Rumunia: Wkrótce więcej ograniczeń i wyższe podatki

Prawo hazardowe Ze świata
Wiktor Czerwiński 06/10/2023

Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia 2024

Rumuński rząd zatwierdził nadzwyczajne rozporządzenie, którego głównym postanowieniem jest, że aby móc działać na rynku gier hazardowych, firmy muszą posiadać stałą siedzibę o tym profilu na terenie Rumunii, tak aby podatek od zysku pozostał w kraju.

Rozporządzenie skierowane jest szczególnie do dużych bukmacherów. Według przedstawicieli Krajowego Urzędu ds. Hazardu (ONJN) spośród dużych operatorów zakładów wzajemnych online tylko jeden ma biuro w Rumunii.

„Chcę raz na zawsze położyć kres sytuacji, w której firmy bukmacherskie zarabiają w Rumunii miliardy i wysyłają cały zysk poza kraj, a nawet poza UE” – powiedział stanowczo premier Marcel Ciolacu.

Projekt ustawy przewiduje także nową podwyżkę opłat licencyjnych dla wszystkich kategorii operatorów. W Rumunii jest ponad 80 000 automatów.

„Zyski dużych firm trafiają do innych państw, choć tu działają, ale nie mają siedziby o profilu hazardowym. Mają kancelarie prawne, konsultantów, partnerów na konwencjach i często nie ma nawet z kim bezpośrednio porozmawiać, ponieważ dają do zrozumienia, że ​​nie mają mandatu do udzielania dodatkowych informacji” – powiedział szef ONJN Mihail-Silwiu Pocora .

Ustawa ogranicza także niektóre działania marketingowe, takie jak umieszczanie głównych nagród poza sklepami hazardowymi i zbyt duże banery. Powierzchnia reklam zewnętrznych będzie ograniczona, a kasyna nie będą już mogły oferować nagród, aby przyciągnąć klientów.

Najważniejsze zmiany prawne w Rumunii

  • Firmy hazardowe będą musiały mieć stałą siedzibę w Rumunii. Większość z nich znajduje się obecnie na Malcie lub w innych państwach europejskich.
  • Billboardy gamingowe będą miały maksymalnie 35 metrów kwadratowych.
  • Zabronione będzie wyświetlanie wartości kuponów i jackpotów lub towarów (na przykład samochodów) poza salonami gier w celu zwabienia graczy.
  • Kwota przekazywana do funduszu odpowiedzialnego hazardu dla operatorów pierwszej klasy (w tym bukmacherów) wzrasta z 5000 euro rocznie do 500 000 euro rocznie.
  • Rosną kwoty płacone za licencje i roczne zezwolenia, a także gwarancje na wypadek braku płatności.
  • W salonach gier hazardowych nie będzie można sprzedawać napojów alkoholowych.
  • Podatek zastępczy od automatów do gry i loterii wideo – 500 euro / rok.

Rząd przewiduje, że dzięki tym zmianom na mocy których przedsiębiorstwa będą zobowiązane do posiadania stałej siedziby w Rumunii – dochody budżetu państwa z podatku dochodowego wzrosną z około 132 mln lei/rok do ponad 400 mln lei/rok.

Według rzecznika Wykonawczego Mihai Constantina Ministerstwo Finansów opublikuje w ciągu 30 dni Normy stosowania rozporządzenia. Będzie to również musiało zostać zatwierdzone przez parlament w formie ustawy i wejdzie w życie po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL