Bukmacherzy w Polsce. "Nie jesteśmy kolonią"

Bukmacherzy
Bartosz 30/12/2014

Ostatnia aktualizacja: 30 grudnia 2014

Zbigniew Boniek kontra Jacek Kapica. Konflikt lobby popierającego firmy bukmacherskie ze skarbem państwa został sprowadzony do sporu prezesa PZPN, będącego jednocześnie ambasadorem jednej z zagranicznych firm (niezarejestrowanej w Polsce) z szefem Służby Celnej.

Sprawa jest o tyle ważna z punktu widzenia futbolu, że firmy bukmacherskie wykładały spore pieniądze na reklamę. Wprowadzono 12-procentowy podatek od obrotu, czyli od zawieranych zakładów (w skali Europy to wysoki podatek, bo np. w Niemczech jest 5% od obrotu, natomiast w Danii 20 procent od zysku, co również jest znacznie korzystniejsze dla firm). Z drugiej strony wspomniane kraje blokują m.in. możliwość dokonywania płatności przez grających. W Polsce nie ma takich blokad.

Dlatego w 2013 roku, wg raportu firmy Roland Berger, tzw. legalni bukmacherzy kontrolowali ledwie 9 procent rynku, którego roczne obroty w naszym kraju to 4,9 mld złotych. Wspomniany przykład duński jest o tyle istotny, że często jest podawany jako wzór. Wg wspomnianego raportu po zmianie ustawy w 2012 r. rynek legalnych bukmacherów w tym kraju wzrósł z 30 do 67 procent.

Czytaj całość wywiadu z Jackiem Kapicą na: sport.tvp.pl

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL