Właściciel wynajmujący lokal odpowiada przed prawem

Właściciel, który wynajął lokal, a w którym najemca ustawi niezarejestrowane automaty do gier, poniesie za to odpowiedzialność tak jakby to on je tam umieścił – wynika z ostatniej nowelizacji ustawy o grach hazardowych.

W kwietniu (1 kwietnia 2017 r.) weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych. Nowe przepisy oznaczają powiększenie kręgu osób podlegających karom na posiadaczy samoistnych oraz posiadaczy zależnych lokali, w których znajdują się niezarejestrowane automaty do gier, a w których prowadzona jest działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa. Od kwietnia, niezależnie zatem od faktu, czy jesteśmy właścicielem, najemcą, który dokonuje podnajmu części lokalu, podlegać będziemy karze na takich samych zasadach jak osoba, która organizuje gry na automatach bez wymaganej koncesji, zezwolenia lub zgłoszenia.

Służba Celna już dwa lata temu apelowała do wynajmujących lokale, aby ci wypowiedzieli umowy osobom prowadzącym gry na automatach wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych w trybie natychmiastowym, ze względu na prowadzenie działalności niezgodnie z prawem. Służba Celna groziła wówczas, że w przeciwnym wypadku, w sytuacji kontroli, wynajmujący znajdzie się w gronie osób uznanych za organizatorów gier i zostanie obciążony karą administracyjną. Jednak według ówczesnych przepisów pociągnięcie właściciela wynajmowanego lokalu do odpowiedzialności było co najmniej problematyczne. Znowelizowana ustawa umożliwia już takie karanie. Obecnie nie ma to znaczenia, czy właściciel lokalu ma coś wspólnego z organizacją gier hazardowych, czy nie.

Uznano, że właściciel lokalu, mimo że sam nie prowadzi nielegalnej działalności, to jednak również czerpie dochody z takiej nielegalnej działalności, chociażby w postaci czynszu najmu, należy zatem włączyć go w krąg osób podlegających karom.

W związku ze zmianami przepisów bez wątpienia duża część właścicieli lokali w ogóle przestanie wynajmować lokale podmiotom, które z automatów chcą korzystać, a ci, którzy się zdecydują, będą bacznie kontrolować swoich najemców, czy przestrzegają wymogów ustawowych.

Podstawa prawna:

ustawa z 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r. nr 0, poz. 88).

Źródło: Experto.pl

 1. SLUCHAJCIE, pierdo.. cie sobie o zaleznym, niezaleznym posiadaczu, wlasnie kolega dostal niedawno 20 tys do placenia ******* tylko podnajmowal SPRAWA SPRZED POLTORA ROKU i co gdzie Ci co tak pisali ze sie wybronia sie, zadnych dowodow, goscia nie bylo bo nawety za granica byl, wiec to wszystko to bzdury, wpsolczuje tym co biora i wierza bo im sie udalo.

   1. przeciez to ta sama firma co dzisiaj cale lokale wynajmuje, nie kolego nikt tu nie chce macic w glowach tylko ratowac ludzi, bo bylo juz opisywane z kodeksu cywilnego, kazdy podlega karze. pisalem prawde a teraz mozecie sie domyslec ***** jakie firmy sa tam

    1. tutejszy ty chyba nie jesteś dzisiejszy rozumiesz co jest napisane jak będzie 30 osób sobie podnajmować ten sam lokal bo przecież można to wszyscy dostaną karę a na końcu właściciel chore jest twoje myślenie poczytaj przepisy dywersancie

     1. Tadzik hm z tego co się orientuje to kare mogą dostać tylko 2 ostatnie osoby. Nie mylę się ?

  1. Pomyślcie sami a nie wierzcie firmą. Wszyscy zapłacą kary za te różne automaty i obecne wynalazki. Firmy są takie ok to czemu porejestrowały się za granicami PL? Wiadomo dojadą wlaścicieli knajp i lokali a im włos z głowy nie spadnie.
   **** też padła – jakoś nie widać już ***.
   Niby wszystko dla wtajemniczonych, zakazy reklamowania, ogłaszania a wszyscy mają dostęp to tego samego – jakieś sypaki, quizy, starsy, skile tylko sprawdzcie gdzie firmy porejestrowane. I żadne agencje nie pomogą bo to też lipa porejestrowania niewiadomo gdzie i nakogo.

 2. jak to się ma to zapisu , że karze podlega „posiadacz zależny lokalu, w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier i w którym prowadzona jest działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa”, a także posiadacz samoistny lokalu

  (w sytuacji, gdy lokal nie jest przedmiotem posiadania zależnego) !!!! ???

  Czyli jak jest w posiadaniu to wynika , że nie podlega.

 3. Żaden chory kraj każdy z właścicieli dobrze wie co znajduje się u niego w lokalu…czarne szyby kamery elektrozamki itp właściciele będą płacić kary za kilka lat. Ludzie zastanowicie się czy jest sens wynajmować żadna agencja nieruchomości was nie uchroni

 4. To ciekawa sprawa jak wynajmę mieszkanie to nie mam prawa do niego wchodzić bez ustalenia z najemcą. A tu za wynajem lokalu mam dostać jakieś chore kary. Te państwo to jakaś parodia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *