Raport Sportradar 'Korupcja w zakładach bukmacherskich i ustawianie meczów w 2023 r.’

Badania i Raporty Odpowiedzialna gra
Wiktor Czerwiński 07/03/2024

Ostatnia aktualizacja: 7 marca 2024

Sportradar Integrity Services, Sportradar (NASDAQ: SRAD), opublikowała roczny raport „Korupcja w zakładach bukmacherskich i ustawianie meczów w 2023 r.”, w którym szczegółowo opisuje ustalenia firmy dotyczące podejrzanych zakładów w światowym sporcie. Na podstawie monitorowania około 850 000 wydarzeń i meczów w 70 dyscyplinach sportowych w raporcie wskazano łącznie 1329 podejrzanych meczów w 2023 r., które odbyły się w 11 dyscyplinach sportowych w 105 krajach. Pomogła w tym sztuczna inteligencja.

W porównaniu z 2022 r. dane wskazują, że wskaźnik podejrzeń manipulacji we wszystkich dyscyplinach sportowych utrzymywał się na stałym poziomie 0,21%, czyli 1 na 467 meczów w 2023 r.

Podobnie analiza nie wykazała, aby w żadnym sporcie wskaźnik podejrzanych manipulacji przekraczał 1%, co potwierdza, że W 99,5% monitorowanych wydarzeń sportowych nie wykryto podejrzanych zakładów.

Najważniejsze ustalenia w 2023 r.:

  •  Piłka nożna, będąca najpopularniejszym sportem w zakładach bukmacherskich, w dalszym ciągu najbardziej dotknięta ustawianiem meczów (880 podejrzanych meczów), następnie koszykówka (205 meczów) i tenis stołowy (70 meczów).
  •  Dane dotyczące zakładów na poziomie konta zostały wykorzystane do wykrycia 85% podejrzanych meczów w siatkówce oraz 100% podejrzanych meczów w tenisie i tenisie stołowym, co podkreśla znaczenie ścisłej współpracy z branżą zakładów sportowych w celu zwalczania zagrożeń związanych z ustawianiem meczów i integralnością.
  • Najwięcej podejrzanych dopasowań odnotowano w Europie (667 w porównaniu z 630 w 2022 r.), a następnie w Azji (302 w porównaniu z 240 w 2022 r.) i Ameryce Południowej (217 w porównaniu z 225 w 2022 r.).
    • 1295 podejrzanych meczów pochodziło z wydarzeń sportowych mężczyzn, a 34 z wydarzeń sportowych kobiet.

Ochrona sportu przed zagrożeniami

Dane i raporty Sportradar Integrity Services w zeszłym roku przyczyniły się do nałożenia łącznie 147 sankcji sportowych i karnych na 10 dyscyplin sportowych w 23 krajach w 39 przypadkach, co podkreśliło pozycję firmy jako uznanego lidera na rynku usług w zakresie rzetelności. Wspierając ponad 220 partnerów na całym świecie, w tym organizacje sportowe, władze państwowe, platformy krajowe i organy ścigania, Sportradar angażuje się w ochronę sportu przed zagrożeniami, takimi jak ustawianie wyników zawodów sportowych, doping i inne formy oszustw i korupcji.

Andreas Krannich, wiceprezes ds. uczciwości, ochrony praw i usług regulacyjnych, powiedział: „Ciągłe inwestycje w rozwój technologii są kluczem do wykrywania trudnych do wykrycia przypadków ustawiania wyników zawodów sportowych. W połączeniu z dostępem do danych na poziomie konta, współpracą z całą branżą i ekspertami, mamy zestaw potężnych narzędzi, które pomagają zapobiegać zagrożeniom dla uczciwości w sporcie i je wykrywać. Dalsze postępy w walce z ustawianiem meczów będą możliwe w miarę ciągłego uczenia się modeli sztucznej inteligencji, a my będziemy nadal doskonalić naszą wiedzę, aby chronić sport przed manipulacją”.

Technologia na pomoc. AI wspomaga wykrywanie podejrzanych meczów

Sportradar przyjmuje całościowe, wieloaspektowe podejście do wykrywania ustawiania meczów, wykorzystując wiodącą na rynku technologię i specjalistyczną jednostkę ds. usług uczciwości. Oprócz danych na poziomie konta UFDS analizuje w czasie rzeczywistym 30 miliardów zmian kursów u 600 globalnych operatorów zakładów bukmacherskich i wykorzystuje zaawansowaną sztuczną inteligencję do wykrywania i oznaczania podejrzanych meczów globalnemu zespołowi analityków uczciwości Sportradar. Działania te wspiera także Sportradar Integrity Exchange (SIE), w ramach której ponad 70 operatorów zakładów bukmacherskich aktywnie przesyła podejrzane informacje o zakładach, wykorzystując dane dotyczące zakładów na poziomie konta do wykrywania i oznaczania podejrzanych meczów.

Sztuczna inteligencja (AI) pomogła w wykryciu prawie trzech czwartych (73% lub 977 przypadków) wszystkich podejrzanych meczów w 2023 r., co stanowi wzrost o 123% w porównaniu z 2022 rokiem.

Natomiast integracja sztucznej inteligencji z uniwersalnym systemem wykrywania oszustw (UFDS) firmy Sportradar poprawiła wykrywalność stawek, analiza przeprowadzona przez naszych ekspertów ds. uczciwości jest niezbędna do zapewnienia dokładnej interpretacji danych. Sportradar angażuje się w rozwój zarówno możliwości sztucznej inteligencji, jak i nadzoru ludzkiego, aby chronić uczciwość sportu.

Pełen raport w wersji angielskiej dostępny jest tutaj.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL