Entain, właściciel STS, opublikował raport za 2023 rok. Jakie wyzwania czekają na rynku w Polsce i USA w 2024?

Finanse Bilanse Najczęściej czytane Polecane
Wiktor Czerwiński 08/03/2024

Ostatnia aktualizacja: 17 marca 2024

Entain, spółka matka, największego od dekady bukmachera na polskim rynku opublikowała wyniki finansowe za miniony rok. Zgodnie z oczekiwaniami Entain wykazał bardzo dużą stratę, sięgającą prawie 900 milionów funtów. W obecnym roku w związku ze zmianami legislacyjnymi na wielu zachodnich rynkach, duże wyzwanie stoi przed zespołem STS, który musi bronić pozycji lidera rynku i spełnić oczekiwania nowych włodarzy.

Entain PLC zgłosił całoroczne straty korporacyjne po opodatkowaniu w wysokości 879 mln funtów, po zarezerwowaniu 600 mln funtów na porozumienie z brytyjską prokuraturą. Spółka ogłosiła że za rok zakończony 31 grudnia 2023 r., wykazała 11% wzrost przychodów grupy do 4,8 miliarda funtów (5,6 miliarda euro).

Marka BetMGM była głównym czynnikiem wpływającym na wyniki, samodzielnie odnotowując przychody netto z gier w wysokości 1,96 miliarda dolarów – wzrost 36% rok do roku.

Całkowite przychody z gier online wyniosły 3,36 miliarda funtów, co oznacza wzrost o 12 % ale po usunięciu Stanów Zjednoczonych przychody z gier online spadły o 3 %, z czego po 6 % w Wielkiej Brytanii i w Australii, 12% w Holandii, 14% w Brazylii i 26% w Niemczech. Przychody netto z gier detalicznych wzrosły o 8 % do 1,38 miliarda funtów dzięki przejęciom w Nowej Zelandii i Polsce.

Kluczowe liczby w 2023 roku

  • Przychody netto z gier (NGR) – 4,8 miliarda funtów (5,6 miliarda euro), wzrost o 11%
  • Przychody – 4,7 miliarda funtów (5,5 miliarda euro), wzrost o 11%
  • Zysk brutto – 2,9 miliarda funtów (3,4 miliarda euro), wzrost o 7%
  • Bazowa EBITDA – 1 miliard funtów (1,1 miliarda euro), wzrost o 1%
  • Bazowy zysk operacyjny – 641,8 mln GBP (753,6 mln EUR), wzrost o 18%
  • Zysk bazowy przed opodatkowaniem – 444,9 mln GBP (522,4 mln EUR)
  • Zysk po opodatkowaniu – 339,1 mln funtów (398,2 mln euro)
  • (Strata)/Zysk po opodatkowaniu – (878,9 mln GBP) (1,03 mld EUR)

Trudny rok za Entain

Strata ta jednak dla ludzi orientujących się w branży nie jest jednak żadnym zaskoczeniem. Entain ma za sobą bowiem pełen turbulencji rok, którego ukoronowaniem była ugoda z brytyjską prokuraturą królewską i zapłata na rzecz urzędu podatkowego HMRC kwoty 600 milionów funtów. Wszystko po to aby zamknąć w końcu rozdział z operacjami prowadzonymi przez firmę na rynku tureckim, w trakcie którego pojawiły się zarzuty o przekupstwo.

Entain w ostatnich latach prowadził także dość szeroko zakrojoną politykę akwizycji innych podmiotów z branży, czego ukoronowaniem było kupno marki STS, lidera polskiego rynku, za 750 milionów funtów. Umowa ta z jednej strony była mocno krytykowana przez udziałowców Entain, z drugiej zaś, jeśli wziąć pod uwagę „timing”, w polskim światku branży hazardowej uznawana jest za majstersztyk w wykonaniu Mateusza Juroszka. Ruch ten został doceniony także i przez nas gdyż z tej okazji przyznaliśmy Mateuszowi Juroszkowi za miniony rok tytuł „Człowieka roku” w plebiscycie E-PLAY dla branży hazardowej.

Oprócz powyższych spółka w 2023 roku musiała się zmierzyć ze zmianami regulacyjnymi na swoich kilku największych rynkach jak Wielka Brytania czy Niemcy. Według Entain zmiany te negatywnie wpłynęły na wyniki organiczne i doprowadziły do znacznego spadku przychodów.

A i ten rok pełen wyzwań przed nowym zarządem

Pod koniec zeszłego roku w Entain zaczął się proces zmian osobowych. Dotychczasowa dyrektor generalna Jetta Nygaard Andersen ogłosiła swoją rezygnację. Zastąpiła ją tymczasowa dyrektor Stella David. Do władzy jako dyrektor niewykonawczy doszedł także Ricky Sanders z Emminence Capital, który był największym krytykantem zakupu STS.

