Steam banuje handlarzy CS:GO za handel ze stronami hazardowymi

Ostatnia aktualizacja: 18 maja 2023

Wygląda na to, że nadeszła nowa fala banów przeciwko handlarzom skórek CSGO, którzy sprzedawali przedmioty stronom hazardowym, jak wskazuje wiele postów w mediach społecznościowych. Uważa się, że Steam banuje konta, które handlują ze stronami hazardowymi skinów, z których niektóre istnieją dzięki wątpliwej sytuacji prawnej.

Handel skinami CS:GO to pełnoetatowy zawód dla niektórych graczy, którzy często działają jako pośrednicy między kupującymi i sprzedającymi, pobierając opłatę lub po prostu wymieniając skórki dla zysku. Handel skórkami sam w sobie nie jest banowany, a przynajmniej Valve nie podejmuje działań przeciwko niemu.

17 maja zaczęły krążyć tweety informujące o tym, że wiele wartościowych zapasów należących do traderów zostało zbanowanych przez społeczność – skutecznie czyniąc je bezwartościowymi, ponieważ nie są już w stanie handlować przedmiotami. Uważa się, że w tych przypadkach handlarze sprzedawali przedmioty do witryn hazardowych.

Handlarze CSGO zbanowani w ramach walki z hazardem

17 maja handlarz o imieniu Oliver został zbanowany, tracąc przy tym dużą kolekcję skinów. Szybko zidentyfikowano, że dany handlowiec sprzedawał skórki do CS:GO Empire, a także innych witryn hazardowych.

Zakaz nie był więc zaskoczeniem dla innych traderów.

„Oni wszyscy igrają z ogniem. Wiedząc, że wielu dużych sprzedawców gier hazardowych zostało zbanowanych w przeszłości i nadal są banowani, są zaskoczeni, gdy się sparzą” – powiedział jeden z nich.

Streamer CS:GO fl0m skomentował, że zakazy „dopiero się zaczynają”, wskazując, że Valve może rozpocząć szerszą rozprawę z kontami, które zajmują się stronami hazardowymi.

Jeśli tak jest, to dzieje się to w znamiennym momencie. Tuż przed BLAST Paris Major, G2 Esports, jedna z najpopularniejszych drużyn i jeden z faworytów wydarzenia, ogłosiła partnerstwo ze stroną hazardową CS:GO Roll. W rezultacie spotkali się z pewną reakcją społeczności.

Umowa ta, wraz z niezliczoną liczbą sponsorowanych streamerów i YouTuberów, którzy mają umowy ze stronami hazardowymi skin, wzbudziła obawy społeczności o powtórkę czystki hazardowej Valve z 2016 roku. Wówczas Valve wysłało pisma o zaprzestaniu działalności do 23 witryn zajmujących się hazardem skinowym za złamanie umowy subskrybenta Steam.

Dlaczego strony hazardowe stanowią zagrożenie dla handlowców CSGO?

W następstwie tych ostatnich zakazów, CSGO Empire wydało oświadczenie. Powiedzieli, że zbanowany handlarz w tweecie był aktywny na wielu innych stronach, mimo że w swoim poście wspomniał tylko o Empire.

„W ciągu ostatnich 30 dni, 34 518 użytkowników bezpiecznie handlowało na Empire bez żadnych problemów. Na wszystkich rynkach CSGO w tym okresie zbanowano tylko 84 konta. Spośród nich mniej niż połowa kiedykolwiek dotknęła Empire. Tylko jeden użytkownik handlował wyłącznie na Empire – reszta korzystała z wielu innych, dużych rynków”.

 

Empire zakończyło swój post stwierdzeniem, że planuje ulepszyć praktyki bezpieczeństwa, aby zminimalizować ryzyko przedostania się oszukanych skórek do systemu.

Jest to sedno problemu związanego z tymi stronami. Pomijając legalność samych witryn, która w niektórych przypadkach została zakwestionowana, ich łatwe opcje wypłaty z ograniczonymi kontrolami sprawiają, że są one idealnym miejscem do szybkiej sprzedaży wyłudzonych (skradzionych) skórek przez oszustów.

Z oczywistych powodów Steam będzie chciał ukrócić tę praktykę, nawet jeśli oznacza to, że niektórzy legalni handlarze zostaną złapani.

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

E-PLAY.PL