Rekomendacje do zmian w polskim prawie hazardowym

Badania i Raporty Najczęściej czytane Polecane
Wiktor Czerwiński 02/10/2023

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia 2023

Jak lepiej chronić osoby grające w gry hazardowe przed uzależnieniem? Na ile dostępność gier hazardowych sprzyja wzrostowi uzależnień w społeczeństwie? W tych tematach przygotowano specjalny raport. 6 października obędzie się także konferencja prasowa online w tej sprawie. 

Na te i inne pytania odpowiada 163 stronicowy raport opracowany przez naukowców z Instytutu Psychiatrii i Neurologii pt. Prawo wobec hazardu – przegląd literatury i regulacji prawnych w wybranych krajach świata

Badanie przeprowadzone przez IPIN dotyczyło przeglądu i analizy literatury naukowej w obszarze dostępności do gier hazardowych, wpływu  rozpowszechnienia grania na społeczeństwo oraz zjawiska nielegalnego uprawiania hazardu. Celem  analizy legislacji zaś była identyfikacja rozwiązań prawnych w wybranych krajach. Badacze z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie przyjrzeli się prawodawstwom w 7 krajach: Irlandii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Finlandii, Korei Południowej, Niemiec i Australii. Wnioski z badań posłużyły za rekomendacje do wdrożenia zmian w  polskim prawie dotyczącym gier hazardowych.

Na temat proponowanych zmian odbędzie się konferencja prasowa, w piątek 6 października o godzinie 12:00. Zostanie ona przeprowadzona online na Google Meet.

Ponad 1/3 Polaków uprawia hazard

W 2019 roku grający na pieniądze w Polsce stanowili 37,1% populacji. Polacy najczęściej grają w gry Totalizatora Sportowego (27,4%). Najczęstszym powodem dla którego osoby decydują się na gry hazardowe jest chęć wygrania pieniędzy. 8,4% graczy nie jest świadoma, że ich sposób uprawiania hazardu można zaliczyć do ryzykownego czy szkodliwego.

Na całym świecie gry losowe na pieniądze stają się coraz powszechniejszym zjawiskiem a z uwagi na rozwój nowych technologii oraz możliwości jakie daje Internet rozszerzają się także formy uprawiania hazardu, co oznacza coraz większe zyski dla firm hazardowych. Według najnowszego raportu opublikowanego przez Ministerstwo Finansów, całkowite dochody z legalnego hazardu w Polsce w 2022 roku (wliczając gry kasynowe, zakłady wzajemne, loterie pieniężne i inne) wyniosły aż 59,31 mld zł, czyli o 18,10 mld zł więcej niż w roku 2021. Jednocześnie z badań IPIN wynika, że najwyższe dochody generują właśnie osoby uzależnione.

Z uwagi na fakt, że hazard staje się coraz większym wyzwaniem w polityce społecznej i zdrowotnej, wraz ze wzrostem jego dostępności powinny iść rozwiązania prawne chroniące graczy.

Proponowane rozwiązania dla hazardu w Polsce

Naukowcy skupili się przede wszystkim na takich rozwiązaniach, które pozwolą ograniczyć dostępność do gier, a także pozwolą lepiej chronić graczy przed uzależnieniem od hazardu. Wśród najważniejszych proponowanych rozwiązań znalazły się m.in.:

  • Podwyższenie minimalnego wieku gracza do 21 lat,
  • Ograniczenie dostępności do salonów z automatami,
  • Zwiększenie liczby inspekcji i kontroli w salonach, kasynach, kolekturach etc.
  • Wprowadzenie systemu, w którym każdy grający korzystałby z imiennego, indywidualnego konta oraz karty gracza, dzięki czemu mógłby  uczestniczyć w jakiejkolwiek grze hazardowej, ale także mógłby (np. jeśli jest  osobą z uzależnieniem od hazardu) nałożyć nieodwracalne samowykluczenie z wszelkich gier,
  • Wprowadzenie systemowo górnych limitów strat finansowych, jakie każdy gracz może ponieść w danej grze.

’Responsible Gaming’ w Polsce

Badacze odnieśli się także do zjawiska odpowiedzialnej gry (responsible gambling). W Polsce prawo hazardowe zobowiązuje do wdrażania  narzędzi, które umożliwiają graczowi kontrolę nad grą – czyli  możliwość ustalania samodzielnie przez gracza limitów środków, które stawia grze oraz ustanowienia czasu, jaki poświęca na grę. Niestety jest tak jedynie w legalnych grach internetowych i salonach z automatami, które stanowią tylko część polskiego rynku gier hazardowych. W pozostałych miejscach gier takie limity nie obowiązują, a jednocześnie nie ma systemowych rozwiązań za pomocą których można je samodzielnie ustanowić.

 

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL