Czy szachy to forma hazardu?

Ze świata
Bartosz 22/01/2016

Ostatnia aktualizacja: 22 stycznia 2016

Tak stwierdził wielki mufti Arabii Saudyjskiej na antenie lokalnej telewizji religijnej. Jeden z członków saudyjskiego Związku Szachistów powiedział, ze jego organizacja jest zaskoczona tą wypowiedzią i wyraził nadzieję, że duchowny doprecyzuje swoje słowa.

Abdel Aziza al-Szejka w wypowiedzi dla telewizji poszedł jeszcze dalej i dodał, że szachy to „strata czasu”. Mufti to w islamie sunnickim, który dominuje wśród wyznań w Arabii Saudyjskiej, uczony teolog i teoretyk prawa muzułmańskiego. W telewizji odpowiadał na pytania dotyczące praktykowaniu islamu w życiu codziennym.

Wypowiedź al-Szejka została umieszczona na YouTube w 2014 roku, ale dopiero teraz nagranie stało się popularne i wywołało kontrowersje. Słowa muftiego wywołały falę krytyki i ożywioną debatę wśród saudyjskich użytkowników Twittera.

Nie po raz pierwszy któryś z ultrakonserwatywnych teologów muzułmańskich przestrzega przed szachami. Uczynił to już w Iranie wielki ajatollah Ali al-Sistani, ogłaszając, że islam zabrania szachów, ponieważ mogą one zostać wykorzystane do hazardu, czego ta religia nie toleruje.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL