Kolejne złe wieści dla Entain. Tym razem z Holandii

Prawo hazardowe Ze świata
Wiktor Czerwiński 30/11/2023

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada 2023

Holenderski Urząd ds. gier hazardowych Kansspelautoriteit (Ksa) nałożył karę w wysokości 3 milionów euro na BetEnt NV, spółkę obsługującą BetCity.nl. Firma Betent została ukarana grzywną za naruszenie ustawy o praniu pieniędzy i zapobieganiu finansowaniu terroryzmu (WWFT). Jest to kolejna w ostatnich dniach zła wiadomość dla właściciela największego polskiego bukmachera STS, czyli światowego giganta hazardu grupy Entain PLC.

BetEnt, spółka należąca do grupy Entain Plc, została ostrzeżona przez KSA we wrześniu 2022 r. o niedociągnięciach w zakresie ustawy WWFT.

Według tej ustawy dostawcy gier hazardowych muszą monitorować transakcje swoich klientów i zgłaszać nietypowe transakcje holenderskiej jednostce analityki finansowej. Aby to zrobić, muszą przeprowadzać badania klientów; dowiedzieć się kim są ich klienci (weryfikacja tożsamości), jakie transakcje zawierają i jaki jest ich profil ryzyka w odniesieniu do ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.
Taka należyta staranność wobec klienta umożliwia dostawcy gier hazardowych podjęcie w odpowiednim czasie działań lub interwencję w celu zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Ksa zbadała ankiety klientów Betent i ustalono, że firma Betent nie spełniła wymogów w przypadku dużej części ankiet wśród klientów ocenionych w okresie od grudnia 2022 r. do maja 2023 r. W wielu przypadkach dochodzenia wszczęto dopiero z opóźnieniem, po tym jak przerzucono już duże sumy, a firma Betent nie wykazała się ostrożnością w swoich działaniach i żądaniem źródeł dochodu od klientów. Nie zawsze podejmowano także odpowiednie działania. W wielu przypadkach Betent nie zgłaszał nietypowych transakcji do urzędu.

René Jansen, przewodniczący Urzędu ds. Gier powiedział:

„W maju ubiegłego roku Ksa wydała ostrzeżenie licencjonowanym dostawcom, że muszą szybko uporządkować swoje sprawy w Wwft. Następnie wskazaliśmy, że jeśli badania wykażą, że dostawcy osiągają słabsze wyniki w obszarze Wwft, zostaną nałożone sankcje. Obecnie monitorujemy tę sprawę. Naprawdę wyszliśmy już z fazy początkowej rynku, a to oznacza również, że nie ma już wymówek dla niektórych rzeczy.”

To nie pierwsza kara dla Betent

W kwietniu tego roku informowaliśmy o tym, iż holenderski regulator hazardowy KSA wymierzył karę w wysokości 400 tysięcy euro dla Betent za reklamę skierowaną do młodych ludzi.

BetCity jest jednym z czołowych holenderskich operatorów sportowych i gier online. Ma ponad 20% udziału w holenderskim rynku. Firma z siedzibą w Amsterdamie, otrzymała licencję na hazard w Holandii w 2021 roku. Rok później 14 czerwca 2022 roku ogłoszono iż za kwotę 300 milionów euro (z warunkowymi płatnościami do wartości 550 mln eur) firma została przejęta przez Entain PLC.
Entain sfinalizował zakup za ostateczną kwotę 450 mln euro w styczniu 2023 roku, chociaż ta kwota może jeszcze znacząco wzrosnąć w zależności od wyników BetCity, nawet do 850 mln euro.

 

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL