MGA opublikowała raport półroczny (H1 2023)

Badania i Raporty Ze świata
Wiktor Czerwiński 27/12/2023

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia 2023

Malta Gaming Authority (MGA) opublikowała swoje śródroczne sprawozdanie z wyników za pierwsze półrocze. Poinformowano, że wartość aktywów brutto (GAV) maltańskiego sektora gier hazardowych dla maltańskiej gospodarki w ciągu sześciu miesięcy wyniosła 810,7 mln euro. Oznacza to wzrost o 1,1% rok do roku i stanowi 9,5% całkowitej wartości aktywów brutto Malty.

Działalność nadzorcza

W okresie styczeń–czerwiec 2023 r. Urząd przeprowadził 14 audytów zgodności i 85 przeglądów komputerowych. Komitet ds. Komunikacji Handlowej wydał także w sumie trzy pisma stwierdzające naruszenia, w których stwierdzono, że operatorzy naruszają przepisy dotyczące komunikatów handlowych dotyczących gier (SL 583.09). Komisja wydała 23 ostrzeżenia, 4 licencje unieważniła, a 5 zawiesiła w związku z informacjami, które wyłoniły się z działań nadzorczych. Ponadto MGA nałożyła łącznie 9 kar administracyjnych oraz 1 ugodę regulacyjną, w której łączna kara finansowa wyniosła 124 400 EUR.

MGA przeprowadziła także 11 kontroli zgodności w imieniu ednostki Analiz Wywiadu Finansowego (FIAU). W tym samym okresie FIAU nałożyła kary administracyjne na 3 licencjobiorców w oparciu o naruszenia wykryte podczas kontroli przeprowadzonych w poprzednich latach. Łącznie wyniosły one 599 420 euro.

Łącznie przeprowadzono 545 kontroli wiarygodności karnej personelu, akcjonariuszy, beneficjentów rzeczywistych, kluczowych osób, pracowników i przedsiębiorstw z sektora gier stacjonarnych i internetowych. Wiele z nich przekazano do Komisji Fit & Proper, która w okresie objętym kontrolą ustaliła, że 4 osoby i podmioty nie spełniały kryteriów kompetencji i reputacji Urzędu. Rada Nadzorcza na tej samej podstawie odrzuciła także 1 wniosek o wydanie licencji.

W pierwszej połowie roku przeprowadzono 19 rozmów z potencjalnymi podmiotami MLRO i kluczowymi osobami pełniącymi funkcję AML/CFT, których celem było określenie wiedzy i predyspozycji każdego kandydata.

W swoich wysiłkach na rzecz ochrony graczy i promowania odpowiedzialnej gry Urząd udzielił pomocy łącznie 2216 graczom, którzy zwrócili się o pomoc, obejmując większość przypadków otrzymanych w 2023 r. oraz pozostałości od 2022 r. Ponadto przeprowadzono 40 kontroli stron internetowych poświęconych odpowiedzialnemu hazardowi, aby upewnić się, że licencjobiorcy należycie chronią swoich graczy zgodnie z wymogami prawa i wystosowano 16 pism obserwacyjnych wskazujących obszary wymagające poprawy.

Zbadano łącznie 11 przypadków stron internetowych zawierających wprowadzające w błąd odniesienia do Urzędu, a na stronie internetowej MGA opublikowano łącznie 6 zawiadomień, których celem było zapobieganie padaniu przez społeczeństwo ofiar takich oszustw.

Współpraca krajowa i międzynarodowa

Organy egzekwowania prawa, organy zarządzające sportem, jednostki ds. uczciwości i inne organy regulacyjne złożyły łącznie 12 wniosków o udzielenie informacji, w szczególności w związku z manipulowaniem wydarzeniami sportowymi lub naruszeniami przepisów sportowych. Następnie wnioski te doprowadziły do 17 wymian danych. Ponadto otrzymano 166 zarzutów dotyczących podejrzanych zakładów od licencjobiorców i innych zainteresowanych stron.

W okresie od stycznia do czerwca 2023 r. do branży wysłano łącznie 118 ostrzeżeń dotyczących podejrzanych zakładów. W następstwie dalszej korespondencji dotyczącej tych ostrzeżeń z branżą Urząd otrzymał w sumie 12 nowych zgłoszeń dotyczących podejrzanych zakładów za pośrednictwem mechanizmu zgłaszania podejrzanych zakładów.

Urząd uczestniczył bezpośrednio w 6 odrębnych dochodzeniach w sprawie naruszeń przepisów sportowych lub manipulacji zawodami sportowymi w okresie objętym kontrolą. Z bezpośredniego dochodzenia wynika, że raport pochodził od operatorów licencjonowanych przez MGA i w związku z tym udostępniono dane dotyczące zakładów.

Ponadto Urząd uczestniczył także pośrednio w 5 kolejnych dochodzeniach, w przypadku których zgłoszone wydarzenia wchodziły w zakres innej jurysdykcji, ale dotyczyły graczy maltańskich.

Urząd przesłał 23 wnioski o współpracę międzynarodową dotyczące wniosków o sprawdzenie przeszłości w ramach procesu udzielania zezwoleń. Ponadto Urząd otrzymał łącznie 37 wniosków o współpracę międzynarodową od innych organów regulacyjnych.

Do końca czerwca 2023 r. wydano kolejne 53 oficjalne odpowiedzi, w których przekazano właściwym organom informacje zwrotne na temat dobrej kondycji regulacyjnej koncesjonowanych operatorów, prosząc o te informacje.

W sumie w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku MGA otrzymało 45 wniosków o informacje od innych lokalnych organów regulacyjnych i organów zarządzających.

MGA opublikuje całoroczne sprawozdanie z wyników branży w drugiej połowie 2024 r., kiedy to opublikuje raport roczny za rok finansowy kończący się 31 grudnia 2023 r.

Z pełnym raportem można zapoznać się TUTAJ.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL