Policja walczy z hazardem w internecie

Artykuły Prawo hazardowe
Marek 26/06/2012

Ostatnia aktualizacja: 19 kwietnia 2024

52 osoby zostały zatrzymane w związku z organizowaniem hazardu internetowego. Wśród podejrzanych jest szef grupy przestępczej, właściciele lokali, gdzie ustawiano urządzenia do gier oraz tzw. operatorzy zajmujący się rozliczaniem finansowym.

Jak poinformował szef wydziału Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie Damian Mirecki, grupa instalowała w różnych lokalach na terenie kraju (najczęściej były to bary, stacje paliw, salony gier) maszyny do gier wraz ze specjalnym oprogramowaniem umożliwiającym łączenie z serwerem internetowym.

Gracz otrzymywał kilkanaście gier do wyboru. Po wrzuceniu odpowiedniej kwoty (minimum 10 zł) maszyna przyznawała mu określoną liczbę kredytów. W przypadku wygranej wymieniał je na gotówkę. Jednak choć grało wiele osób, wygrywali nieliczni, a zyski trafiały do podejrzanych.

Mirecki dodał, że aby zalegalizować działalność podpisywano umowy dzierżawy lokalowej między właścicielem lokalu a właścicielem fikcyjnej firmy. Właściciele lokali mieli za wydzierżawienie fragmentu podłogi, na której stały maszyny do gier, otrzymywać – według zapisu w umowie – od 50 do 100 zł miesięcznie. W rzeczywistości jednak otrzymywali 40-50 proc. z zysków pochodzących z gier.

Grupa działała od maja 2010 do czerwca 2012 roku na terenie całego kraju, głównie Śląska, Wielkopolski i Pomorza oraz m.in. Bydgoszczy, Bielska Białej, Nowego Targu, Żywca. Głównym podejrzanym jest 43-letni Dariusz Ch. z Gliwic. Prokuratura zarzuciła mu założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się organizacją gier hazardowych w internecie, a także prowadzenie fikcyjnej firmy, za pośrednictwem której podpisywano umowy dzierżawy powierzchni w lokalach.

Ch. zarzucono też pranie brudnych pieniędzy. Miał bowiem wpłacić uzyskane z nielegalnych gier pieniądze jako udział w jednej z legalnie działających w kraju spółek, zajmującej się organizacją pokazów sportów walki. Ch. jest jej jedynym udziałowcem. Ponadto jest on podejrzany o zlecenie pobicia jednego z tzw. operatorów, który nie oddał mu należnych pieniędzy z gier hazardowych.

Struktura grupy przestępczej była wielopoziomowa. Na szczycie stał szef, niżej w hierarchii stali operatorzy, którzy zajmowali się rozliczeniami finansowymi, serwisowaniem urządzeń do gier oraz ich ustawianiem w lokalach. Najniżej w hierarchii byli właściciele lokali, w których instalowano urządzenia.

Zdaniem Mireckiego jedno urządzenie mogło generować średnio zyski od kilku do kilkudziesięciu tys. zł miesięcznie, a takich urządzeń w kraju grupa zainstalowała kilkaset. Prokurator podkreślił, że zyski te były wolne od podatków, gdyż podejrzani działali w szarej strefie.

Uzyskane z gier pieniądze były dzielone między szefa a pozostałych członków grupy przestępczej, z czego 40–50 proc. otrzymywał właściciel lokalu, a pozostała kwota przypadała operatorom i szefowi.

Podczas zatrzymań podejrzanych w ich domach i lokalach zabezpieczono kilkaset terminali internetowych oraz dokumentację elektroniczną, serwery, komputery, nośniki pamięci, na których zaprogramowane były kody służące do łączenia terminali z kasynem internetowym.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz naruszenia ustawy karno-skarbowej. Grozi im za to wysoka grzywna i kara więzienia do 10 lat.

W śledztwie tym podejrzanych jest łącznie 60 osób, z których 52 zostały zatrzymane w ubiegłym tygodniu, a pozostałe wcześniej. Jest to drugie śledztwo dotyczące hazardu internetowego prowadzone przez rzeszowską prokuraturę apelacyjną. W tamtym podejrzanych łącznie jest 68 osób, także z terenu całego kraju.

wprost.pl, PAP

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

marian

16:52
26/06/2012

Hazard nie znosi próżni, jak reszta uzależniających biznesów. Państwo nie zobaczyło z tego ani złotówki a mogło bo człowiek ten prowadził wcześniej legalny interes którego chore państwo Polskie mu zdelegalizowało. Ten człowiek to nie przestępca, większej mafii jak nasze państwo nie ma.

robi

04:37
28/06/2012

święta racja, jak mógł płacić podatek skoro nikt już nie legalizuje automatów i nikt nie wydaje pozwoleń więc, o co chodzi ? Państwu naszemu

Darko

15:51
28/06/2012

Polsko droga Polsko !!! dokąd kroczysz?? jaki jeszcze debil weżmie twoje stery ??. Wódki zabronili były meliny i samogon. Zakaz handlu dolarami były koniki.Likwidują hazard jest podziemie i różne wynalazki. Czy niema bata na debili. Ale przyjdą wybory ZNÓW KOGO WYBRAĆ ? żadnej alternatywy między jednym kaczym synem i putinkiem Pluskiem.DZIURA DZIURA DZIURA a kieszenie puste.
E-PLAY.PL