożliwić transakcje dochodami z nielegalnego hazardu na sali kasyna.

Sibella przyznał się do winy przed sędzią okręgową Stanów Zjednoczonych Dolly M. Gee, która wyznaczyła rozprawę w sprawie wyroku na 8 maja, kiedy to Sibelli grozi maksymalna kara pięciu lat więzienia i grzywna w wysokości 250 000 dolarów.

W kwietniu 2022 r. Nix przyznał się do jednego zarzutu spisku mającego na celu prowadzenie nielegalnej działalności hazardowej i jednego przypadku złożenia fałszywego zeznania podatkowego. Wyrok ma zapaść 6 marca.

Porozumienia osiągnięte z obydwoma kasynami zakładają, że przyznają się one do niezłożenia raportów związanych z działalnością Nixa i współpracują we wszelkich dodatkowych dochodzeniach lub postępowaniach.

The Cosmopolitan zlokalizowany jest przy słynnej Las Vegas Strip, obok hotelu i kasyna Bellagio

Kara finansowa dla MGM Grand i Cosmopolitan Las Vegas

MGM Grand zgodziło się zapłacić karę pieniężną w wysokości 6 527 728 dolarów i utracić 500 000 dolarów wpływów wynikających z naruszenia, które zostaną zaliczone na poczet grzywny. Cosmopolitan zgodził się zapłacić grzywnę pieniężną w wysokości 928 600 dolarów i utracić 500 000 dolarów wpływów wynikających z naruszenia, które również zostaną zaliczone na poczet grzywny.

źródło: Las Vegas Review-Journal/KTNV Channel 13 Las Vegas/internet. Zdjęcia: Shutterstock. Zdjęcie główne: Hotel MGM Grand zlokalizowany przy głównej ulicy Las Vegas Strip, zdjęcie wykonano 31 października 2023 roku.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Świetny Mikołaj

27/01/2024

Panowie krótko Do prokuratury nie jednej Trafiły zawiadomienia w sprawie nowej afery hazardowej 2024 PIS zrobił sobie prywatny bankomat z hazardu
E-PLAY.PL