Opublikowano „Atlas hazardu”. 30% Niemców uprawia hazard

Badania i Raporty Najczęściej czytane Odpowiedzialna gra
Wiktor Czerwiński 14/11/2023

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia 2023

Opublikowano „Atlas hazardu” w Niemczech na rok 2023, który oferuje szczegółowy przegląd wszystkich aspektów związanych z hazardem w tym kraju. Atlas został opracowany przez ekspertów z Instytutu Interdyscyplinarnych Badań nad Uzależnieniami i Narkotykami (ISD) w Hamburgu oraz Jednostki Badań nad Hazardem na Uniwersytecie w Bremie, przy współpracy z Niemieckim Centralnym Biurem ds. Uzależnień (DHS).

Raport, zatytułowany „The Gambling Atlas”, oparty na danych z 2021 roku, wskazuje, że 30% dorosłych Niemców uczestniczy w grach hazardowych. Ta liczba jest niższa niż 55% z 2007 roku, ale raport zauważa, że 7,7% dorosłych doświadcza problemów finansowych, społecznych lub zdrowotnych związanych z hazardem.

2,3% populacji cierpi na zaburzenia hazardowe, 40% uczestników gier na automatach ma zaburzenia hazardowe, a w ciągu ostatnich pięciu lat znacząco wzrosło zapotrzebowanie na ambulatoryjne usługi pomocy dla graczy internetowych.

Komisarz Blienert, prezentując raport w Berlinie, stwierdził:

„Hazard rzadko przynosi szczęście uczestnikom”.

Christina Rummel z Niemieckiego Centrum ds. Uzależnień (DHS) dodała:

„Hazard to choroba”.

Burkhard Blienert, komisarz rządu federalnego ds. uzależnień i narkotyków, podkreślił znaczenie publikacji:

„Atlas hazardu 2023″  gromadzi kluczowe dane i fakty dotyczące hazardu, co stanowi solidną podstawę do dyskusji o skutecznym radzeniu sobie z hazardem i jego konsekwencjami. Jest to niezbędne, ponieważ choć oferty hazardowe kuszą szybkimi i czasem dużymi wygranymi, mało kto zdaje sobie sprawę z wysokiego ryzyka uzależnienia już od pierwszej gry, nawet w kręgach politycznych.”

Według najnowszego raportu przedstawionego przez federalnego komisarza ds. narkotyków Burkharda Blienerta, około 1,3 miliona dorosłych w Niemczech zmaga się z zaburzeniami hazardowymi, a dodatkowe 3,3 miliona osób wykazuje wstępne symptomy uzależnienia od hazardu.

Młodzi mężczyźni najbardziej narażeni

Badanie identyfikuje młodych mężczyzn w wieku 21-35 lat jako szczególnie narażonych na problemy z hazardem, a także osoby z zaburzeniami psychicznymi i wysokim spożyciem alkoholu.

W raporcie uzależnienie od hazardu opisano jako „nadmierną i destrukcyjną aktywność” w grach hazardowych, gdzie gracze tracą kontrolę, zwiększają stawki, kłamią, aby ukryć swoje uzależnienie, i izolują się od społeczności.

Z raportu wynika również, że osoby z tła migracyjnego są szczególnie narażone. Ekspert ds. hazardu Tobias Hayer z niemieckiej Katolickiej Agencji Informacyjnej (KNA) zauważył, że hazard może być formą samoleczenia dla migrantów doświadczających traumy lub marginalizacji, a także dla tych, którzy borykają się z problemami finansowymi.

Christian Schütze z ISD w Hamburgu zauważył:

„Atlas hazardu 2023 wypełnia istotną lukę, prezentując wspólne spojrzenie na różne, ale powiązane obszary hazardu, prawa, popytu, uzależnień i profilaktyki. Publikacja ta, bogata w ilustracje, przedstawia te zagadnienia w sposób rzeczowy i przystępny, umożliwiając decydentom i wszystkim zainteresowanym stronom łatwy dostęp do istotnych faktów w tym kontrowersyjnym obszarze polityki”.

Zakłady na żywo także problematycnze?

Pandemia Covid-19 również przyczyniła się do wzrostu podatności na uzależnienie od hazardu, gdyż osoby w trudnej sytuacji znalazły się w izolacji i pod presją finansową.

Raport podkreśla, że obok tradycyjnych automatów do gry, zakłady sportowe na żywo stają się głównym obszarem, w którym występuje uzależnienie od hazardu. Jak informowało DW w 2022 roku, szczególnie problematyczna jest piłka nożna, z uwagi na współpracę firmy bukmacherskiej BWIN z Niemieckim Związkiem Piłki Nożnej (DFB) i kilkoma klubami, w tym Borussią Dortmund, Union Berlin, Kolonią, St. Pauli i Dynamo Dresden.

Były bramkarz, kapitan i dyrektor naczelny Bayernu Monachium Oliver Kahn był publiczną twarzą firmy bukmacherskiej Tipico przez osiem lat, w latach 2012–2020, i prawie niemożliwe jest oglądanie piłki nożnej na żywo w Niemczech bez narażenia na reklamy zakładów bukmacherskich.

„Kiedy przeglądasz wyniki Bundesligi na swoim smartfonie, natychmiast widzisz oferty firm zajmujących się zakładami sportowymi” – powiedział komisarz ds. narkotyków Blienert, ostrzegając przed niebezpieczeństwami trywializacji hazardu poprzez łączenie go ze sportem na żywo i wzywając do zaostrzenia ograniczeń.

Zakaz reklam w telewizji przez 23:00?

„Kiedy młodzi ludzie są kuszeni do hazardu za pomocą pozornie nieszkodliwych gier, coś jest nie tak” – dodał Blienert, wzywając do wprowadzenia zakazu reklam hazardu w telewizji przed godziną 23:00.

Jednak biorąc pod uwagę, że niemiecka branża hazardowa odnotowała w zeszłym roku rekordowe przychody brutto w wysokości 13,4 miliarda euro (14,3 miliarda dolarów), a państwo niemieckie zebrało 5,2 miliarda euro podatków z tytułu legalnego hazardu w samym 2021 roku – ponad dwukrotnie więcej niż w przypadku alkoholu, branża ta ma potężną siłę oddziaływania. lobby.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL