Entain rozważa sprzedaż różnych marek. Co z STS?

Inwestycje i umowy Polecane Ze świata
Wiktor Czerwiński 14/03/2024

Ostatnia aktualizacja: 19 marca 2024

Jak informuje Financial Times Entain zatrudnił doradców, gdyż rozważa sprzedaż niektórych swoich marek. Potencjalne zbycie aktywów mogłoby usprawnić działalność Entain, umożliwiając jej skupienie się na kluczowych rynkach i markach.

Osoba zaznajomiona ze sprawą poinformowała „Financial Times”, że posunięcie to będzie polegać na ustaleniu, na jakich rynkach Entain chce się skupić. Serwis dodał, że Entain pozbędzie się wyłącznie marek, które nie są zintegrowane z platformą technologiczną firmy, i zwrócił uwagę, że w zależności od wyników przeglądu „zbycia mogą nie być konieczne”.

Potencjalni kandydaci do potencjalnej sprzedaży Entain to BetCity w Holandii, Ladbrokes w Australii, Enlabs w Szwecji i CrystalBet w Gruzji.

Chorwacka spółka SuperSport przejęta za 599 mln funtów w 2022 r. i polska spółka STS Holdings, której cena w zeszłym roku wyniosła 750 mln funtów, również nie znajdują się na głównej platformie technologicznej Entain. Wydaje się jednak, że ich dobre wyniki finansowe sprawiają, że są mało prawdopodobnymi kandydatami do sprzedaży.

Według danych firmy, marki, które nie korzystały z wewnętrznej platformy technologicznej Entain, odpowiadały za około jedną trzecią przychodów netto z gier w pierwszej połowie ubiegłego roku.

W portfolio Entain znajduje się wiele marek z całego świata.

Sprzedaż zagranicznych marek umożliwiłaby kierownictwu Entain skupienie się na ożywieniu działalności na swoich kluczowych rynkach, takich jak Wielka Brytania i Niemcy, gdzie spółka traciła udziały w rynku. Pozwoliłoby to również na większe inwestycje w BetMGM, spółkę joint venture z grupą kasyn MGM Resorts International w USA, która jest jej najszybciej rozwijającym się rynkiem. Od jakiegoś czasu mówi się o tym, że Entain mógłby sprzedać swoje udziały w marce BetMGM, lecz kością niezgody jest kwota transakcji jaką Entain oczekuje. W ostatnim jednak czasie przedstawiciele MGM Resorts wykluczyli kupno akcji od Entain, naciskając swojego partnera na skupienie swojej uwagi na rozwijaniu produktu. W 2021 roku Entain odrzucił ofertę MGM Resorts sprzedaży swoich udziałów w projekcie joint venture za kwotę 8,1 mld funtów.

W ostatnich dniach Sky News poinformowało także że Entain zatrudnił Oakvale Capital aby nadzorował sprzedaż marki Partypoker. Mówi się o kwocie ok. 150 mln funtów.

Entain w ostatnich dniach dodał także do zarządu Ronalda J. Kramera, byłego prezesa Wynn Resorts.

Ciężki czas za Entain

Entain w zeszłym roku wykazał bardzo dużą stratę, sięgającą prawie 900 milionów funtów. W dużej mierze wynikała ona z ugody z brytyjską prokuraturą królewską i zapłatą na rzecz urzędu podatkowego HMRC kwoty 600 milionów funtów. Wszystko po to aby zamknąć w końcu rozdział z operacjami prowadzonymi przez firmę na rynku tureckim, w trakcie którego pojawiły się zarzuty o przekupstwo. Do tego doszła szeroko zakrojona polityka akwizycji prowadzona w ostatnich latach, czego ukoronowaniem było kupno największego operatora na polskim rynku, czyli marki STS. Wszystko to jednak doprowadziło do krytyku przez akcjonariuszy i tak dużego spadku wyceny spółki, że Goldman Sachs renomowany bank inwestycyjny zmienił nawet rekomendacje jeśli chodzi o akcję Entain z kupuj na sprzedaj.

Pod koniec ubiegłego roku w firmie Entain rozpoczął się proces zmian kadrowych. Dotychczasowa dyrektor generalna, Jetta Nygaard Andersen, która odpowiadała za przejęcie kilku marek, których sprzedaż jest właśnie rozważana, ogłosiła swoją rezygnację. Tymczasowo na jej miejsce została powołana Stella David. Do grona dyrektorów niewykonawczych dołączył także Ricky Sanders z Emminence Capital, który był jednym z głównych krytyków zakupu STS.

Na stanowisku prezesa STS zastąpił Mateusza Juroszka Radim Haluza, wcześniej pełniący funkcję dyrektora generalnego w SuperSports, wiodącej firmie na chorwackim rynku hazardowym, także należącej do Entain.

W nowym roku Entain ogłosił również wycofanie się z 140 nieuregulowanych rynków.

Firma w swoim tegorocznym raporcie bierze pod uwagę kolejne zmiany regulacyjne na rynkach w Wielkiej Brytanii i Holandii, które mogą skutkować zmniejszeniem przychodów nawet o 50 milionów euro.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL