Na Ukrainie chcą zlikwidować Komisję regulacji hazardu (KRAIL)!

Najczęściej czytane Prawo hazardowe Ze świata
Wiktor Czerwiński 14/02/2024

Ostatnia aktualizacja: 23 lutego 2024

Komisja Rady Najwyższej ds. finansów, polityki podatkowej i celnej na Ukrainie poparła pomysł likwidacji Komisji Regulacji Hazardu i Loterii (KRAIL) i automatyzacji wydawania zezwoleń na gry hazardowe w zakresie gier hazardowych.

Informację o tym przekazał Minister Transformacji Cyfrowej Mychajło Fiodorow.

Likwidację KRAIL przewiduje projekt ustawy nr 9256, który obecnie oczekuje na głosowanie w parlamencie w pierwszym czytaniu. Fiodorow wezwał parlamentarzystów do wsparcia tej inicjatywy.

„To ważna ustawa antykorupcyjna. Jeśli zostanie przyjęta, czynnik ludzki zostanie usunięty z procesu wydawania licencji – wszystko będzie automatyczne i według jasnych kryteriów” – powiedział.

Przewodniczący komisji Danyło Hetmantsev napisał, że projekt ustawy ma na celu poprawę regulacji państwa w zakresie regulacji rynku gier hazardowych i loterii, ustanowienie sprawiedliwej i przejrzystej procedury wydawania zezwoleń na prowadzenie działalności w branży gier hazardowych.

„Brak internetowego systemu monitoringu, liczne skandale i blokady oraz niewystarczająca kontrola nad branżą wskazują, że utworzenie KRAIL to błąd. Zgadzam się z KM. Błędy trzeba naprawić” – wyjaśnił Hetmantsev.

Tło całej sprawy

KRAIL jest ukraińskim państwowym organem regulacyjnym zajmującym się licencjonowaniem i regulacją wszelkich gier hazardowych na Ukrainie (kasyna stacjonarne, kasyna online, bukmacherzy online i naziemni, sale automatów do gier, poker online i loterie). Komisja została utworzona 23 września 2020 roku a jej biuro mieści się w Kijowie.

1 maja 2023 roku do Rady Najwyższej wpłynął projekt ustawy o zmianach w organizacji i prowadzeniu gier hazardowych i loterii na Ukrainie. Jego inicjatorem jest Ministerstwo Transformacji Cyfrowej.

Ministerstwo Cyfryzacji wskazywało już wcześniej, że KRAIL, organ kolegialny, w skład którego wchodzi przewodniczący i członkowie komisji, nie może odbywać spotkań w sprawie licencji, ponieważ nie ma wystarczającej liczby osób. Szef Komisji Iwan Rudy zgodził się, ale poinformował, że do Rady Ministrów zostały wysłane pisma z prośbą o powołanie 1-2 nowych członków.

Mychajło Fiodorow zapewnił, że projekt ustawy wyeliminuje czynnik ludzki przy wydawaniu licencji, proces stanie się automatyczny i będzie przebiegał według jasnych kryteriów. Zamiast tego Rudy zwrócił uwagę, że istnieje już pewna automatyzacja: przewidziano możliwość składania dokumentów w formie elektronicznej, opracowano opcję niezgłaszania licencji na automat.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL