Pytania o ustawę hazardową

Gry hazardowe
Bartosz 11:47 19/08/2016

Ostatnia aktualizacja: 19 sierpnia 2016

Nowy projekt ustawy hazardowej przygotowany przez Ministerstwo Finansów ma ograniczyć zjawisko szarej strefy oraz zapewnić jak najwyższy poziom ochrony graczy przed negatywnymi skutkami hazardu. Czy tak jest w istocie postanowiła zapytać ekspertów Teresa Litkowska z Telewizji Republika.

Rzecznik Ministerstwa Finansów – Waldemar Grzegorczyk: „W tej chwili duża część różnego rodzaju gier hazardowych odbywa się w Polsce w szarej strefie. Jeśli chodzi na przykład o automaty do gry to poza kasynami nie ma legalnych automatów. My przygotowaliśmy takie rozwiązanie, zgodnie z którym monopol na grę na automatach poza kasynami ma Państwo. I Państwo zleci wykonywanie tego monopolu określonemu operatorowi.”

Dodaje także: „W tej chwili w warunkach szarej strefy nikt nie kontroluje tego w jaki sposób hazard oddziałuje na graczy. Nikt nie ostrzega ich przed szkodliwością wielu zachowań związanych z hazardem bo temu kto czerpie korzyści z tego to się po prostu nie opłaca.”

Nowa ustawa przyznaje, że aparat polskiego państwa jest nieskuteczny jeśli chodzi o tzw. „nielegalny hazard”- przyznaje ekonomista Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. Dodaje jednak, że proponowane przez rząd rozwiązanie może okazać się nie tylko nieskuteczne lecz przynieść odwrotny skutek. Andrzej Sadowski: „Jeżeli będzie monopol to będzie istniało cały czas podziemie, które będzie opłacało urzędników państwa polskiego, korumpowało bo taka jest natura hazardu i żadna ustawa tego hazardu w ten sposób nie ograniczy i nie skanalizuje tego do instytucji kontrolowanej przez polski rząd.”

Hazard jest zjawiskiem, które istniało zawsze i istnieć będzie nadal – mówi Janusz Sierosławski z Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Jego zdaniem należy jednak ograniczyć dostępność do gier hazardowych choć nie da się jej całkowicie zlikwidować. Janusz Sierosławski: „Jeżeli ograniczymy dostępność do zera to znaczy zdelegalizujemy gry hazardowe no to one i tak będą istnieć, będą istnieć w strefie nielegalnej, niekontrolowanej.

Na ile oferowane przez rząd rozwiązanie okaże się skuteczne w walce z nielegalnym hazardem okaże się w przyszłym roku kiedy to prawdopodobnie nowa ustawa wejdzie w życie.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarabiaka

08:47
26/08/2016

Co za głupota... Uwalić automaty nie mając o nich pojęcia. Żaden z nich chyba nawet nie pofatygował się żeby sprawdzić jak działają video sloty, jak są kontrolowane i w jaki sposób na każdym kroku pojawiają się ostrzeżenia: odpowiedzialna gra, co godzinę bilans konta ile straciliśmy/zyskaliśmy i czy na pewno nadal chcemy grać, numery telefonów do poradni, ale co tam, lepiej dać monopol i będzie jedna sieć. Chciałem żeby pojawiła się w końcu uregulowana ustawa hazardowa, ale teraz żałuję swoich słów. Niestety, trzeba będzie się wyprowadzić na Słowację i już.

hahahah

23:13
20/08/2016

No i usuwali komentarz usera Nie gram w STS, tam

kotoś

11:17
20/08/2016

Pani w totolotku mówi mi ,ze jak za dużo bede drapał zdrapek to da mi ostrzeżenie . Pytam sie jej więc i co ? Ona na to i nic tylko ostrzeżenie. Taka jest walka państwa z uzależnieniem od hazardu. Śmiech.
E-PLAY.PL