Kolejne zatrzymania w sprawie korupcji funkcjonariuszy KAS

Automaty
Wiktor Czerwiński 29/09/2023

Ostatnia aktualizacja: 29 września 2023

Funkcjonariusze Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów dokonali zatrzymania 11 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym prowadzeniem nielegalnych gier hazardowych. 

Prokuratorskie zarzuty dla podejrzanych

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił 11 osobom zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się urządzaniem nielegalnych gier hazardowych kwalifikowane z art. 258 § 1 kk oraz wręczenia funkcjonariuszom Krajowej Administracji Skarbowej  zatrudnionym w Śląskim Urzędzie Celno Skarbowym w Katowicach, korzyści majątkowych w zamian za ostrzeganie o planowanych kontrolach lokali. Dzięki informacjom pozyskanym od funkcjonariuszy organizatorzy hazardu unikali zajmowania maszyn i likwidacji lokali oraz uzyskiwali informacje o sposobach unikania odpowiedzialności karnej.

Podczas czynności zabezpieczono gotówkę w łącznej kwocie 300 tysięcy złotych oraz mienie ruchome o szacunkowej wartości 150 tysięcy złotych.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Areszt dla podejrzanych

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa oraz grożącą podejrzanym surową karę prokurator skierował wnioski do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec wszystkich 11 podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Śledztwo prowadzone przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach dotyczy dwóch zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się organizowaniem na terenie Częstochowy, Dąbrowy Górniczej, Zawiercia i innych miejscowości nielegalnych gier hazardowych na automatach.

Łapówki dla funkcjonariuszy KAS

W toku śledztwa prokurator ustalił, że struktury grup były bardzo dobrze zorganizowane i zhierarchizowane. W każdej istniał stały podział zadań i ról pomiędzy poszczególnych członków. Funkcjonowanie lokali hazardowych nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca ze skorumpowanymi funkcjonariuszami służby celnej, którzy ostrzegali organizatorów nielegalnego hazardu o planowanych kontrolach lokali, instruowali jak ci mają się zachować aby uniknąć zajmowania maszyn i likwidacji lokali, nadto o sposobach unikania odpowiedzialności karnej. Osoby te od dłuższego czasu pozostawały w zainteresowaniu Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów, komórki organizacyjnej Ministerstwa Finansów powołanej i wyspecjalizowanej do walki z przestępstwami korupcyjnymi których mogli dopuścić się funkcjonariusze i urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej. Z ustaleń śląskich „pezetów” Prokuratury Krajowej wynika, że to właśnie te osoby korumpowały funkcjonariuszy KAS. Łapówki wynosiły od 4 do 12 tys. zł.

Już w listopadzie 2022 r. prokurator skierował akt oskarżenia przeciwko 10 funkcjonariuszom KAS, którym zarzucił m.in. przestępstwa korupcyjne i „udział w zorganizowanej grupie przestępczej organizującej nielegalne gry hazardowe oraz przywłaszczanie środków finansowych zabezpieczanych w zatrzymywanych automatach do gier losowych i tym samym usuwania dowodów przestępstw karnoskarbowych”.

Dotychczas w toku śledztwa prokurator skierował 5 aktów oskarżenia przeciwko 145 osobom. Aktualnie w toku postępowania podejrzanych jest 45 osób.

źródło/zdjęcie: Prokuratura Krajowa/TVP Info

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL