Blokada hazardu wciąż dziurawa

Hazard online
Bartosz 05/06/2018

Ostatnia aktualizacja: 5 czerwca 2018

Przed mundialem o swój kawałek wartego kilka miliardów złotych rynku bukmacherskiego walczą nie tylko firmy legalnie działające w Polsce. Ministerstwo Finansów wciąż nie poradziło sobie ze stworzeniem szczelnego systemu.

Piłkarskie Mistrzostwa Świata to tradycyjnie żniwa dla bukmacherów. Grono ich klientów powiększa się o „graczy okazjonalnych”. Wszystkich tych, którzy akurat w trakcie imprezy przypominają sobie, jak bardzo znają się na piłce i gotowi są stawiać pieniądze na typowanie wyników spotkań. Przedstawiciele branży mówią nawet o kilkukrotnym wzroście liczby graczy, którzy nie obstawiają spotkań regularnie.

Ten pociąg do hazardu to nie tylko doskonała informacja dla branży. To także świetna wiadomość dla Ministerstwa Finansów, które potrzebuje kolejnych rekordowych wpływów podatkowych. Resort jednak nie zarobi tyle, ile mógłby.

Choć od rewolucji na rynku internetowej bukmacherki minął ponad ponad rok, a wpływy podatkowe faktycznie rosną, to w systemie nadal są dziury. Szara strefa wciąż odpowiada za ponad połowę rynku. Funkcjonujący od 1 lipca 2017 r. „Rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą” zawiera obecnie 1882 adresów witryn internetowych. Dzięki niemu udało się przekonać mniejsze podmioty do opuszczenia Polski, ale sposób blokowania nie jest straszny największym międzynarodowym graczom, którzy wciąż ścigają się z urzędnikami i oferują swoje usługi Polakom.

Dziurawy jak Rejestr

Pierwszym z problemów Rejestru jest jego aktualizowanie – dokonywane jest raz na kilka tygodni (po raz ostatni 22 maja – red.), ale legalnie działający przedsiębiorcy skarżą się, że po zgłoszeniu adresu nielegalnego bukmachera, na pojawienie się go w bazie trzeba czekać od kilku do kilkunastu dni.

Drugi, o wiele poważniejszy problem, to wybrany przez resort sposób blokowania. Odpowiedzialność przerzucono bowiem na dostawców internetu, którzy w ciągu 48 godz. od aktualizacji listy mają obowiązek zablokować adres witryny (DNS – red.). Nieskuteczność tego rozwiązania doskonale widać na przykładzie bet-at-home, którego mutacje adresu zajmują trzy strony Rejestru. Zmiana choć jednej litery lub dodanie cyfry wystarczy, by „oszukać” resortowe narzędzie. Użytkownicy, którzy nie chcą śledzić zmian, mogą poradzić sobie z problemem, instalując VPN. O tym, że to rozwiązanie poradzi sobie z niemal każdą próbą blokady sieci pisaliśmy wielokrotnie.

– Blokowanie adresu na poziomie DNS nie może być skuteczne. Zresztą wiele nielegalnych podmiotów instruuje wprost, jak je ominąć. Stąd apelujemy o blokowanie witryn „u źródła”. Trudno wyobrazić sobie bardziej efektywny dostępny sposób – mówi w rozmowie z money.pl Łukasz Borkowski ze Stowarzyszenia Graj Legalnie i dodaje, że o wiele skuteczniejsze jest wprowadzone w ustawie rozwiązanie dotyczące blokowania płatności. Skuteczniejsze nie oznacza, że w pełni skuteczne. Fora internetowe pełne są sposobów na obejście tej blokady. Do tego nikt w Ministerstwie nie pokusił się wciąż o zablokowanie „niestandardowych form płatności”, np. bitcoinów.

Całość czytaj na: money.pl

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tom

11:54
11/06/2018

Wystarczyłoby stworzyć normalne prawo i niczego nie trzebaby było uszczelniać a państwo by zarabiało. tylko że te ustawy tworzą chyba ludzie nie mający pojęcia o branży i bez wyobraźni

Obywatel świata.

17:34
05/06/2018

WOLNY DOSTĘP DLA WOLNYCH LUDZI. NIECH DECYDUJE WOLNY RYNEK A NIE URZĘDNICY!

Janek

10:50
05/06/2018

Ukradli tyle rynku. Ale ciagle im malo, ciagle jeszcze wiecej, wiecej poki ktos sensowny i duzy nie wejdzie. Przyjdzie na was wszystkich czas pozorni legalsi!
E-PLAY.PL