Mateusza Juroszka, jako prezesa STS zastąpił Radim Haluza, który był wcześniej dyrektorem generalnym w SuperSports, liderze chorwackiego rynku hazardowego, także wykupionego przez Entain.

Po nowym roku Entain ogłosił też wycofanie się ze 140 nieuregulowanych rynków.

Firma w swoim tegorocznym raporcie bierze pod uwagę kolejne zmiany regulacyjne na rynkach w Wielkiej Brytanii i Holandii, które mogą doprowadzić do zmniejszenia przychodów w kwocie nawet 50 mln Euro. Przypomnijmy iż w Wielkiej Brytanii w drugiej połowie roku wprowadzony zostanie limit stawek na automatach online. W Holandii zaś planowane jest wprowadzenie większej ochrony gracza, szczególnie grupy tzw. młodych dorosłych.

STS pod dużą presją

Wszystkie regulacyjne obostrzenia na innych rynkach powodują, że to właśnie na zespole Entain CEE, w którym największą marką jest właśnie STS, ciąży w tym roku wyjątkowo duża presja.

Oprócz wspomnianej zmiany na stanowisku prezesa STS do operacji został także dokooptowany Mikołaj Cymerman, który jako doradca zarządu swoją wiedzą i doświadczeniem ma pomóc w zmaganiach na rodzimym rynku. W ostatnich tygodniach można było zauważyć także spore wzmocnienia struktur operacyjno – marketingowych w STS.

STS jako wieloletni lider rynku nie ma też innego wyjścia. Zbroi się by podjąć wyzwanie rzucone w ostatnim czasie przez Superbet. Zadaniem jest nie tylko obronić pozycję lidera, lecz także zbilansować mniejsze wpływy Entain na innych europejskich rynkach i w ten sposób zamknąć usta udziałowcom Entain, którzy krytykowali zeszłoroczną decyzję o zakupie.

Chociaż to rynek w USA i tak będzie kluczowy

Drugim, jeszcze większym, ze względu na skalę, wyzwaniem dla Entain będzie w tym roku rynek amerykański. Tam pomimo 36% wzrostu przychodów marki BetMGM, obecny rok wcale nie zapowiada się sielankowo.

Przypomnijmy, iż BetMGM to spółka joint venture 50/50 pomiędzy Entain a MGM Resorts, jednym z większych operatorów kasyn i hoteli w USA. Została utworzona w 2018 roku, z siedzibą w stanie New Jersey.

Trzy lata później jednak MGM Resorts decydując się na wejście na rynek hazardowy w Wielkiej Brytanii zrobił to bez Entain. Zamiast tego wydał 607 mln dolarów na zakup szwedzkiego operatora LeoVegas i wraz z nim i jego technologią działa na rynku brytyjskim pod marką BetMGM UK.

To właśnie technologia wydaje się kluczem jeśli chodzi o decyzje podjęte przez MGM Resorts.

Niedawno dyrektor generalny MGM Resorts, Bill Hornbuckle powiedział iż w nadchodzących miesiącach uwaga firmy będzie skupiona na produktach. Wyjawił on też, iż podczas tegorocznych targów ICE w Londynie spotkał się ze Stellą Davis, CEO Entain i upewnił się, że wszyscy skupiają się na BetMGM, zostawiając fuzję i przejęcia na dużą skalę na boku.

Ma w tym pomóc technologia pozyskana przez przejęcie Angstrom, o czym w prezentacji dla inwestorów w grudniu 2023 roku wspomniał dyrektor generalny BetMGM Adam Greenblatt. Ma ona pomóc odzyskać utracony udział w amerykańskim rynku w trakcie ulepszania produktu.

Przypomnijmy, iż jeszcze w 2021 roku Entain odrzucił ofertę MGM Resorts sprzedaży swoich udziałów w projekcie joint venture za kwotę 8,1 mld funtów. Jesienią ubiegłego roku spekulowano, że MGM Resorts prawdopodobnie złoży nową ofertę po spadku ceny akcji Entain w 2023 roku. Spadek był tak bolesny, że renomowany bank inwestycyjny Goldman Sachs zmienił nawet rekomendacje jeśli chodzi o akcję Entain z 'kupuj’ na 'sprzedaj’.

W lutym tego roku dyrektor generalny MGM Resorts, Bill Hornbuckle wykluczył jednak możliwość przejęcia co momentalnie doprowadziło do 4% spadku akcji Entain. Aktualna rynkowa kapitalizacji spółki wynosi 6 miliardów funtów, czyli o ponad 2 mld mniej niż wartość oferty sprzed 3 lat.

Prezentacja raportu za 2023 rok dostępna jest tutaj.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL